Odsúdené

• Česko Odsouzené
Slovensko / Česko, (2009–2010), 73 h 57 min (Minutáž: 46–66 min)

Hudba:

Martin Hasák

Zuzana Mauréry, Marek Ťapák, Gabriela Dzuríková, Elena Podzámska, Hana Gregorová, Judita Hansman, Zuzana Porubjaková, Juliana Johanidesová, Anna Javorková (viac)

Zuzana Mauréry se musí naučit žít ve světě, kde platí jiná pravidla. Každý tu žije na vlastní pěst, přátelství se nenosí, respekt je třeba si tvrdě vydobýt...

Do ženské věznice přichází nová odsouzená, Eva. Jejíma očima prožíváme děj celého seriálu, poznáváme postavy, vztahy mezi vězenkyněmi, vedením věznice, bachařkami a dalšími zaměstnanci věznice. Eva je odsouzená za dopravní nehodu, způsobenou v opilosti. Málem při ní zahynul i její dvanáctiletý syn Filip. Manžel Roman se od ní odvrátil, jen její rodiče stojí při ní a snaží se obnovit proces. Roman nedovolí, aby Eva měla jakékoliv informace o zdravotním stavu syna. Jejich společnou firmu chce převést zcela na sebe. Co se vlastně odehrálo před tou nešťastnou dopravní nehodou? Eva se musí naučit žít a přežít v úplně jiném světě, než ve kterém dosud žila. Zde platí jiná pravidla, každý tu žije na vlastní pěst. Přátelství se tu nenosí. Respekt je třeba si tvrdě vydobýt. Šance, že člověka tohle peklo nezlomí, je mizivá. Každý chybný krok může být tím posledním. Eva se musí přizpůsobit, ale zároveň si chce zachovat svoji důstojnost. Dokáže to? A za jakou cenu? Dokáže srdcem poznat, která strana je ta správná, co je přátelství a co je past? Vězení je místem, kde má trest mnoho podob. (oficiálny text distribútora)

jondoe

Po skonceni prvej serie idem na styri hviezdicky. Casti v tejto serii sa by sa dali rozdelit medzi lepsie a horsie, ale ani jedna nebola nudna. Trosku ma rozculoval scenar, ktory vzhladom na to, ze sa tento serial vysielal pred 22:00, musel byt tak trosku upraveny. V dalsich seriach by som uvital, keby sa vysielalo neskor a scenarista by mohol pritvrdit na dialogoch. Myslim, ze by to serialu pomohlo a stal by sa viac autentickejsim. Scenar vsak musim aj pochvalit za vyborne napisane postavy. Pacil sa mi pribeh Evy a velmi dobre bola napisana aj postava Grofky, do ktorej skvele obsadili vybornu Elenu Podzamsku. Nie vsak len ona skvelo hra. Dovolil by som si tvrdit, ze vsetky zenske postavy vo veznici, su vyborne zahrate a vysoko prekonavaju svojich muzskych kolegov. Napriklad Petrovy Kocisovi som jeho postavu neveril ani na chvilku a jedeny kto tam z hercov za nieco stal bol Pavel Kriz a Stefan Kozka v ulohe katara. Uz teraz sa velmi tesim na dalsiu seriu a som zvedavy ako sa budu postavy dalej vyvyjat. Je mi trosku luto ze postava madarky, skoncila tak tragicky, pretoze aj ona sa stala moju oblubenou postvou, ale zasa na druhu stranu to serialu prspelo a este viac sa dej zamotal. Celkovo vidil serial Odsudene ako velmi dobry a zaujimavy pocin ceskoslovenskej kinematografie a jeden znajzaujmavejsych projektov poslednych rokov. Na nase pomery je viac ako dobre. ()

larelay

Oddolavala som, oddolavala, a aj napriek tomu, ze viem, ako to v base chodi (ako clovek pracujuci pre neziskovu organizaciu som robila rozhovory s odsudenymi), ma tento serial pohltil. Uzasne, a kludne to zopakujem, uzasne herecke vykony vsetkych zien, pricom muzi obrovsky zaostavaju... Ale serial ma atmosferu, nechybaju situacie, pri ktorych sa pristihnete, ze si hryziete nechty, ako to dopadne, akurat ma rozculuju vsetky zabery mimo vaznice :D Tie tam byt nemusia, ale chapem, ze maju svoj zmysel. A ano, od skutocnej situacie je to na mile vzdialene, ale ved kedy nam televizia ponukla skutocnu realitu, vsak? :) (Hodnotene po 8. castiach) ()

Simo16

Ja osobne mám z tohto seriálu po 1.časti veľmi dobrý pocit.Herci su vynikajúci, prostredie ujde a čo sa týka atmosféry je drsná, temná a napátá a to sa mi páči.Po zhliadnutí ďalších 5.častí sa moje hodnotenie nemení.Stále ma to baví, najma Magorka či Grófka.Konečne po dlhšom čase slovenská produkcia vyprodukovala nadštandardný a na slovenské pomery veľmi kvalitný seriál.Po 11.časti musím podotknúť, že sa seriál začína vymykať spod kontroly, pretoźe dejová línia zaćína byť až príliš bizarná a čo je horšie, nudí ma to!!!Ale aj tak solídna prácička, veď koniec koncov, sme ešte len v polovici, takže uvidíme. ()

LxLuthor

Na slovenské pomery výborné... Obsadenie aj atmosféra sú úžasné a párkrát som aj zabudol, že sledujem slovenský seriál. Ak nezoberiem do úvahy chabé scénáristické chyby ako strach z tvrdšieho slovníka - predsa len si musíme uvedomiť, že seriál má zobraziť niečo úplne odlišné a to sa mu darí aj bez vulgarizmov. Zatiaľ jedno z najpríjemnejších slovenských prekvapení... ()

FOCKE_WULF

Napětí je zde vytvářeno vysokou emocionalitou některých žen a hlavně permanentně vytvářenými křivdami, například když fízlovská svině s bachařem pašují do vezenia drogy a když jí vězenkyně konečně „dají dole“, tak se ten bachař (dealer drog) na vězenkyních sadisticky mstí. Celkově mě napadlo, že vlastně basmanky, to je takové dno spoločnosti, ale bachaři nejsou o moc lepší, jsou to vlastně lidi, který by se na jinou práci ani nehodili, leda by dělali pošťáky, takže je tu velký potenciál pro nedorozumnění, pro konflikty plynoucí z osobních antipatií a tak…znáte to => hloupé hlavy + stupidní motivace + nereálná očekávání + nevyzrálé osobnosti = prostor pro dokonalý permanentní chaos. A nyní si provedeme vyhodnocení jednotlivých postav a hereckých výkonů :-D Hlavní dvě sokyně Nevada vs. Grófka: Nevada má přirozenou autoritu a do nikoho se moc nesere, připomínala mi gorilí samici - vůdkyni tlupy (snad se paní Gregorová neurazí), kdežto Grófka moc touží po moci a musí ji pracně upevňovat za pomoci intrig, spojenectví, manipulace a brutality. Výkon obou hereček, Hany Gregorové a Eleny Podzámské, hodnotím vysoko, Grófka i Nevada jsou velmi uvěřitelné postavy. Dále tu máme pitomečka ředitele, který by nejradši všechny průsery zametl pod koberec, aby to neohrozilo jeho kariéru, Pavel Kříž se na tohle docela hodil. Pak tu máme „kápa“ v podání Jaroslava Mottla, postava se zajímavým vývojem, dobře zahraná. Dále je tu corgoň doktor, pro něj je ordinace ve věznici poslední štací, pokud by ho odtialto vyhodili, tak už si jinde ani neškrtne. Je takzvaně na baterky, nešli byste k němu ani s chřipkou, navíc je večně ožratý, což mu vôbec neprekáža v ošetřování vězeňkyň; přesto si může získat divákovy sympatie svojí otevřeností a upřímností, skvěle ho zahrál Štefan Kožka. Zuza Mauréry (Žaba), Brenda, Magorka Gabriela Dzuríková(srandovní kriminální zviřátko), Misska, Džidži, Barbie - sympatické baby, dobre zahraté role. Na konec jsem si nechal dvě postavy, které mne vyloženě sr*ly. Tak za prvé Anjel – nesympatická afektovaná herečka Anna Javorková & nesympatická postava, do všeho strká rypák, každému chce ‚pomôcť‘ (odsouzená za eutanázie, to mluví samo za sebe), taková ta lidská krysa, co se na všechny usmívá, se všemi chce být zadobře a přitom jí nedělá problém vypustit mezi spoluvězenkyně utajovanou informaci o jedné odsouzené, což je stejné, jakoby dotyčnou poslala na popravu. A Batman? Obrovsky nesympatická postava, věčně moralizující čůráček, který si zapomněl zamést před vlastním prahem, katolický kněz radící ostatním, jak by se měli zachovat, přitom má sám na triku dost vlastních hříchů (promiskuita, ješitnost, alkoholismus, popudlivost, žiarlivosť, zabíjení atd.). A ne, že by mi byl Peter Kočiš vyloženě nesympatický, ale jeho herecký prejav je, tak povediac, dost naivní. Prasečí očička a přehnaná patetičnost - to je dost srandovní kombinace. Jo a ještě Maďarka/Éva Vica Kerekes - herečka, která postavila kariéru na prezentování holých koz před filmovou kamerou, tohle není nic pro mě. A pak je tu hodně pseudoherců, kteří hrají vyloženě příšerně nebo v lepším případě podávají neutrální výkony, všichni ti mafiáni, právníci, doktoři, policajti, Ukrajinci, rodina Žaby, bratr Bárbí a její matka - rozkydlá Věra Křesadlová... Další věc, co mě ještě napadla: Odsúdené sú niekedy naozaj vtipné, ty jejich drísty: „Ona bola vážně zfetovaná?“ „Neviem, čo si predstavuješ pod slovom vážně, ale stačí, že niekto nevie chodit a netuší, že před ním stojí kápo? „Stačí.“ „Potom bola zfetovaná vážně.“ :-D Na ošetrovni při zašívání rány: „Vás to vôbec nebolí? Čo stě vy, rotvajler alebo čo?“ :-D Seriál si udržoval docela vysokou úroveň napínavosti, někdy v půlce do vězení přišla Jana Oľhová, která mezi odsouzené vnesla novou dynamiku, ale musím říct, že ke konci už mi to bylo dlouhý, jen jsem byl zvědavý, jak to s těma čubkama dopadne. Nejtrapnější byl asi díl, kdy bachaři slavili narozeniny kolegyně, ale ocaď až do konce to zase dostalo grády, navíc se do toho přimíchalo zabřeznutí jedné trestankyně... a samotný závěr byl velmi vkusně udělaný. Těšil jsem se na nějakou pořádnou lesbickou trtkačku, což se v případě ženské věznice samo nabízí, bohužel jsem se ale nedočkal. Nejpoužívanější slovní spojení v tomto seriálu: „Upráctěto.“ Pořád tam někdo někomu říkal „Upráctěto“. A nejsympatičtější postava Odsúdených? Asi vymletá Džidži (Judita Hansman), ta mě fakt bavila. () (menej) (viac)

• Keď detektív Halmovský (Martin Mňahončák) zatýka tajomného mafiána (Ján Peťko), ktorého meno v dovtedajšom priebehu seriálu nebolo nikdy spomenuté, povie mu pri tom: "Konečne sa stretávame, pán Mňahončák." (Fanda_Jary)
  • Vzhľadom na charakter príbehu a prostredie, v ktorom sa odohráva, herečky súhlasili s tým, že budú hrať buď s minimálnym alebo žiadnym mejkapom. (MathewCon)
  • Pre seriál vzniklo nové „štúdio“ v ateliéroch na Kolibe, pričom sa pre potreby nakrúcania prerobili dovtedy nevyužité priestory v hlavnej budove a časť dvora. (MathewCon)