Brad Harris (Jack Black) je 36-ročný programátor, Stu Preissler (Steve Martin) je zakladateľ a generálny riaditeľ newyorskej firmy nesúcej jeho meno a Kenny Bostick (Owen Wilson) je „vtáčí rekordman“ a súčasný držiteľ ocenenia za najväčší počet spozorovaných vtákov. Všetci traja sú zároveň amatérski milovníci vtáctva, ktorí túžia aspoň na chvíľu uniknúť stereotypu všedného života. Jedného dňa sa spoločne stretnú v súťaži o titul najlepšieho „vtáčieho pozorovateľa“. Víťazom sa stane ten, kto v priebehu jedného kalendárneho roka spozoruje a zaznamená najväčší počet vtáčích druhov. Priateľské súperenie sa však veľmi skoro zmení v bláznivé dobrodružné putovanie naprieč Severnou Amerikou, na ktorom si každý z nich uvedomí, že honba za úspechom bude niečo stáť – a nebude to práve málo! Ich posadnutosť výhrou im až príliš zasiahne do súkromných životov a ovplyvní nielen ich samých, ale aj tých najbližších... (TV JOJ)

SHI-SHA

Perfektní komedie se sympatickou ústřední trojicí, z níž vyniká hlavně Jack Black. Zmíněná trojice se snaží vyhrát zajímavou soutěž - cílem je během jednoho kalendářního roku vidět co nejvíce druhů ptáků. Owen Wilson je několikanásobný šampion a držitel světového rekordu, John Cleese je nudící se businessman a Jack je jen snílek který se snaží splnit si sen. Možná ptačí téma nezní zrovna lákavě, přesto se nudit nebude, už jen kvůli krásným severoamerickým panoramatům. ()

Enšpígl

Tenhle film má tak šílenou pointu, že bylo jasný, že moje smíchovody si máknou. Takovej hon na ptáky co tady předvádí trio Black - Wilson - Martin, nepořádaj ani největší predátoři týhle planety - holky a že to jsou nějaký vodbornice přes ptáky. Krom absurdní komiky má v sobě film i značnou dávku pohody no a ano, taky krapet tý romantiky, která samozřejmě eskaluje na konci filmu, ale není to žádná tlačba na pilu a film mě tak s naprostou lehkostí upravil na pohodu. ()

URBAN

To je , ale absurdita . Ze začátku to i přes tu absurditu ušlo , jenže je to opravdu velká blbost a s tímto doopravdy nejde přežít celý film . A toto by člověk od filmu s tak zvučnými jmény jako je Owen Wilson , Jack Black , Steve Martin a pěti sekundový Jim Parsons nečekal . Je hezké když člověka něco baví až je to cokoli , ale filmy by se o tom točit nemusely . Ale ikdyž to byl takový neslysl byl milý a jako oddychovka poslouží . ( 4.5.14/MAC ) ()

F.man

Jack Black, Steve Martin a Owen Wilson ve filmu o ptácích... To je asi ten největší fór, který Big Year divákům přichystá. Ač se to totiž na první pohled nemusí zdát, tenhle film je daleko více dobrodružná road movie, než klasická komedie. Popravdě pořádný fór by jste tady hledali asi dlouho a nakonec ho snad stejně ani nenašly. Na druhou stranu, pokud přistoupíte na tuhle hru a nemáte od dob Hitchcocka z ptáků panický strach, dostanete příjemnou oddechovku v krásné přírodě. Jasně, i já jsem čekal asi něco jiného, ale s přimhouřením obou očí to na ty průměrné tři hvězdy má. I za to, že mě po dlouhé době překvapil ve filmu vypravěč. Do you ever think about doing a Big Year? ()

JohnCZ

Příjemná oddychovka v točená v překrásných, leč po vizuální stránce trochu nevyužitých lokacích za což může nejspíš trochu nenápaditá režie. Ústřední trio je ale sympatické, námět originální a správně absurdní. Stavbou děje je to klasická americká komedie, nutno dodat, že netrapná a nesprostá. Hlas Johnyho Cleese coby vypravěče dodává filmu až rodinný feeling. Závěrečná pointa sice moralizující, ale příjemně nevtíravá. Jediné, čemu nevěřím, je to, že by v této soutěži nikdy nikdo nepodváděl. ()

• Chyba v českém dabingu. Stu Preissler (Steve Martin) nazve ptáka, kterého vidí z lanovky,"raven", což je v překladu "krkavec". A krkavec velký (corvus corax) je také v záběru. V českém dabingu jej ale Stu Preissler označí za havrana. (Prochy38)
  • Brad Harris (Jack Black) nosí hodinky značky Casio G-Shock a Kenny Bostick (Owen Wilson) nosí hodinky značky Rolex GMT Master II. (dyfur)

Steve Martin se vrací před kameru

Steve Martin se vrací před kameru

23.08.2014

Čekali jsme tři roky, ale vyplatilo se! Komediální klasik Steve Martin se naposledy objevil v kinech v roce 2011, když sekundoval Owenu Wilsonovi a Jacku Blackovi v Nadějném roce. Od té doby jsme o… (viac)