Zamrzlá řeka

Děj se odehrává v období těsně před Vánocemi v rezervaci Mohawků, poblíž nepříliš známého hraničního přechodu, spojujícího státy New York a Québec. Převádění nelegálních, převážně asijských imigrantů přes zamrzlou řeku St. Lawrence představuje možnost snadného zisku peněz a ta je až příliš lákavá pro ty, kteří si legální cestou dokážou vydělat byť jen minimální prostředky. Dvě ženy - běloška Ray a indiánka Lila, obě svobodné matky, nacházející se v zoufalé životní situaci - jsou vtaženy do světa obchodování s lidmi a nakonec neuniknou spravedlnosti. (pee-jay)

bouncer

Syrové a nepříjemné drama z prostředí rodiny na pokraji bídy a s vidinou zisku peněž z nelegálního převážení imigrantů přes hranice. Film je zvládnutý dobře po všech stránkách a herecké výkony jsou nadprůměrné (i když nominace na Oscara pro Melissu Leo moc nechápu). Oceňuji, že film i v dramatických momentech (které by mohli svádět k emocionálnímu ždímání) zůstává ledově chladný a odtažitý. Ale možná by neškodilo trochu více originality a méně předvídatelný scénář, pak by z Frozen River byl opravdu skvělý film a ne jen festivalový hit, na který se brzy zapomene. ()

Terva

Nádherné a působivé drama. Zajímavá Melissa Leo. Ocenění: Oscar '08 - nominace: hlavní herečka (M. Leo), původní scénář American Indian Film Festival - vedlejší herečka (M. Upham) Central Ohio Film Critics Association - herečka (M. Leo) Florida Film Critics Circle Awards - herečka (M. Leo) Geneva Cinéma Tout Ecran - cena FIPRESCI FF Hamburg - cena kritiky za film Marrakech International Film Festival - herečka (M. Leo) New York Film Critics Circle Awards - nejlepší první film San Sebastián International Film Festival - cena SIGNIS, herečka (M. Leo) FF Stockholm - film FF Sundance - drama. Scénář: Courtney Hunt Kamera: Reed Morano Hudba: Peter Golub a Shahzad Ismaily. ()

milancecil

254. Jsem vděčný za vznik takových filmů, i když jde o nenápadnou, skromnou, minimalistickou tvorbu, pro diváky je to obsahově velmi vydatné dílo, závažné téma ilegální migrace, s rozrůstající se globální krizí stále posilující fenomén, nezřídka poslední naděje pro tisíce zoufalstvím vyháněných z domovů, právě s rostoucí poptávkou se rychle rozvíjí i zločinné struktury, do kterých se jako převaděči zapojují lidé, kteří si tak chtějí vyřešit svou vlastní finanční tíseň, v tomto situačním rámci se rozvíjí i příběh matky dvou dětí, která se pod tlakem svých existenčních problému také zapojí, využije příležitost, tak se k nám příběhem dostávají velmi věrohodně podané skutečnosti, umožňující pochopit, porozumět, získat celistvější náhled na tak závažnou problematiku, kterou je zasažena i naše realita. ()

DavidS.

Syrové drama, syrově natočené a syrově zahrané... Pochopíte to hned z prvního detailního záběru na Melissu Leo... Film má několik silných momentů a celým svým ztvárněním a minimalizmem nám dává pocítit, jak moc je ze života a realistický... A přestože nežijeme na kanadsko-americké hranici ani v indiánské rezervaci, tak není problém toto vyprávění vnímat, i když jeho tempo je pomalejší a v závěru se děje možná něco jako "happyend" nebo očistná katarze nebo přirozené rozuzlení...Sám nevím ()

Foma

Tak to jsem nečekal, malej velkej film a... silně podhodnocenej. Napětím jsem chvilkama ani nedejchal, výborná je hudba, zajímavá "nezávislá" kamera a naprosto civilní, důvěryhodný a skvělý herecký výkony. Plus prostředí kanadsko-americkýho pomezí, drsný a krásný. A mě se prostě líbí tyhle příběhy, kdy takoví ti outsideři, lidi, od kterých moc nečekáme, jsou schopní překračovat sami sebe a chovat se neokázale ušlechtile. ()

• Snímek měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu Sundance v roce 2008. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v amerických lokalitách New York, Plattsburgh a na obou stranách St. Lawrence River na hranicích z Kanadou. (Terva)
  • V úvodu filmu přijede kamion a na silnici není žádný sníh. Poté chlapec hází sněhovou kouli, po níž zůstane stopa ve sněhu, avšak když kamion odjíždí, sníh opět mizí. (Terva)