Úplné zatmenie

• Česko Úplné zatmění (viac)

Pařížský básník Paul Verlaine vede spokojený manželský život v domě rodičů své ženy až do chvíle, kdy do Paříže pozve nadaného básníka Arthura Rimbauda. Ten se hned příjezdu ukáže jako arogantní šestnáctiletý rebel, což však Verlaina na rozdíl od jeho rodiny okouzlí. Intezivní přátelství bohémských básníků se velmi brzy přerodí ve vášnivý milostný poměr. Verlaine se není schopen rozhodnout mezi mladíkem Rimbaudem a svou ženou Mathildou, což ústí v čím dál vyhrocenější konflikty, výbuchy násilí a pokorných omluv, opouštění a navrácení se... Kontroverzní umělecký film režisérky Agnieszky Hollandové výrazněji nereflektuje uměleckou tvorbu dvojice prokletých básníků a spíše s mrazivou pečlivostí otevřeně mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu. (oficiálny text distribútora)

Matty

Nikterak objevně zrežírovaný milostný příběh dvou prokletých francouzských básníků sice má pár slušně zrežírovaných scén, ale cesta, kterou si Agnieszka Hollandová k dosažení cíle zvolila, zdá se mi být poněkud nešťasnou. Z básní Rimbauda a Verlainea uslyšíme sotva pár veršů a klidně by tedy mohlo jít o jiné dva výstřední homosexuály. V takovém případě by navíc nedošlo k rozporu mezi realitou a značně zdramatizovaným filmovým scénářem. Hollandové jako by skutečně šlo pouze o co nejvyhrocenější příběh o lásce a bolesti, jehož inspirace životy dvou milovaných i zatracovaných poetů má za cíl pouze přilákat pozornost lidí fascinovaných jejich dílem (ačkoliv právě o díle se nakonec nedoví kolem a kolem vzato nic). Pro ty, kteří si jméno ani jednoho z nich nespojují s nějakou básní výjimečných kvalit, tak opravdu může jít - jak píše Anthony - pouze o dva úchyláky, jejihchž (sebe)vražedné hry patří k těm nejlepším částem filmu. Celkem umírněné dvě hodiny děje se dost táhly, ve snaze o "absolutní" gradaci film navíc nekončí ve chvíli, kdy by skončit měl. Výkony DiCapria a Thewlise (ještě, že jsem Vězně z Azkabanu viděl již před Úplným zatměním, nevím jak bych na jeho vstřícnost k Potterovi pohlížel poté :) jsou pozoruhodné a na mnoha místech zcela logicky přehnané, nikoliv však kdovíjak dechberoucí a tudíž nepovyšující celý snímek na nezapomenutelný herecký koncert. 60% Zajímavé komentáře: Anthony, cold, GREGOIRE ()

iHyik

Film to byl bezesporu po herecké stránce skvělý, ale vyloženě mě štval. Postavy, které se chovají totálně tupě (DiCaprio manipulativní všeználek Rimbaud, Thewlis jako Verlaine, který dělá, že neví, co chce, ačkoliv mu to je jasné, jen si to odmítá přiznat a proto se ožírá, mlátí svoji ženu, která se taky chová jako koza a nechá si to líbit), tak přesně tyhle postavy mě na filmu neskutečně vytáčely. Nebyly ty erotické scény (ať už jakkoliv pohlavní, to mi nevadí), ale jednoduše ta pitomost postav, která k tomu ale samozřejmě musela patřit. Takže tři hvězdy hlavně za to, jak dobře je zahráli, ale jak moc mě tím srali. ()

plechulka

Vždycky, když vidím takovéhle životopisné filmy, které se drží reality skoro stoprocentně a přesto (anebo právě proto) nás zasáhnou, bych si přála být učitelka literatury (anebo "výtvarky"- třeba u filmu FRIDA), nahrát a pustit je středoškolákům v rámci tématu - zde PROKLETÍ BÁSNÍCI. Pamatuju se dost přesně, jak většina mých spolužáků i tohle téma "odzívala" ... No myslím, že "božský Leo" jako Rimbaud a David Thewlis jako Verlain by jim to nedovolili ani náhodou! Parádně natočená smršť a směs lásky a nenávisti a Leonardo dokonale obsazený - vždycky jsem si Rimbauda představovala jako poměrně nesnesitelného fracka, až je člověku líto nejen Verlainovy manželky, ale především samotného Verlaina. Vsadím se, že po zhlédnutí tohohle snímku se začnete dívat na ty "starce z předminulého století" jinýma očima a snad i dostanete chuť si od nich něco přečíst, přestože číst dnes pozeii není IN.... ()

B!shop

Jeste pred homohorou tu bylo Uplne zatmeni a musim uznat, ze se stejne jako v pripade Zkrocene hory jedna o kvalitni film. Akorat probem je, ze takovyhle filmy o vztahu nakejch lidi, kterej je nici, sem uz par videl. Ale jinak je pribeh vcelku v pohode, akorat tezko rict, kolik je toho podle pravdy. Navic se film zameruje ciste na vztah dvou basniku. Prekvapilo me, ze takovej vcelku komorni pribeh ma docela rozmachlou a perfektni hudbu. No a pak tu jsou herci, Daniel Thewlis me prekvapil, tohohle herce neznam, ale predved dost dobrej vykon a byl dustojnej "partak" pro Leonarda, akorat by prasak nemusel furt ukazovat pero. No a pak tu je DiCaprio. Tohohle herce v jeho nejnovejsich filmech porad chvalim, protoze uz nepusobi jako ten malej chlapecek a je fakt kvalitni herec. No ale tohle je asi nejstarsi film, kterej sem s nim videl a tudiz jsem cekal toho sladkyho chlapecka, ale DiCaprio snad predvadi jeden z nejlepsich vykonu, protoze byl naprosto dokonalej a nebyl to zadnej sladousek, ale pekne nechutnej parchant, kterej i pres svej mladistvej vzhled dokaze bejt pekne vostrej. Ja jsem spokojenej, film me zaujal a Leo je tady tak skvelej, ze proste musim dat 4*. ()

Ajinka126

Leo, Leo.. ach Leo. Jsi jedinečný, krásný a prvotřídní pan Herec. Tohle byla jednoznačně Leova hra, on diktoval tempo nejen prostřednictvím své role, ale jakmile se objevil na scéně strhl na sebe veškerou pozornost. Nádhera. Přesto se však nemohu zbavit pocitu, že to šlo udělat trochu lépe. Jinak můj velký postřeh při erotických scénách byl naprosto správný a sice, že tohle musel točit Evropan! Američan by se v roce 1995 na takové scény rozhodně nedal. V tomhle jsme daleko za Vámi, přátelé!:) ()

• Ze začátku filmu čte Paul Verlaine (David Thewlis): „Co jsem se naplakal za srdcervoucích jiter“, což je úryvek z Rimbaudovy básně „Opilý koráb“. (orkadimenza)
  • John Malkovich měl původně hrát postavu Verlaina, kvůli čemuž si vyholil část hlavy. (bfa)
  • Původně měl Rimbauda hrát River Phoenix. Mladý herec však nečekaně zemřel, a tak Rimbauda nakonec ztvárnil Leonardo DiCaprio. (bfa)