Salad Fingers

Réžia:

David Firth

Scenár:

David Firth

Postapokalyptický svet Salad Fingersa bol stvorený britským karikaturistom Davidom Firthom, ktorému ako inšpiratívne zdroje slúžili diela Davida Lyncha, Tima Burtona, Chrisa Morrisa a Mestečko South Park, získal už v roku 2005 veľkú internetovú popularitu. San Francisco Chronicle ho zaradil medzi TOP 10 kultúrnych fenoménov. Ako bolo naznačené v niekoľkých epizódach, tento svet vznikol ako dôsledok nejakej "veľkej vojny" a jeho hlavnou postavou je stvorenie oblečené v svetri, ktoré má "šalátové prsty" a ich trenie o rôzne povrchy, najmä hrdzavé veci (lyžičky) mu spôsobuje obrovský pôžitok. Žije sám v opustenej chatrči a vždy sa veľmi poteší stretnutiu s novými ľuďmi. Keďže pravdepodobne trpí psychózou, nie je schopný rozlišovať medzi živými a neživými objektmi. Salad Fingers má anglický prízvuk a hlas nevinný ako dieťa, čo vyvoláva desivú atmosféru, ktorú sprevádza i strašidelná hudba v pozadí ("Beware the Friendly Stranger" od Boards Of Canada) a vôbec temný soundtrack. (Fleur6)

Fjera

Vydržela jsem všech deset dílů najednou a jsem celkem zklamaná. Aby to bylo zajímavější, mělo to být kratší. Padesát minut je na takovou strašně moc. Námět a zpracování bylo nadprůměné, ale příběh se občas hrozně táhl natolik, že nudil. Ve výsledku lepší průměr. Nejlepší jsou závěrečný a první díl. Jinak nuda. ()

Mkqp

Svým způsobem se jedná o geniálně poskládaný příběh, který je zahalený ve spletenci sexuálních, morbidních a jiných nechutností, přičemž nutí diváka hledat v oněch spletencích souvislosti. Sice toto rozkrývání indícií zbožňuju, jenomže ta temná stránka je na můj vkus moc. Kdybych hodnotil objektivně, tak bych i těch 5* dal, ale momentálně zvítězilo hodnocení subjektivní. ()

-Victor-

Jako odraz společnosti je to skvělé. Salad Fingers obývá svět kde se ukají na rezavých lžičkách... A to je pouze počátek jeho fetišistických choutek. Temné představy Davida Firtha zamořily náš svět v podobě kontroverzních animací. Ten se pravděpodobně snaží plnit příkazy hlasu ve své hlavě a doufá, že se zbavý každodenních nočních můr. Jestli máte rádi hodně divné věci a nebojíte se, že ztratíte něco, čemu se říká zdravý rozum - budete mile překvapeni. Jestli jste choulostivými jedinci v oblasti psychiky, tomuto pořadu se vyhněte obloukem! Budíž naší civilizované společnosti země lehká. ()

kaspar

Nejsem si jist, co to je, ale je to celkem silné kafe. Je to dost taková směska hnusu a lítosti. Salad Fingers, zoufale osamocený, není schopen jakkoli vycházet s jinými živými tvory (stonožku rozmáčkne, dívka poté, co začne mluvit, ho vyděsí). Zároveň ta psychická labilita, která je v tom přítomna, a absolutní chaos a nepředvídatelnost toho, co se bude dít, tomu skutečně dodává temnou post apokalyptickou atmosféru. Geniální užití Briana Ena, Aphex Twin nebo Lustmorda. ()

easaque

1* Tentokrát budu patřit k mimoňům, co tuto vysoko hodnocenou šílenost nepochopili, ale nic si z toho nedělám ;-). Je to úchylárna, která mi nepřijde ani depresivní, spíš podivná a samoúčelně šokující. Více komentáře nejspíš není potřeba. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 0 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

• Titulní melodie je převzata z písně "Beware the Friendly Stranger" od skupiny Boards of Canada. (DanteZ)
  • Na seriálu se podíleli hudebníci jako Brian Eno, Sigur Rós, nebo Aphex Twin. (DanteZ)