Prvá dáma country music

• Česko První dáma country music (viac)

V pouhých třinácti letech se Loretta Webbová provdala za Doolittla Lynna a brzy měla na bedrech početnou rodinu. Zdálo se, že Lorettiným osudem bude role domácí hospodyňky, ale Doolittle rozezná její hudební nadání a jednoho dne koupí své ženě jako dárek kytaru. A tímto dárkem začíná velmi náročná a bouřlivá cesta Loretty Linnové k výšinám countryové superhvězdy. Tento silný příběh vypráví o slastech i strastech slávy a nese tak v sobě inspirativní i varovné poselství. Sissy Spaceková získala za svůj výkon v roli Loretty Oscara. V dalších rolích melodramatu plném skvělé country hudby zazářili Tommy Lee Jones a Beverly D'Angelová. (oficiálny text distribútora)

nascendi

Country music mám rád, aj keď ju nevyhľadávam. Lorettu Lynn mám rád a v rámci country music ju vyhľadávam. O jej živote som doposiaľ nič nevedel, a tak ako u iných spevákov, ani v tomto prípade to neberiem ako nedostatok. Film je celkom podarený, príjemne ma prekvapilo, že Sissy Spacek i Beverly D' Angelo naspievali všetky pesničky, ktoré vo filme odzneli. Sympatické bolo ťahanie Loretty Doolitlom v prvej časti filmu a to isté v opačnom garde v jeho druhej časti. Americká dravosť pri obchádzaní rozhlasových staníc, zavŕšená dobytím Grand Ole Opry, môže poslúžiť ako príklad našincom, ktorí obvykle volia cestu fňukania a vtierania sa do Smotánky. ()

Falko

Skvely film o uspesnom spevackom vzostupe obycajnej dievciny Loretty Lynn, ale predsa len mi tam par drobnosti trosicku vadilo. Zaciatok sa rozbiehal prilis dlho v banickom mestecku a tak som mal pocit, ci som si namiesto country spevacky nepustil nejaky uplne iny film, ale ked som pocul Sissy Spacek spievat si len tak doma, tak som si uvedomil, ze som pri spravnom filme. Dalej mi trosku vadili prilis rychle skoky zivotnych skusenosti bez upozornenia, ako trebars o 5 rokov neskor a podobne. Ale to su len male drobnosti a zase aby som len nekritizoval, pretoze taketo zivotopisne filmy mam rad, Sissy Spacek si svojho Oscara zasluzila a Tommy Lee Jones je skvely asi v kazdej ulohe, akurat tie manzelske zabomysie vojny mi boli skor na smiech a to som si bol isty, ze sa urcite rozidu. Film mal este dalsich 6 nominacii na Oscara vratane najlepsieho filmu, ale v roku 1981 mal väcsiu radost v tejto kategorii reziser Robert Redford respektive tvorcovia dramy OBYCEJNI LIDE (1980) s Donaldom Sutherlandom... 03.05.2010 _______ Sissy Spacek - (Loretta Lynn) +++ Tommy Lee Jones - (´Mooney´ Lynn) +++ Beverly D´Angelo - (Patsy Cline) +++ Levon Helm - (Ted Webb) +++ Phyllis Boyens - (´Clary´ Webb) +++ Hudobný doprovod: Owen Bradley, George Brand +++ ()

progression

Tenhle film patří mezi mé oblíbené už mnoho let a rád jsem si ho po letech zase zopakoval. Myslel jsem, že lety malinko vybledne, ale bylo tomu přesně naopak. Výborný a netradiční Tommy Lee Jones (ještě jako "mladík"), ale Sissy Spacek je ještě o level výše. Místy drsný příběh "popelky", která dobyla (nejenom) Grand Ole Opry. Byla hodně silná a cílevědomá, ale bez Doo by se asi popelčin příběh vyvíjel úplně jinak a dost pravděpodobně by nebyl ani tento film. V té době jsem samozřejmě preferoval trošku odlišné hudební styly, ale jak Patsy Cline, tak i Lorettu Lynn jsem samozřejmě znal, i když jejich osudy zdaleka ne tak detailně jak perfektně zobrazil tento Aptedův film. I proto jsem měl film "silně zarytý" do paměti, protože mne tehdy docela dostal a neviděl jsem ho zdaleka jen jednou. A ta přidaná hvězdička ? Po létech jsem pozapomněl, že Sissy spolu s Beverly předvedly nejenom výborný výkon herecký, ale současně i pěvecký ! A závěrečnou interpretací hitu "Coal Miner's Daughter" si můžeme celoživotní příběh Loretty "dát ve zkratce" ještě jednou ... ()

noriaki

Country písničky jsou prakticky výlučně o koních a traktorech, takže když Loretta Lynn obohatila žánr o uhlí, zajistila si tím nesmrtelnost. Nebo alespoň takhle jsem to pochopil já, protože i když má Sissy Spacek opravdu nádherný hlas a zvuk je výborný, nepoznal jsem jednu písničku od druhé. Cena Akademie je asi zasloužená. Zahrát uvěřitelně naivní pubertální holčičku i protřelou harcovnici stovek koncertů není jen tak. ()

Pecival

Country není zrovna, eufemisticky řečeno, můj šálek kávy, což je pro film, kde ho není zrovna málo poněkud nevýhodná startovní pozice. O Sissy Spacek platí naštěstí pravý opak. Jinak se jedná o docela zajímavý příběh. V době vytváření "umělců a hvězd" manažery, případně různými pochybnými soutěžemi, bylo velmi příjemné sledovat mámu 4 děcek (pak 6) trmácející se po hospodách a barech. Parádní vyobrazení manželské podpory, kdy jeden tlačí druhého nahoru a přestože to občas skřípe, vždycky se to dá nějak vyřešit. Tommy Lee Jones s blond přelivem, na mě ze začátku působil trochu nepatřičně, ale zvykl jsem si na něj, což bylo dobře protože sehrál stejně důležitou roli jako hlavní představitelka. A souhlasím s ním, že Sissy vypadala mnohem lépe bez make-upu :) ()

• Malou perličkou je vek zúčastnených. Helm ako filmový otec Sissy je iba o deväť rokov starší, Phyllis Boyens-Liptak v úlohe matky Claire dokonca iba o dva roky. (classic)
  • Scénář k tomuto filmu pomohla připravit sama Loretta Lynn. (VMa)
  • Obdivuhodný výkon podal Levon Helm v úlohe Lorettinho otca. Spevák skupiny The Band vraj dokonca šokoval samotnú Lorettu Lynn svojou takmer dokonalou podobou s jej otcom. „Postava sa mu dostala pod kožu a stvárnil ju s takou dôstojnosťou a pôvabom, že dodáva celému filmu patričný dôraz,” znie opäť svedectvo Sissy. (classic)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (viac)