Příběh je obrazem doby, začátku padesátých let, kdy ještě existují poslední relikty svobodného světa, jako např. americká tisková agentura, poslední jazzové kapely, a kdy berou za své i naivistické demokratické představy „bývalých“, tj. lidí, kteří neoddiskutovatelně patřili ke světu první republiky. Komunistický režim všechno „bere šmahem jako smrt“ a nejen jako. Ve středu dění se ocitá parta mladých lidí, kteří se točí kolem jazzové kapely a jedné krásné dívky. Geraldinka, ještě vlastně nedospělá a rozhodně nezodpovědná slečna, která si myslí, že je chytřejší než všichni a že na světě je proto, aby se bavila, se zaplete do režimních sítí, které ji zničí. Ale její životní nezkušenost nepřehluší její sílící a postupně vědomý smysl pro spravedlnost: potřebným je třeba pomáhat a oportunismus je jí rozhodně cizí. Původní Škvoreckého příběh je odrazem skutečných událostí, ale jeho stylizace je pro autora příznačná. Zdánlivě lehká a vtipná konverzace zamilovaných mladých lidí zachycuje jen část jejich života, druhá část neodvolatelně spěje k dramatickým událostem. (oficiálny text distribútora)

BathoryMan

Presvedčivý filmový výlet do jedného z najtemnejších období naších súčastných dejín(50.roky).Keď pomaly ale isto začala besnieť komunistická moc a ušetrení jej nebol absolutne nikdo.Spracovanie malo síce nejaké tie svoje muchy(hlavne vela toho swingu a jazzu my začalo postupne prekážať) ale vzhladom nato že sa jednalo"iba" o televízne spracovanie som ochotný to odpustiť.A pol hviezdičky navyše pridávam za zábery zo súčastnosti(starý Danny a eštébák Kunovský),hlavne za ten záverečný epilog ,keď mal Kunovský tu drzosť tvrdiť Dannymu že to bol práve on ,kto ho v tej dobe zachránil! ()

Slarque

Andrea Sedláčková velmi dobře převedla Škvoreckého předlohu do filmové podoby. Možná to je to úplně nejlepší, co jsem od ní viděl. Povedlo se také herecké obsazení, protože mnohé z těch mladých herců vůbec neznám, ale hrají skvěle. Možná jen scénář nebyl úplně vybroušený, ale i tak na ty čtyři hvězdičky nemusím nijak přivírat oči. ()

GIK

Věrohodná dobovka. Výborné výkony mladých herců, skvělé šlágry i povedené prolínání děje se současností. Škoda některých detailů, jako třeba k dokonalému aranžmá kapely chybělo už jen zpívání na mikrofony, vyťukávání doplňujících informací na obrazovce mělo být uděláno písmem, které odpovídá skutečnému strojopisu a lehce nezvládnutý konec, kdy během vynášení rozsudků musel divák zároveň číst informace, jak odsouzení skutečně dopadli, což bylo celkem obtížné. ()

bangee

Důležité téma v takovém komornějším podání, s neokoukanými (někdy pro mě neznámými) hereckými tvářemi a docela slušnými výkony s výbornou hudbou. Nicméně dialogy byly občas slabší a sem tam se to táhlo, ale i tak mě ta atmosféra snímku bavila. Mmch (mimochodem) se mi moc líbíli doplňující informace alá zápisy Stb o jednotlivých osobách. ()

BDMarty007

Myslím, že se docela dobře podařilo převést literární předlohu do TV filmu. Casting podle mého názoru velmi dobrý, mezi hlavními aktéry to pěkně jiskřilo. Nálada docela dobře zachycená, včetně té hořko bolné romantiky, která se dílem okamžiku mění v obrovskou tragédii. Asi jediné co mi vadilo, byly prostřihy do současnosti, ty tomu daly takový ten feeling TV filmu, což je škoda, bez toho to mohlo být ještě lepší. Trochu mě iritovala nedokonalá produkce kapely, ale uvědomil jsem si, že přesně tak to asi v podání studentské kapely muselo vypadat. V rámci žánru velmi slušné. 75% ()

• Po shlédnutí tohoto filmu Josef Škovercký prohlásil, že chtěl vždy vypadat jako Danny Smiřický v podání Vojty Dyka v tomto filmu, a navrhl režisérce Andree Sedláčkové, zdali by nechtěla zfilmovat také jeho román Zbabělci. O ten již v minulosti projevil zájem např. Jan Hřebejk. (artcha)
  • Ve filmu se objevila do té doby neznámá Emma Smetana, která se později proslavila coby televizní moderátorka. (M.B)
  • Natáčení začalo v pondělí 23. února 2009 ve studiích na Kavčích horách. První fáze – zimní trvala do začátku března a vyžádala si 9 natáčecích dnů. Letní část filmaři zahájili 8. května a po 15 filmovacích dnech ji ukončili začátkem června. Točilo se především v Praze a v Králově Dvoře. (Česká televize)