Německo, rok 1772. Mladý student práv a začínající básník Johann Wolfgang Goethe neprožívá zrovna šťastné období. Byl vyhozen z důležité zkoušky z práv a jeho otec ho pošle pracovat k Říšskému komornímu soudu do Wetzlaru s cílem „vyhnat mu tu jeho poezii z hlavy“. Ve své nové profesi se ale rozervaný romantik osudově a nešťastně zamiluje – jeho vyvolenou je mladá dívka z chudých poměrů Lotte Buff, kterou si má brát Goethův nadřízený Albert Kestner. Zdrcený Goethe se uchyluje k psaní a své zlomené srdce si vylije do románu Utrpení mladého Werthera, který vystihne pocity celé generace a zajistí mu nesmrtelnou slávu. (oficiálny text distribútora)

LenkaAK

Jedno z nejvýznamnějších děl světové literatury, které ovlivnilo několik následujících generací - Utrpení mladého Werthera. (Reálie jsou zde ovšem mírně posunuty, Goethe psal své dílo ve Frankfurtu etc.) Film se snaží tohoto "fosila" přiblížit mladé generaci. Čekala jsem tedy mnohem větší nářez. Zpracování rozhodně nikoho neurazí. Divák se dozví, že hnutí "Sturm und Drang" je zkomolenina "Sturm und Trank", zasměje se několika gagům a z kina odchází uspokojen jak po intelektuální tak po kulturní stránce. ()

elis7

souhlasím s uživatelem butnot - myslíš si, že asi většina lidí ten film ani nepochopila. Byla jsem na projekci pro školy a byla jsem zhrozená chováním ostatních diváků. A teď zpátky ke Goethemu - velice se mi líbil kontrast mezi začátkem a zbývajícím dějem - v prvních patnácti minutách jsem myslela, že odejdu. Připadalo mi, že herci neumí hrát, hudba je rozčilující a ten film je nízkorozpočtový, ale velice mě to překvapilo. Po krizovém úseku se děj rozjel a herecké výkony mě ohromily. Dostala jsem až chuť přečíst si Utrpení mladého Werthera. A to, že tam mluvili německy - s tím se počítá, když je to německý film ;) ()

marhoul

Moc pěkné. A ani ten konec mi nevadil, protože Goethe se stal známým doslova přes noc i v reále. Ve filmu to sice trochu přifintili, ale odpouštím. Sedlo mi to. Skvěle zvolení herci, duch romantismu může být spokojen. Tragédie, na kterou se člověk vlastně dívá s úsměvem. Protože dobře ví, že se to stává. ()

mat.ilda

Goethe, psáno s "o-e", jednoznačně překvapil, měla jsem ho za vzdychajícího romantického zahloubance, co ve stavu morbus melancholicae bloudí hvozdy s pistolí proklatě vysoko u spánku a on to oduševnělý (romantický) rebel s dobrým srdcem, který při sexu in natura v lesním marastu, s podobně založenou Lotte, nehledí na nějaké to nepohodlí, škoda, že jim to nevyšlo... Lichotivé zpracování nedělá Johannovi ostudu, stejně jako sympatický výkon Alexandera Fehlinga, najde se i chvilka pro dojetí... a Goethův měsíc dál neměnně zhlíží na nás (to je ode mě) ... i nakažení múzou :-) ()

V.Silver

Inspirace filmem "Shakespear in love" je zřejmá, ale přesto snímek ukazuje, že i Němci mají svoje kvalitní herce, režiséry a producenty (ehm, Warner Bros. zase až takoví Němčouři asi nebudou, co?:) No, přesto mi film příjemně utekl a až tak mi nevadilo, že jsem to už jednou viděl, byť v hlavní roli s Ralfíkem a Gvindou. Kdyby Stölzl dokázal jít víc do hloubky a třeba se maličko věnoval fenoménu "Freitod", mohli jsme se dívat na něco mnohem poutavějšího. Nestalo se, a tak dávám "jen" 60% :) ()

• Film se natáčel kromě mnoha německých lokalit i v České republice, konrkténě v Libereckém kraji ve vesničce Krompach. (Yardak)