Odvážní

• USA Courageous (viac)

Čtyři muži, jedno motto: "Pomáhat a chránit". Jako služebníci zákona čelí nebezpečí každý den. Jenomže poté, co se tragédie dotkne i jich samých, musí se i tito otcové vypořádat se svými nadějemi, strachem a vírou. Tento zápas jim přinese rozhodnutí, které ovlivní celý jejich dosavadní život.
Spolu s akcí, dramatem a humorem se čtvrtý film od Sherwood Pictures zaměřuje na heslo „obrátit srdce otců k jejim dětem a srdce dětí k jejim otcům.“ Duše budou pohnuty, jejich srdce podstoupí výzvu… výzvu být statečný. (Chorcheus)

Bezda22

Kvůli tomu, že každou chvilku se ve filmu objeví slovo Bůh, Ježíš a podobně, tak to spousta lidí pošle do odpadu. Jak už jsem psal dřív, tak hodnotím filmy z fanouškovskýho hlediska. Spíš vyzdvihuju než kritizuju. U hodnocení mi záleží na tom, jaký dojem na mě film udělá a jaký pocity mám během jeho sledování a taky po skončení. U filmu Odvážní jsem z toho měl dobrej pocit, párkrát jsem otřel zaslzený oko, ale to asi málokdo z vás pochopí, proč. Lidi maj víru a nebo jí v sobě ubíjej, ale každej jí někde v sobě má. Neřikám, že věřim ve vousatýho pána co se vznáší na obláčku, ale mám svojí víru. Tenhle film na mě udělal dobrej dojem. Nebudu ho hodnotit procenty, jak to často dělám. Nevim kolik bych mu dal procent, protože pro mě je to hodně silnej emotivní zážitek, dám mu čistých 5 hvězd, Odvážní si to zaslouží. ()

Kritik.

Až na pár ľudsky vysvetlených Božích slov (až zvažujem či nejde o herézy) ide o prekvapivo dobrý film. Tvorcovia filmu, bratia Kendrickovci, sú však známi dejovou skladbou typu "Všetko je nanič, odovzdám život Bohu a navždy sa mám zázračne dobre." V skutočnom živote však práve kresťania zažívajú nezdary a problémy, a spôsob akým sa s nimi vyrovnávajú, je práve podstatný: láska, viera, komunikácia so živým osobným Bohom. Myšlienka je dobrá, párkrát vytiekla slzička, viackrát som sa dobre zasmial, charaktery postáv sú čím ďalej viac uveriteľné a vzťahy medzi nimi uvoľnené a prirodzené (na amatérskych hercov veľmi dobré). ()

klerik

Mám rád policajné filmy. Mám rád dobré policajné filmy. A toto je dobrý film. Aj nepriek tomu, že je presiaknutý kresťanskými hodnotami a nemá priamy ťah na bránku. Finále je možno príliš kázaním, ale inak je rodinná téma funkčná a pár naháňačkových scén je slušne našliapaných. Keby to bolo hutnejšie, mohli sme mať ďalšiu PATROLU... ()

OG_Swifty

Dostal jsem naladu pustit si animovanou Koralinu, tak jsem zkousel stesti na Netflixu a misto toho mi to nabidlo tohle.. (ono totiz na Netflixu nikdy neni nic, na co mam zrovna naladu). Vidim nejaky policajty, tak si to pustim a zacne to takovou zajimave beckovou akcni scenou (ktera v americky produkci porad vypada lip jak cokoliv z produkce nasi) a rikam si - co je na tomhle filmu tak spatnyho, ze jsem o tom nikdy neslysel? A pak jsem na to prisel - je to Krestanskej film se vsim vsudy. Vsichni jsou hodny, Jezis vsechno vyresi a i kdyz dojde na dramatickou scenu s nekym, kdo "sesel z cesty", tak okamzite ve vezeni uz zpytuje svedomi. Nejvic me pobavila scena v mlikarne, kde hispance zkousi sef a nabidne mu povyseni, kdyz bude lhat. Jeho rodina penize nutne potrebuje a odmitnuti vedouci k jeho propusteni by pro rodinu melo existencni nasledky, ale on proste lhat nemuze - a kdyz sefovu nabidku odmitne (pricemz jsem nepochopil, proc by majitel mlikarny chtel lhat - vzdyt by okradal sam sebe), tak mu vsichni podaj ruku a je povysen, protoze to byl test. To mi pripomnelo realnou scenu ze zivota, kdyz jsem kdysi davno pracoval v TNT a sef mi tam sral na hlavu a tata mi porad dobracky rikal "jeste to tam vydrz, treba te zkousi a testujou si, co vydrzis" - tak jsem tam jeste dalsi 2 roky byl za picu, nez jsem to tam konecne zabalil. Jednim slovem NAIVNI. Ale jak jsem psal v uvodu - remeslne velmi dobre odvedeny film, celkove vytvari takovy pozitivni feeling, ale toho Jezisovani je tam predevsim v druhy puli az moc. ()

AGAMENON

Fanatický křižák Alex Kendrick, abych parafrázoval místního kolegu, natočil svůj čtvrtý a nejvyzrálejší film. Opravdu nelze než Kendricka, veskrze renesančního muže, obdivovat. Každý jeho film má v sobě zakódovaný nějaký morální problém, které musí postavy vyřešit. Tentokráte se rozhodl pro odpovědnost otců ke svým rodinám, což je téma, které již nakousl ve svém prvém díle. Žádné z témat, které zpracoval ve svých dílech není kontroverzní, naopak znějí jako dobrý námět na oskarový film. Tak proč je kolem jeho děl tolik kontroverzí? Hlavní příčinou je, že je Kendrick křesťaň a ještě k tomu pastor. A to je u nás sakra velký problém. Představte si, že je Vám sedmnáct, jste věřící a chodíte do kostela. Zkuste to říct svým vrstevníkům. Jejich reakce bude, že trpíte duševní poruchou srovnatelnou s homosexuální nekrofilií. Výše uvedený příklad je sice možná trochu nadsazený, ale celkem výstižně ilustruje, jak mohou někteří diváci přistupovat k filmu se silným křesťanským nábojem. Je to opravdu škoda, protože pokud pomineme náboženské motivy, zůstaneme nám více než dobře odvedené filmařské řemeslo. Navíc je nutné si uvědomit, že drtivá většina osob, podílejících se na výrobě jsou amatéři. Nelze než před Kendrickem smeknout klobouk, udělal od svých začátků opravdu velký pokrok. Sice film není dokonalý, je přeci jenom dílem člověka a ten má k dokonalosti sakra daleko. Přesto, akční scény jsou natočeny dobře, přehledně, jen by se ta kamera mohla klepat o trochu míň, ale na dnešní poměry je "totálně statická". Pak mi trochu vadilo, jak rychle se Mitchellova rodina vzpamatovala z tragické události, která je postihla. A nakonec ta nejsubjektivnější výtka, ačkoliv se mi film líbil, předchozí Kendrickův film V jednom ohni se mi líbil o malinkatý kousek víc. Možná je to tím, že téma manželského soužití je mi přeci jenom zatím bližší. ()

• Film získal od Konference katolických biskupů oddělení pro film a vysílání (USCCB) známku A-II, což znamená "morálně nezávadné pro dospělé a mládež". (AGAMENON)
  • Názov filmu sa objaví až v samom závere. (Johnny.ARN)
  • Alex Kendrick tento film napsal, režíroval, produkoval a navíc si i zahrál jednu z hlavních rolí. (Amper01)