Příslušník námořní pěchoty, zbrojní seržant Thomas Highway, válečný veterán a nositel množství vyznamenání za statečnost, tráví noc ve vězení. Byl zadržen za opilost a výtržnictví, což se mu bohužel nestalo poprvé. Vzhledem k jeho minulosti u námořnictva však vyvázne jen s pokutou sta dolarů. Krátce nato žádá o přeložení k bojové jednotce. Major David ho posílá k průzkumné četě do jeho rodného města. Cestou autobusem ho při první zastávce v restauraci okrade černý rockový zpěvák. Po příjezdu se setkává se starým přítelem Choozooem, který ho radostně vítá, stejně jako stará barmanka Mary. Zdá se, že nikdo jiný ale není jeho příchodem příliš nadšen. Nejméně asi vojín Jones, který je ten, kdo Highwaye cestou okradl. Stejně jsou na tom i ostatní vojáci v četě, kteří byli až dosud zvyklí na změkčilé velení a tráví většinu času popíjením a různými zábavami. To se nyní radikálně mění: starý voják, uvyklý železné kázni, je začne jaksepatří prohánět. Okamžitě si proto vyslouží jejich nenávist, protože si ale nenechá nic líbit a je překvapivě silný a hbitý, nikdo si na něj netroufne. Ani když se z vězení vrátí Švéd Johanson, svalnatý obr, až do té doby nejsilnější muž v četě, na něj nestačí (oficiálny text distribútora)

Wacoslav1

Jak drsňák Clint nastoupí na scénu a začne sázet svoje nekompromisní hlášky, tak je jasný, že je o zábavu postaráno. Je to samozřejmě typický příklad military filmu z 80 let, takže je třeba přežít tu tradiční dávku Amerikanizmu, která mi však u filmů z téhle doby nevadí, protože k nim zkrátka tak nějak patří. Výcviková část je určitě podařená, ale 4* nakonec nedám za tu trochu odfláknutou závěrečnou akci kterou měli buďto víc rozvinout nebo jí do filmu vůbec nedávat, protože tam působila skoro až rušivě, ale jinak vydařená záležitost.65% ()

Fiftis

Prvá polka a výcvik "lenivých" mariňákov trošku pripomenul Full Metal Jacket, potom avšak všetko zapadne do takého priemeru a jediné čo stoji za pozeranie je Clint Eastwood a jeho sarkastické hlášky, ktoré nemajú chybu, ale sú veľmi drsné. Vedia však veľmi pobaviť, hlavne scénka, keď jeden z mariňákov behá dokola. Tento film má za úlohu hovoriť sproste. Ak sa chcete pridať do partie sprosťákov a predbiehať sa v sprostých výrazoch, potom si ho určite zožeňte ako výučbové DVD. Je však jasné, že Clint nakrútil už aj ďaleko lepšie filmy. ()

Rocky62

Eastwood jak ho ještě neznám v roli arogantního, agresivního seržanta, který ale svými vulgárními a velmi vtipnými hláškami táhne téměř celý film. Na můj vkus je to příliš americké a ''herecké'' výkony ostatních herců stojí za h***o. Kdyby aspoň vydržel ten vulgárně humorný slovník Thomase Higwaye do konce filmu, neváhal bych se 4*. Škoda, Clint zřejmě režíroval film v době, kdy jeho režisérský ''um'' nebyl ještě tolik vyzrálý. ()

gogo76

Výborná komédia, ak to tak môžem nazvať, z vojenského prostredia. C.Eastwood je drsný a poctivý, ako na plátne tak na režisérskej stoličke. Hoci zásadne pozerám filmy v pôvodnom znení, toto je jedna z výnimiek, kde mám napočúvaný dabing z čias vhs. Celý film je jedna úžasná jazda plná hlášok, vtipov a urážok. Tým najvtipnejším je inak vážny a drsný Eastwood, ktorý napriek tomu, že svojim "mariňákom" šliape na krk, je to on komu záleží na tom, aby zo svojej čaty primadon urobil tvrdých mariňákov...Tvrdších ako švéd Johansson, ktorý rád trhá hlavy a serie do krku. Výcvik a disciplína pod novým tvrdým vedením dostáva razom iný rozmer, než na aký boli doposiaľ zvyknutí. Takže: "Pro všechny který "nohabla",zítra nástup v 6.00!"...Film 80%. ()

• Kubánské obrněné transportéry, které útočí na na četu americké pěchoty, jsou BRDM-2. (Horryx)
  • Eastwood se rozhodl, že jeho bývalou manželku bude hrát žena přibližně stejného věku jako on, aby byl snímek divácky věrohodný. Obsazena byla Marsha Mason. (ClintEastwood)
  • Když je ve 35. minutě nastoupena četa před Highwayem (Clint Eastwood), tak k ní přichází voják s ručníkem kolem pasu. Kolem čety ale projde o mnoho později, než by ve skutečnosti měl. (Duoscop)