Berlín roku 1936. Původem ruský malíř Salmon Sorwitsch je králem padělatelů a ve světě hazardu, sázek a lehkých žen se cítí jako ryba ve vodě. Sám si vyrábí bankovky, které pak otáčí v kasínech. Život mu ale nastaví tu horší tvář, to když je při vlně represí vůči židům zatčen a transportován do Mauthausenu. Když je po pěti letech přesunut do Sachsenhausenu, čeká už jen na to nejhorší, na svůj definitivní konec. Život má pro něho ale ještě jedno překvapení. Společně se speciálně vyškolenou skupinou vězňů je vybrán na supertajný projekt – padělání bankovek nepřátel říše. V přísně střeženém místě pracují na výrobě stovek miliónů falešných liber a dolarů, kterými chtějí nacisti zavalit zahraniční trhy a způsobit tak zhroucení ekonomiky. Pro těch pár vyvolených se stává padělatelská dílna jakousi zlatou klecí, ve které je o ně sice dobře postaráno, ale cesta odtud vede zase jen do plynové komory. Není v zájmu, aby se o tajném projektu dozvěděl svět.

Film je natočen podle vzpomínek Adolfa Burgera, který byl jedním z vězňů nasazených na tajný program a shodou velkých náhod se mu podařilo přežít. Jeho kniha ĎÁBLOVA DÍLNA nyní přichází ve filmové podobě do kin. (oficiálny text distribútora)

Terva

Největší pokus o padělání bankovek v dějinách...který..... Strhující vzpomínky vězně č. 64401 na Berlín roku 1936. Film je natočen podle vzpomínek Adolfa Burgera, který byl jedním z vězňů nasazených na tajný program a shodou velkých náhod se mu podařilo přežít. Jeho kniha ĎÁBLOVA DÍLNA nyní přichází ve filmové podobě do kin. Ocenění : Oscar '07 - cizojazyčný film MFF Berlín - nominace na Zlatého medvěda Německé filmové ceny - vedlejší herec (D. Striesow) .....Scénář : Stefan Ruzowitzky. Kamera : Benedict Neuenfels. Hudba : Marius Ruhland ()

Fiftis

Ďalší z rady sci-fi filmov o hrôzach koncentračných táborov, tentokrát v b-čkovom rakúsko-nemeckom podaní. Režisér si vystačí s malým počtom záporných postáv, ktoré napokon ani nie sú vykreslené až tak kruto. Viac-menej ani nie sú podstatné. Odhliadnuc od scén „pred tým“ a „po tom“, sa miesto deja nemení. S celkom slušným napätím sledujete životy ľudí, ktorí sa boria s tým, že za múrmi dielne (akejsi prvej triedy v pekle) umierajú ľudia ako oni, ktorí nemali to šťastie, aby im ich povolanie mohlo zachrániť život. Vo filme nenájdete žiadne emocionálne výlevy či dramatické zvraty a neviem posúdiť, či je to dobre alebo na škodu. Záverom treba ešte pochváliť dobrý herecký výkon "komisára Rexa" Karla Markovicsa. ()

Jamal

Snímek mě samotného pozitivně překvapil. Je to příklad toho, že se dobrý film dokáže natočit i za relativně málo peněz. Karlovi Markovicsovi sedla role Salmona Sorwitsche skoro jako Hughovi Lauriemu Dr. House.Vžil se do ní a já mu věřil že je králem padělatelů anglické libry a amerického dolaru. Jen ten začátek, který nám prakticky prozradí co bude následovat je trošku nešťastně zvolen a taky příliš rychlý konec. ()

kingik

Nekvalitně natočený film, ve kterém se nestane vůbec nic zajímavého. A celé to má ošklivý vizuál. Salmon Sorwitsch byl za druhé světové války králem padělatelů. Jeho židovský původ ho dostal až za brány pekelných koncentračních táborů. Tam ho párkrát přetáhli obuškem přes hlavu, abychom věděli, že život v koncentráku je krutý, jinak hodoval, náckům kreslil obrázky a posléze  na jejich příkaz pro ně vyráběl bankovky různých měn. První velká potíž nastala v samotném představiteli hlavní role. Ve tváři Karla Markovicse jsem marně hledal jakékoliv ruské a židovské rysy. A jelikož ve filmovém světě ztvárnil nacistického ministra propagandy Goebelse, tak daleko lépe by se svým vzezřením zapadl do tábora nacistických pohlavárů. A špatný výběr na hlavní roli korunovalo jeho úděsné herectví, kdy si celý film vystačil s jedním kamenným výrazem. Dalším problémem byla slabá výpravná stránka filmu. Kulisy obávaných míst sestávaly z ledabyle stlučených prken příbytků vězňů, kdy se v podstatě nevyskytoval nějaký komplexní záběr celého areálu. A nějaká hrůza z vyhlášeného místa smrti na mě fakt nedýchla a nedolehla ani omylem. Vězni dobře živení, žádné hladové dny se zrovna moc urputně nekonaly. Celý film má formát nekvalitně natočeného televizního filmu, kdy všichni účastníci odvádějí průměrné až nevýrazné herecké výkony. Z postav mně žádná neutkvěla v paměti. Dost směšně působily, to se mně opravdu chtělo smát, některé skutečnosti, jako třeba když padělané bankovky byly (záměrně) podstoupeny kontrole expertů nad experty a nikdo nepoznal, že se jedná o falsifikáty. Neskutečně debilní! Nejlepší byl námět, na poměry žánru poměrně neotřelý. To by se ale musel k jeho realizaci najít kvalitní režisér. Stefan Ruzowitzky nedisponuje zajímavým režijním rukopisem. Ve výsledku je film pěkný blábol. 4/10 ()

Falko

Opät dalsi filmov z 2 sv. vojny, avsak tentokrat slo vo filme o falsovani bankoviek, co som nikdy v ziadnom vojnovom filme nevidel, takze pre mna to bola zaujimava tema. Inac je to ukazka dalsieho trapenia Zidov v koncentracnych taboroch, co uz som videl casto, ale stale je to zaujimava tema a vzdy ma tieto filmy budu bavit. Karl Markovics si zahral aj Stockingera v seriali Komisar Rex. _________ Karl Markovics - (Salomon Sorowitsch) +++ August Diehl - (Adolf Burger) +++ David Striesow - (Friedrich Herzog) +++ Martin Brambach - (Holst) +++ August Zirner - (Dr. Klinger) +++ Veit Stübner - (Atze) +++ Sebastian Urzendowsky - (Kolya Karloff) +++ Tilo Prückner - (Dr. Viktor Hahn) +++ Hudba: Marius Ruhland +++ ()

• Toplické jezero bylo tajemným místem ukrývajícím nacistická tajemství. V letech 1945 až 1965 bylo u něj zavražděno nejméně osm lidí, kteří se odvážili odhalit rouškou tajemství ukrývajících se v hlubinách. Jedněmi z nich byly bedny napěchované falešnými bankovkami - důkazy a pozůstatky akce Bernard. (Rodriguez)
  • Akcia Bernhard, nazývaná aj Operácia Bernhard, je v histórii doteraz najväčšia známa falšovateľská akcia bankoviek a dokumentov. Pôvodne bolo jej cieľom zaplaviť britskú ekonomiku falošnými bankovkami. (MikaelSVK)
  • Filmovanie prebiehalo vo Viedni a filmovom štúdiu Babelsberg v nemeckom meste Postdam. Niekoľko scén však bolo natočených aj v Monte Carle či juhofrancúzskom meste Nice. (MikaelSVK)

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (viac)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (viac)