Pět dětí na tvrzi a zákeřný soused za branami. Vítejte v tak trochu jiném středověku! Dobrodružný komediální seriál pro celou rodinu. (Česká televize)

nmarca

Přestože by si to zasloužilo hodnocení "odpad" (seriálová verze), dám tomu 2*, a to za pokus o historicko-dobrodružný rodinný film a za to, že jsem se (kupodivu) vydržela dívat až do konce na všechny díly. Jinak to bylo opravdu strašné: všichni - v čele s pitvořícím se Pavlem Křížem - přehrávali jako nejhorší ochotníci (snad s výjimkou Davida Prachaře), děcka byla dost nesympatická a mluvila jako Pražáci z počátku 21. století, scénář nezachovával ani náznak logiky, ani ta romantika nestála za nic. ()

martins

Ach bože, bože nejen film, ale i jeho 7 dílna verze pro TV, slaboučké, dobré historické kostýmy a výkon Pavla Kříže v záporné roli. David Prachař také ok, ale moc prostoru nedostal, v hlavní roli děti a oblíbená Tereza Voříšková, takže pro mne pasé a pro děti v době které vévodí Harry Potter asi taky. ()

Crawler-D

Neviděl jsem film a myslím, že ten by byl aspoň na tři, pokud si dám dohromady, co ze seriálu by bylo ve filmu a musím říct, že obzvláště konec seriálu, poslední dvě epizody, byly skutečně zábavné a poutavé. Problémem celého seriálu je, že ani zbla neopovidá středověku, není středověkem, a tvůrci to alibisticky přiznávají, ale fakt, že sledujeme dětskou hru na středověk, znemožňuje skutečně se o děcka bát, protože normálně by např. ti loupežníci byli už několikrát stati, ale smrt nebo krev si tenhle seriál nemůže dovolit. Dále prvních pět epizod se nese v trochu otravném duchu - z jedné pevnosti na druhou a zase zpátky, teď si on myslí, že oni jsou mrtví, pak oni, že on je mrtvý a tak se to střídá, jednu dobu Albrecht jejich pevnost má, pak zas ne a pak zas jo...a skutečně až závěrečné epizody, kdy děti zapojí fantazii a svoji hravost ve prospěch filmu, tedy, že začnou strašit, začne to fungovat a závěrečná bitva navzdory Albrechtově malé armádě, je vynalézavá. ()

Historik

Já si myslím, že kdybych dnes byl v dětském věku, tak bych byl úplně nadšený. Tyto seriály se mi tenkrát hrozně líbily a měl jsem ten dojem, že už se dnes netočí. Naštěstí točí. Je to skutečně hodně jiný středověk, ale já tu nadsázku beru. To je seriál pro děti, ne umělecký film á la František Vláčil. Dcera byla nadšená a přemlouvala mě, abych dal pět hvězdiček. Já už to vidím trochu střízlivěji, přesto musím říci, že mi to velmi sedlo. ()

wosho

Janák je komerční režisér, sázící spíše na pozlátko, než hloubku. Proti této kinematografii osobně nic nemám, jen musí splňovat jistá má očekávání. Ať žijí rytíři jsou určení pro menší publikum, místo než pro puberťáky tak pro caparty pod 12let. Po technické stránce nelze moc filmu co vyčítat, na naše poměry je to dobře odvedené práce (kritika ve stylu, že je to málo akční, bez hromadných scén je směšná a hloupá). Problém je zde zakopán zcela jinde a to v obsazení. Horší dětské herce si Janák najít nemohl. Horší je však obsazení skoro všech hlavních dospělých partů-na myslí mám zcela příšerného Pavla Kříže. Není ani zlovostně ďábelský, či přehnaně komický. Je nudný a jeho výkon patří mezi ty nejméně podařené jaké předvedl. Ať žijí rytíři jsou sice průměrným snímkem jenž potápí herecké nevýkony, ale z pohledu malých dětí by se mohlo jednat o dobrou zábavu, jenž dává rodičům jistoty bezpečí před hloupostí a plitkostí mnoha filmů určených pro menší, co se dnes točí na celém světě. ()