Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě. Lina (Saoirse Ronan) a její kamarád Doon (Harry Treadaway) právě dokončili školu a dospěli ke Dni rozřazení: Lina byla přidělena mezi poslíčky a Doon se stal opravářem potrubí. Oba si začínají uvědomovat, že město Ember se blíží k svému zániku. Jediný způsob, jak přežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé města důmyslně zabezpečili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z města. Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, při které hraje podstatnou roli vyluštění útržků tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve začátek. V cestě jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale především mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole (Bill Murray), který je ochoten zabránit změnám za každou cenu. Linu a Doona čekají temné časy… (oficiálny text distribútora)

monolog

Zábavná, neobvyklá a propracovaná záležitost. Samozřejmě se jedná o dětský film a proto civilizaci zachraňují děti, přestože ve své společnosti právě nastoupili do prvního povolání a jsou tedy dle zákona dospělí. Město Ember se mi líbí, má sympatické postavy (a to i ty nesympatické :) , nepřehání to s psychologizací, ale zase se nedá říct, že by lidé jednali prvoplánově, nemluvě o kvalitních hercích. Propracované prostředí a do detailu vypracované in/exteriéry, přestože je samozřejmě poznat i člověku neznalému předlohy, že v knize bylo mnohem víc (taky se jedná o tetralogii). A tak divákovi zůstane v těle pocit nenaplněnosti a nevyřčeného. A je to škoda. V rámci peněz vložených a navrácených se pravděpodobně do tohoto světa filmově nepodíváme a proto, kéž by u nás vyšla aspoň předloha... Ale z důvodu nejvyšších daní na knihy v Evropě budeme asi za chvíli číst jen seznamy na nákup (pokud teda zbudou peníze na tužku a papír)... ()

Jara.Cimrman.jr

Jako obyvatel vzkvétající demokratické země se mohu jen vysmát sci-fi povídačce o lidech, kteří nemají nic k jídlu, bortí se jim střecha nad hlavou a velí jim zkorumpovaní politici. To se může stát jen v totalitním podzemí, odkud mohou cestu k čerstvému kyslíku najít pouze děti. Já jsem již poněkud odrostlejší na to, abych si to jejich dobrodružství nějak zvlášť užil a taky bych nerad někdy poměřil čelisti s přerostlým krtkem, takže dávám dvě hvězdy za snahu a hned běžím zaplatit daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z pozemku, silniční daň, dědickou daň, DPH i spotřební daň, abych se na tom krásném světě měl ještě o něco lépe. ()

Blizzard

City of Ember je především rodinná sci-fi zábava o nevalné budoucnosti podzemního města, dvou ambiciózních dětech snažících se objevit zapomenutou pravdu a zároveň tak zachránit to nejcennější, co lidem zůstalo - život. Zkáza generátoru se blíží, jídla je také málo a tak nastal čas najít východisko. Někteří se modlí, jiní netuší, která bije, starosta se svými nohsledy kuje pikle a v nakonec v hlavní roli tu máme mladý páreček (v tomto případě spíše dva kamarádi opačného pohlaví, žádná love story se tedy nekoná), který se snaží všechny zachránit nebo alespoň najít cestu ze svého ocelového města ven. Už dle prvních indicií jsem tušil, že z toho bude více či méně průměrná, ba dokonce až béčková podívaná, zkrátka něco ve stylu Journey to the Center of the Earth 3D, s tím rozdílem, že film bude více statický vzhledem k okolním podmínkám. Pravda je někde uprostřed, teda až na ty triky, ty jsou opravdu béčkové, CGI potvora vymetající podzemní tunely a jízda na vodní kládě, ze které se samozřejmě nedá spadnout i kdyby vás otočili o 180°, působí opravdu levným dojmem. Děti pobíhají sem a tam, žádné spletité hádanky se bohužel nekonají, stačí prostě přečíst kus papíru a následovat pokyny. Hudební doprovod Andrewa Lockingtona jsem během sledování snímku výrazněji nepocítil, je znát spíše v úvodu a poté především v samotném závěru filmu. Krom ucházející hudby zde uslyšíte spoustu brumlání, skřípání, chrchlání a podobných zvuků vycházející ze samotné konstrukce města. Jít tedy na City of Ember do kina, je jako jít na filmový Disneyland, děti se možná pobaví, dospělí uvolní nebo usnou a tím to končí. Kdyby se jednalo o temné sci-fi pro dospělé ve stylu Dark City nebo Brazil jistě bych chrochtal blahem. (6/10) ()

Radek99

Fantaskní dobrodružný film pro děti, který by se dal označit za takovou soft antiutopii. Náznaky utlačování a totalitní formy vlády jsou pro dětského diváka stravitelně zmírněny a potlačena je i linka hororová (i když třeba spleť podzemních chodeb se k hororově laděným pasážím přímo nabízela), vše je natočeno s dobrým vkusem a tak nějak staromilsky laskavě. Silnou stránkou snímku je především vynikající stylizace podzemního města, slabší pak dramatický oblouk a vlastně celý ten fantasy příběh, který postrádal trochu větší zanícení pro věc. ()

Spooner

Docela příjemná fantasy na jedno podívání. Ze začátku je to sice trochu nuda a malinko se to vleče, potom se to ale naštěstí změní a ke konci to bylo i celkem napínavý. Dětští herci jsou překvapivě výborní a Bill Murray s Timem Robbinsem si tady na chleba vydělávají také celkem slušně. Škoda, že příběh není ještě o trochu lepší a odfláklých triků. Jako taková příjemná jednohubka to ale bohatě stačí. ()

• Poslední film pro Liz Smith. (HellFire)
  • Filmové zpracování City of Ember o společnosti závislé na jednom generátoru bylo silnou inspirací pro vývojáře hry „Frostpunk“. (UncleMorty)
  • Filmovanie sa začalo v lete 2007 a skončilo v októbri. (Greenpeacak)

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007

Zapomeňte na Dakotu Fanning stejně to pro spoustu z vás bude úleva ;-). Nejzářivější dětskou (nebo spíš teen, je jí 13 a roste jako z vody) hvězdou budoucnosti bude irská dívenka jménem Saoirse… (viac)