Unlimited Destruction, The

všetky plagáty

Melies

3 / 10 Lee "Scratch" Perry je zjavenie, čiperný polo-Jah s nadprirodzeným zmyslom pre rytmus a ručne tkané zvukové textúry. Jeho produkčné majstrovstvo vynieslo na kreatívny vrchol kapely formátu Bob Marley & The Wailers, The Congos, The Heptones či The Meditations, ako aj sólo interpretov, od Juniora Murvina (album "Police and Thieves") po Maxa Romea (epochálna kolekcia "War Ina Babylon"). Z hlbín legendárneho Black Ark Studia – za výdatnej výpomoci jeho štúdiovej kapely The Upsetters – tak počas celých sedemdesiatych rokov prúdili tie vôbec najhutnejšie, najrýdzejšie dub a reggae tóny tejto planéty, konečne mimo rodnú Jamajku, častokrát priamo do srdca hudobných UK TOP 40 rebríčkov. O to smutnejší je pohľad na toto dokumentárne tápanie v podaní akéhosi Luda Timmermansa. Režisér je mimo, natáčanie nemá vôbec pod kontrolou a necháva sa unášať Perryho nezastaviteľným výronom rasta bonmotov. Bohužiaľ, vďaka absencií titulkov (a to aj pri oficiálnych DVD verziách!) im neporozumie ani sám pán boh, nieto ešte bežný smrteľník, čiže skutek utek. Filmu navyše chýba akákoľvek logická štruktúra, scéna strieda scénu a aj napriek tomu, že lekcie z dubu nás učia, že ticho je rovnako dôležité ako pulzujúci beat, Timmermans do pozadia pchá jeden reggae popevok za druhým – a to aj v momentoch, kedy sa Scratch upokojí a v jeho slovách cítiť hlbokú ľudskú múdrosť. Namiesto sondy do umelcovho myslenia a cítenia nám tak nezostáva nič iné, ako sledovať jeho vtipné krepčenie pred kamerou, vysoko profesionálne hulenie posvätnej gandže, stavanie si akéhosi záhradného oltárika, nejakú tú prácičku v štúdiu či promenádovanie sa po uliciach Bruselu. Plus zopár zaujímavých rozhovorov s jeho spolupracovníkmi ako sľubný úvod. Nie, nudiť sa rozhodne nebudete, niekoľkokrát sa aj z chuti zasmejete, no Perry – vyobliekaný ako Sun Ra po amfetamínovej razií v obchode so suvenírmi – zostáva naďalej nevysvetlený, nepreskúmaný a cudzí. Timmermans narazil na príliš komplikovanú osobnosť - a rozbil sa. ()