Skúseného vedca a vulkanológa Harryho Daltona (Pierce Brosnan) vyšlú, aby preskúmal nezvyčajnú aktivitu sopky. Rozhodol sa pre spoluprácu s očarujúcou Rachel Wandoovou (Linda Hamiltonová). Je mu jasné, že so sopkou nie je čosi v poriadku a snaží sa presvedčiť svojho šéfa, aby odsúhlasil evakuáciu Dantes Peak. Ale proti ľudskému životu stoja aj ekonomické záujmy. Prístroje nezaznamenávajú nič mimoriadne a nikto nechce riskovať veľké finančné straty. Bezmocnému Harrymu uverí len starostka mesta, ale napriek tomu nestihne podniknúť nevyhnutné kroky, potrebné pre záchranu ohrozeného obyvateľstva. Zemetrasenie spôsobí náhlu erupciu, sprevádzanú prúdmi nebezpečnej horúcej lávy a množstvom horúceho popolu. Obyvatelia Dantes Peak sa nachádzajú v smrteľnom nebezpečenstve. Harrymu a Rachel sa celkom náhodou podarí ukryť v podzemí. Príde však záchrana včas? Vyslobodí ich zo starého dolu, ktorý je teraz zatavený do lávového obalu skôr, ako sa im minú zásoby jedla a vzduchu? (TV Markíza)

MM_Ramone

Priznám sa, že sa mi páčia katastrofické filmy, ktoré sa zaoberajú vyčínaním prírodných živlov. Rád sa pozriem na dobre natočené, štedro finančne dotované, snímky na túto tému. Takže i v prípade amerického snímku "Rozpútané peklo" (Dante´s Peak) som si prišiel na svoje. Tentokrát sa to celé točilo okolo masívneho výbuchu sopky v blízkosti malého, vidieckého mestečka Dantes Peak uprostred nádherných hôr. Fatálna erupcia náhle prebudeného vulkánu, prúdy lávy a spád žeravého popola, evakuácia obyvateľov mesta a následná neodvratná totálna skaza. Perfektná katastrofická story. Oku lahodiace lokácie, kvalitní herci v hlavných úlohách a profesionálna práca skúseného režiséra. Výborný katastrofický film. **** ()

SOLOM.

Ta Linda Hamilton vážně ty průsery přitahuje jak magnet. Nejdříve o její život usiloval terminátor a teď pěkně „nažhavená“ sopka. Joó naštěstí je nablízku bond Brosnan, který se z podobných šlamastyk dokáže dostat jako nic. Bohužel ani tento katastrofický film mě nějak závratně neokouzlil. Průměrný scénář se sice snažil vykouzlit nervy drásající momenty, při kterých by nejednomu ztvrdla krev v žilách, jenže to by to musel točit jiný „tvrďák“, než Roger Donaldson. Naivita a celková (ne)uvěřitelnost některých pasáží mi totiž dost pokazila celkový dojem z filmu. To však nic nemění na tom, že to zničení města vypadalo pěkně – v podobné situaci bych se ocitnout rozhodně nechtěl…60% ()

Rosana

Trochu mě, jako chemika, překvapilo, že při soptění sopky z celého jezera vznikne ohromná louže kyseliny sírové, pravděpodobně koncentrované, když to milé tchýni rozežralo nohy, protože při soptění sice síra s vodou utvoří nějakou tu kyselinku, ale na jezero by to nestačilo. Ale jinak to bylo napínavé. ()

blackrain

Dante´s Peak je ospalé hornické městečko ležící na úpatí sopky, která se má každou chvíli probudit k životu, ale nikdo tomu nechce uvěřit a nebere vážně vědce z geologického výzkumu. Jenže se blíží strašlivá katastrofa, která velmi tvrdě zasáhne do osudu městečka. Pierce Brosnan zachraňuje Lindu Hamilton a její dvě děti. Efektní je scéna, kdy se společně řítí autem pryč a za nimi se rychle blíží pyroplastický mrak. Tenhle film mě vždycky dokáže přikovat k obrazovce a ho musím dokoukat i kdybych nechtěla. Prostě katastrofický film jak má být. Drama, akce, dobrodružství. ()

3DD!3

Vydařený katastrofický thriller se skvělým Piercem Brosnanem v hlavní roli, hodně dobrými triky a s nádhernými lokacemi. Je to právě krásná příroda, která dělá Dante's Peak tak milý a útulný i když se rozkládá pobíž spící sopky. O to jsou pak záběry zpustošeného a popelem pokrytého městečka děsivější. Nejlepší katastrofický film devadesátých let. ()

• Sopky v pohorí Cascade Range zvyčajne nevybuchujú prúdiacou bazaltnou (voľne prúdiacou) lávou. Určite nevybuchujú súčasne pyroklastickými a bazaltnými prúdmi, ako je to zobrazované. (Pat.Ko)
  • Zemetrasenia boli dostatočne silné k zničeniu budov, ale stromy pozdĺž chodníka zostali neporušené. (Pat.Ko)