České pohádky tak, jak je převyprávěla Božena Němcová a K. J. Erben patří k těm, k nimž se vracíme nejraději. Nejen jako čtenáři, ale také jako milovníci jejich adaptací. Zlatovláska podle Erbenovy předlohy už při premiéře zazářila na televizní obrazovce a její opakování má vždycky úspěch. Není se co divit, když scénáristka a režisérka Vlasta Janečková dokázala příběh Jiříka a zlatovlasé princezny vyprávět tak působivě. Do hlavních rolí obsadila výborné herce - Jorgu Kotrbovou, Petra Štěpánka a Jiřího Holého. A skladatel Angelo Michajlov a textař Eduard Krečmar vytvořili skutečné pohádkové hity. (oficiálny text distribútora)

ArsenalEagle

Pro mě je to jedna z nejoblíbenějších českých pohádek, jejíž hudební vložka krásně doplňuje typický pohádkový příběh. Jorga Kotrbová byla nádherná ženská, Štěpánek jako Jiřík byl obrovský sympaťák a pan Holý správný slizoun. Dokázal bych zabroukat nebo dokonce zazpívat hned několik písniček a to je na film, který jsem viděl za posledních 10 let tak 2x, dost působivé. ()

duddek

Zlatovláska dlouho unikala i mně. V prvních 10 minutách jsou nahuštěny tři písně, to je neúnosné... i jinak potom hrají hlavně výplňkovou roli, bez nich by se děj vešel do dvaceti minut. Erbenovy předlohy se však drží hodně věrně, to se musí uznat (až na moře-jezero, krále měli setnout atp.). Moje výhrady proto nesměřují ani tak k filmovému zpracování, jako spíš k pohádce samotné: celý děj je podivný – proč stařenka králi jen tak přinese hada? Proč ten Jiříkovi najednou vyhrožuje smrtí, jestliže přelije, nebo nedolije? Jak to, že najednou chce za ženu nějakou Zlatovlásku, o které do té doby nikdy neslyšel? A jak může chtít Jiříkovi srazit hlavu, když přijde zpátky ze světa bez Zlatovlásky? Proč by se v tom případě vůbec vracel? Navíc Jiřík neuposlechne rozkazu neochutnávat, a stejně je za hodného... kde to jsme? A proč jsou zvířata vyobrazena jako úplní tupci (kromě koní), kteří říkají svorně totéž a pořád to opakují? No, chci říct, že Erben má i povedenější pohádky. Nelogičnostem se ovšem nevyhnula ani filmová adaptace (Jiřík po vyplutí na jezero začíná svou písničku slovy "Nes mě, loďko, ke břehu", přitom zámek je uprostřed jezera). Ale berte prosím tenhle komentář s rezervou. :) "Pomoz nám, sestřička si zapíchla trn do prstu." :-o ()

zette

Pohadka, ktera ma jedny z nejhezcich pisnicek, jez si pobrukuji uz tyden v kuse. Dejove me to zase tolik nezaujalo a verim, ze by se nasel v te dobe lepsi typ pro Zlatovlasku nez Jorga Kotrbova. Na to, ze jde jen o televizni pohadku, nemaji se tvurci za co stydet. Pri dnesnich pohadkach uz muzeme jen vzpominat na drive polozenou vysokou latku. ()

wampilenka

Dívá-li se někdo na pohádky v dospělosti, může porovnat, jak vnímal postavy v dětství a jak je vnímá dnes. U Zlatovlásky se to v mém případě liší velice. Když jsem byla malá, byl král prostě zlý, a Jiřík se Zlatovláskou dobří... Ale ty nuance co do toho vnáší věk (haha)! Například mám za to, že královo největší minus je, že je pyšný, ale vůbec mi nepřipadá divné, že chce Jiříkovi nechat setnout hlavu. Mocný král přece musí mít ke svému kuchaři naprostou důvěru, musí věřit, že mu nenasype jed do pití nebo něco takového, a Jiřík prostě neuposlechl příkaz a důvěryhodnost ztratil. Jiřík z dnešního pohledu je sice pěkný, ale tak trochu trubka. A Zlatovláska... taková unylá a blyštivá s jednoznačně nejhorším repertoárem písniček (Líbí, mně se líbí vs. depresivní Proč jsem jedl rybu? ehm...). Rýpavému oku neunikne ani že 12 dcer krále rybáře nedělí větší časový odstup, takže buď byly dvanácterčata nebo několik vrhů vícerčat brzy po sobě. Není divu, že tam nemají maminku, jen mírně bláznivého otce. Známý příběh tedy není důvod, proč se k pohádce na youtube vracím, tím je hudba, kterou si občas pustím pro zlepšení nálady. Jsem ale zvědavá, co na pohádku řekne další generace (až se dostane ke slovu). ()

rakovnik

Tuto pohádku chci opakovaně vidět především kvůli jednomu momentu. A tím je písnička "Zlatovlásko...". Její hudební motiv mě vždy dojímá. Ostatní písničky mi pod kůži nepronikly. Jinak tedy ztvárnění mravenečků, kouzelné rybky a umělých vlasů Zlatovlásky je na sedmdesátá léta až příliš dětské. Herecké obsazení je uspokojivé a výprava také moc pěkná, kvituji zvolení filmových exteriérů i skutečné interiéry. Zámky Sychrov a Červená Lhota patří k našim perlám. Překvapuje mě, že takto výpravná pohádka byla ve své době pouze televizním počinem. ()

• Autorem textů k písničkám, které zazní ve filmu, je Eduard Krečmar. V pohádce zazní celkem 14 zpívaných písniček. (Amneris)