Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

obitus

Nejlepší horror roku. - Čistá esence horroru. Film ve kterém je na prvním místě atmosféra a až někde daleko za ní se krčí příběh (stejně jako svého času u Fulciho). Vynikající herci, podpořeni nádhernou kamerou a hudbou, to vše v prostředí nehostiném jak Finanční úřad. Bláto, zima, voda, osamělá sauna a monstrum z říše snů. O několik stupňů výše, než celá ta adorovaná evropská buransko-mučící produkce. Ovšem pouze pro skalní fandy. ()

Aluska88

Zajímavé, podivné, seversky typicky pochmurné, atmosferické a chladné. Námět o pomstě ducha ztrápené dívky, pronásledujíc celou výpravu mrazivou pustinou, se mi zdál být od začátku jasným a typickým hororovým prvkem. Jenže po uplynutí úvodní části děje, po níž následuje obydlení malé osady, se začne děj jaksi neuchopitelně, mysticky zamotávat a věci z počátku jednoduché a očekávané, se začnou rozrůstat a nabývat poněkud jiných sfér. Saunu nepovažuji za čistokrevný horor... nebo vlastně ani sama doteď nevím, jak bych ji měla popsat. Přišla mi jakoby nějaký duchovně, psychologicky a mysticky propojený celek s kořeny v severských legendách, sahající až kamsi do lidského podvědomí a k jeho samotnému bytí. Zpracováním je snímek podobně laděný jako Trierův Antikrist, a ještě s mlčenlivou psychologickou příchutí a osamoceností Bergmannových děl. ()

Helo

To jsem nepochopil. Ošem nemění to nic na tom, že je to opravdu dobře natočené. A přesto, že je na vizuálu znát, že to skutečně pochází od finsko-českých tvůrců, na kvalitě to filmu nijak neubírá. Naopak, film se soustřeďuje hlavně na psychiku a dialogy mezi dvěma bratry. Najde se i pár lekaček. Ale co stojí za zmínku je opravdu podařená atmosféra vesničky uprostřed bažin. Podobnou atmosféru jsem naposled zažil, když jsem hrál Zaklínače 1. ()

Gilmour93

Předpeklí může mít podobu opuštěného hornického městečka s poletujícím popílkem, gigantické kostky, koncertu Michala Davida, či jako v tomto případě podivné sauny uprostřed mokřin. A teď si představte, že se její architektury chopí mix z ejakulátů Bergmana, Tarkovského, Herzoga a chlapců odpovědných za J-horory. Podle vkusu buď eukalyptovou větvičku rozkoušete, nebo si ji dáte pod hlavu jako polštář, každopádně se budete potit, protože my všichni jsme postavení na špíně.. ()

strougy

Bezesporu nesmírně atmosférické a překvapivě i po většinu doby děsivé, ovšem špatně použitá hudba mnohé scény vyloženě zabíjí. Navíc mám pocit, že končit to v momentě závěrečného vstupu do sauny, vyzněl by závěr podstatně působivěji než takto. Avšak i přes předchozí výtky se jedná o bezesporu kvalitní horor s potenciálem způsobovat útlocitným duším nepříjemné noční můry. Silné 3*. ()

• Exteriéry filmu byly natáčeny v Praze - Řeporyjích, ve středověkém skanzenu Řepora. (Kolyas)
  • Slovo ''Poika'' ve finštině znamená chlapec, ve skutečnosti postavu ''Poiky'' hrála herečka Sonja Petäjäjärvi. (MadBigMax)