Příběh malého Ondry Tomala - budoucího krále - a jeho dědečka se odehrává během přípravy jízdy králů, která se koná ve Vlčnově každou poslední neděli v květnu. Děda vymýšlí historky o svých dobrodružstvích s americkými Indiány a když se Ondra dozví, že vlastně byl po celou dobu své nepřítomnosti ve vězení, neví, jak se s tímto faktem ve vztahu k milovanému dědečkovi vyrovnat. Tak se z něho, podobně jako při obřadu jídy králů stává mladý muž. (oficiálny text distribútora)

Terva

Jeden z těch sametových filmů. Kdy se nikomu moc něchtělo točit, protože nikdo nevěděl, jak to dopadne. Proto jsou tvůrci z tohoto roku hodně přízemní. ()

topi

Na pozadí příprav ke každoroční Jízdě Králů pořádající se ve Vlčnově se odehrává dramatický příběh dědy a jeho vnuka, jejichž pěkný vztah naruší jedna věc, kterou se vnuk náhodou dozvídá....Zdeněk Řehoř svou rolí dědy vnáší do postavy životní zkušenosti a tradice, které by měly zůstat zachovány. Hudbou doprovází Petr Ulrych a úvodní píseň nazpívala Hana Ulrychová. Pěkný film. ()

Phex

Příběh je velice prostý a tak se ve filmu vedou různé proslovy, které mají "přirozeně" vysvělit proč je důležité dodržovat tradice. Každý kdo s jihomorávaky nějakou dobu žil (já 5 let na kolejích v Olomouci) tak ví, že ty tradice jsou dnes prázdné a dodržují se ze setrvačnosti a hlavně jako důvod k napití. No filmově to úplně špatné není, ten hlavní motiv důvěry děda-vnuk je tam rozehrán docela dobře, ale je to málo a je to příliš nastavované. ()

Kovaja

Jelikož pocházím kousek od Vlčnova tedy vesničky kde se tradice Jízdy králů dodržuje tak se mi film velice líbil a hlavně výkon p.Řehoře byl skvělý stejně tak i Pavla Manga jakožto sklvělého mladého herce.Povídat tady o tom jakou tradici tahle slavnost má si myslím že je naprosto zbytečné.Je to opravdový zážitek nejen pro lidí z Čech ale i pro Moraváky. ()

ostravak30

Jízda králů není film primárně o samotné tradiční jízdě, přestože bych čekal, že se divák o této události dozví víc. Ani záběry ze samotné události nejsou příliš bohaté. A tak se od dědy pouze dozvídáme proč a jak se jezdí. Neřekl bych úplně, že je příběh dramatický. Dospělému diváku docela snadno dojde, že děda logicky nemohl být v USA už jen proto, že zkrátka komunismus by ho tam nepustil. A i kdyby ano, indiáni už v té době žili v rezervacích jim určených a pochybuju, že mohli v omezeném prostoru zažívat taková dobrodružství. Tedy je od začátku jasné, že se jedná o smyšlenku. Teď jde jen o to proč. Zda za tím stojí čistě jeho fantazie nebo, jak se později ukáže druhá varianta je správná, zakrývá jinou událost. Trochu jsem však nepochopil vykreslení postav, kdy otec v jednom záběru odmítá s dědou mluvit, a jak matka připomíná nechce ho ani na večeře, hned v následujícím ale jde, aby si s ním vykouřil dýmku míru. A možná i díky tomu mění svůj názor na dědu král a vnuk v jedné osobě. Úvod a závěr poznamenala kladným způsobem hudba, ale v průběhu filmečku už tak dobrá nebyla. Čekal bych větší zapojení lidové hudby. Naopak mě překvapilo, jak přirozeně šla hercům od pusy lidová mluva. ()

• Film se natáčel v obci Vlčnov. (SONY_)