Päť minút od neba

(festivalový názov)
  • Česko Pět minut v nebi (viac)

Dvěma cenami z prestižního filmového festivalu v Sundance ověnčené drama je příběhem dvou mužů, kteří jsou svázáni děsivou minulostí, jejíž vinou už mezi nimi nikdy nebude ležet nic jiného než bolest, odpor a hlavně neschopnost jakéhokoli odpuštění. Pevné, věku odolávající pouto zášti mezi Alistairem Littlem a Joem Griffinem vzniklo v roce 1975, v době, kdy Severním Irskem zmítalo národnostní a náboženské násilí vedené touhou Irů po nezávislosti na Velké Británii. Tehdy oběma mužům, vlastně mladíkům, nebylo ještě ani dvacet let. A přesto museli projít zkušenostmi, které mnozí dospělí nepoznají za celý život. Sedmnáctiletý protestant a člen ilegálních ulsterských dobrovolnických jednotek zabil v katolictví vychovávanému, tehdy jedenáctiletému Joeovi bratra. A i když si za svůj čin odseděl dvanáct let ve vězení, jeho vina stále nebyla smazána. Po více jak třech dekádách se pak oba muži mají setkat před televizními kamerami a hledat společně cestu, jak se s minulostí vyrovnat. Nikde ale není psáno, že taková cesta existuje. V komorním, skvěle obsazeném snímku německého režiséra Olivera Hirschbiegela excelují Liam Neeson a James Nesbitt. (oficiálny text distribútora)

JohnSmith

Člověk musí být buď neskutečně odvážný nebo neskutečně zoufalý, aby se tváří v tvář setkal s bratrem někoho, koho zabil a chtěl se s ním usmířit. V případě Neesona to vypadalo na zoufalost, jelikož se s tím, co kdysi udělal nedokázal vyrovnat. Na druhou stranu Nesbitt předvedl něco tak šíleného, v dobrém slova smyslu, že jsem nevěřil vlastním očím. Sice je děsně nesympatický, ale to jak s ním mávají emoce bylo fakt hustý. ()

Morholt

Alistair jako 17tiletý protestantský mladík zabije katolíka před zraky jeho malého bratra. Po 33 letech (jak příznačné) má prostřednictvím televizního pořadu dojít k jejich setkání. Liam Neeson mi tady přišel poněkud statický a postrádající emoce, což mi celkový dojem lehce pokazilo, ale na druhou stranu James Nesbitt byl famózní a jeho nervozitu přrd setkáním jsem takřka cítil. Stigmata války mezi protestanty a katolíky jsou pořád aktuální a vesměs z nich vznikají kvalitní snímky. Jako je třeba tento. 85% ()

larelay

Uprimna sonda do duse dvoch "obeti" jednej tragickej ery novodobych dejin, a to konfliktu medzi katolikmi a protestantmi v Severnom Irsku. Ustrednou myslienkou filmu je vyrovnanie sa s pocitom viny, zmierenim sa so samym sebou, so svojimi cinmi, ale aj o pomste, nemohucnosti a neschopnosti odpustit. Rada by som vyzdvihla vyborne herecke vykony ci uz Liama Neesona alebo Jamesa Nesbitta. Uverila som im kazde nadychnutie, kazdy trh svalu na tvari... Film sa naozaj na nic nehra, ale svedci o tom, ze sme si sami strojcami vlastneho "stastia" a musime sa svojim cinom a zivotu postavit zoci voci, pretoze oklamat mozeme hocikoho, ale samych seba urcite nie... ()

Jordan

trochu veľa koncov :) ale inak veľmi dobrý nápad, veľmi zaujímavo štrukturovaný a rozprávaný príbeh, tvorcovia sa tematiky zhostili dôstojne, pokorne a svedomito, pričom načali aj niekoľko zaujímavých podtém, ústredná herecká dvojica podala veľmi slušné výkony, všetko to podfarboval skoro počuteľný atmosférický klavír a tak vznikol veľmi pozerateľný film pre ľudí, ktorí sa aj dnes majú čas a chuť zamyslieť nad niektorými závažnými otázkami morálky. ()

• James Nesbitt soutěžil o cenu Broadcasting Press Guild v kategorii nejlepší herec. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Severním Irsku v Belfastu, Dundonaldu, Lurganu, Newtownardsu a Glenarmu. (Terva)