Síla lásky

• Veľká Británia Creation

Anglický přírodovědec Charles Darwin se snaží najít rovnováhu mezi svými revolučními teoriemi o evoluci a vztahem ke své zbožné manželce, jejíž víra je v rozporu s jeho prací. (Filmbox)

SkyLukey

Ukrčitě kvalitní a zajímvý film. Dost možná režisér vsadil na občasný chaos ve scénách pro přiblížení a připodobnění Darwinovch myšlenek, které byly rovněž velmi chaotické. Creation je natočen velmi citlivě, protože vše co se týče války vědy a víry citlivé je. Nejvíce mě však překvapil Paul Bettany, který předvedl prvotřídní roly. ()

rikitiki

Osobní krize roztažená přes celý film doprovázená přízrakem mrtvé dívenky je rozbředlá a nudná. Chápu metaforu, že smrt dcery je z hlediska vesmíru stejně tragická nebo zanedbatelná jako smrt jedné nešťastné samičky orangutana. Stejně jako smrt miliard a miliard dalších žijících organismů. Takové plýtvání, taková krutost! Jaká je na to odpověď? Když se nedá věřit v boží plán, tak nastoupila nevyhnutelná teorie přirozeného výběru. To je obhajitelné myšlenka. Ztvárněná ale rozbředle. /4. 10. 13./ ()

Big Bear

Mám rád britské historické filmy. Jsou téměř vždy sázkou na jistotu. Britové to prostě umějí. Tohle drama není vyjímkou. Nabízí nám tak trochu jiný pohled na Sira Charlese Darwina. Ti co čekali dobrodružný snímek z jeho cest na palubě HMS Beagle zřejmě budou zklamáni. Ostatní co se nenechají odradit bezpochyby zasáhne. Nejen velmi sugestivně podanou ztrátou malé dcerky, ale i okamžikem rozhohodování vydat knihu O původu druhů. V rozhodnutí mu naštěstí velmi pomohl Alfred Russel Wallace, který nezávisle na Darwinovi došel k podobným závěrům o přírodním výběru druhů. Darwin věděl, že překračuje hranici kterou ještě žádný smrtelník nepřekročil... Přesto vstoupil do války s Bohem Stvořitelem. Už jen za tuto odvahu má můj nesmírný obdiv. Vysoce hodnotím výkony Paula Bettany a zejména Jennifer Connelly . * * * * ()

Gaaron

Sice jen využívají lákavé nálepky teorie evoluce, aby prodali romantické drama o manželské lásce po ztrátě dcery, leč na svůj žánr je to příjemně civilní, dobře odrežírované a hlavně skvěle zahrané. Největší uznání patří Bettanymu za Darwina, Connelly je sama o sobě dostatečným důvodem koukat na cokoli a epizodních roliček se dostalo i takovým fajnovým Britům, jako jsou Ash Morgan nebo Sherlock Holmes ;) ()

lukax

Nejsem na podobně herecky založené filmy moc zvyklý, ale mám vztah k tématu evoluční biologie a tak jsem se na něj dost těšil. Hlavní postavou je bezesporu Darwin, význam jeho ženy není zdaleka tak silný – srovnatelný s osobou kněze, dřívějšího Darwinova přítele. Oba dva slouží jako protiklad ke ztrácející se hrdinově víře. Skutečně hlavní postavu tvoří dcera Annie, která ve věku deseti let umírá a kolem této skutečnosti se staví příběh utvářený střídajícími se obrazy z Darwinova života před smrtí jeho oblíbeného potomka, které jsou zachyceny v jasných, sytých barvách a po smrti, které… nejsou. ___ Právě díky tomuto vyprávěcímu postupu tak divákovi není prezentován příběh (který je od začátku všem jasný), ale hrdinův duševní stav, který je každou další scénou nasvětlován z nového úhlu. Až ve dvou třetinách snímku si byli tvůrci dostatečně jisti, že mu rozumíme a nechali do doposavaď „nehybné“ situace přijít Wallaceův dopis, jenž odstartuje rozřešení. ___ U mě to fungovalo. :-) ()