Winnetou

• Česko Vinnetou (viac)

Mladý nemecký inžinier menom Karl May, pricestuje do Ameriky, s cieľom pomôcť neskrotenému americkému západu v rozvoji a výstavbe. Do krajiny sa okamžite zamiluje a chce byť pre ňu užitočný. Čoskoro zistí, že okrem takých ako on, pricestovalo do tejto krajiny aj veľa ziskuchtivých neprajníkov a uvedomuje si, že ich nenásytnosť a neúcta k nej, narúša životy pôvodných obyvateľov, ktorí v nej žijú. Karlovou prácou je preskúmať pozemok, ktorý patrí indiánskemu kmeňu Apačov. Na svojom prvom výjazde do prérie sa zraní a je zajatý synom náčelníka Apačov, Winnetouom. Karla vylieči Winnetouova krásna sestra Nšo Či a dvaja mladí ľudia sa do seba zamilujú. Karl sa vydá na dlhú a náročnú cestu uzmierovania Apačov a „Bielych", ale tí medzi sebou zvádzajú stále intenzívnejšie boje. Pre Karlovu lojalitu a oddanosť mu Apačovia udelia čestný titul „Old Shatterhand" a mladý náčelník Apačov mu prisľúbi, že jeho trvalým úsilím bude udržiavať mier medzi Indiánmi a Bielymi. Každý vydobytý mier a každé dobrodružstvo prehĺbi puto priateľstva medzi Old Shatterhandom a Winnetouom. (STV)

cheyene

Tak tady jsou. Legendární postavy našeho mládí.. Old Shatterhand a Vinnetou... Počkat, počkat. To jsem se asi spletl a zabloudil v čase. Legendární postavy našeho mládí bezpochyby jsou dva právě zmínění pokrevní bratři, avšak v podání Lexe Barkera a Pierra Brice. Nové zpracování? Inu, přiznám se, že jsem byl velice zvědav, jak se s tím tvůrci popasují. Doufal jsem, že nová adaptace Mayova díla bude více věrna knižní předloze (přiznávám, že Vinnetou 1-4 jsem nečetl, z knih znám pouze Syna lovce medvědů, Duch Llana Estacada a Old Surehanda). Docela mě zaujala nová vizáž Old Shatterhanda, která přislibovala spolu s jeho civilním jménem Karl May právě silnější pouto s literárním počinem. Bohužel, filmaři se dle slov všech fanoušků knih ještě více od nich vzdalují. Jakožto neznalec nemohu posoudit, nakolik tomu tak je, ale co mi vadilo? Že Vinnetou i Old Shatterhand jsou tu vylíčeni jako nějací nýmandi. Nesálá z nich tak silné charisma jako z Barkera a Brice. Nevadilo by mi, že v prvním díle bude Shatterhand pravým zelenáčem, ale chtěl jsem vidět jasný progres a pokroky v jeho cestě za ikonickou postavou zálesáka. S tím, jak se tu choval on, ale i Vinnetou, by se těžko stali tak uznávanými a obávanými napříč divokým západem. Zkritizovat musím také hudbu. Kdyby tu nezazníval kultovní motiv z filmů z 60. let, byla by absolutně nevýrazná, mdlá a bez jakékoliv kantilény, jež bych si zabroukal. Ve staré verzi měli bandité svoje téma, Old Shatterhand s Vinnetouem zase svoje. Motivy se prolínaly. Dobrodružství mělo spád a romantiku. Zde? Radost mi dělalo prostředí a zdařilé záběry kamery. Potěšilo mě několik scén, v nichž si oba pokrevní bratři (byť v daných scénách ještě bratry nebyli) jen tak povídají o běžných věcech. To více dokresluje jejich silné přátelství. V původní verzi nic takového není, ale tam na to nebyl čas. Akce střídala akci a muži tam hovořili tehdy, když to bylo třeba. O důležitých věcech. Přesto jim divák věřil sílu jejich pokrevního bratrství. Nšo-či mě v tomto zpracování nepřišla ani zdaleka tak okouzlující a šarmantní, byť herečka ji hrála dostatečně půvabná.. asi to bylo novým pojetím její postavy. Nová filmová série zodpovídá mnohé otázky, jež se ve snímcích z 60. let neřešily - jak se Old Shatterhand dostal k Hatátitlovi a koženému oblečení, jak Vinnetou, resp. Apačové získali stříbrnou pušku,... Něco z toho je dobré, to nelze popřít, ale jako celek zkrátka Vinnetou 2016 nefunguje a nemůže se stát takovou legendou, jakou známe z dob našeho mládí. Svůj podíl na tom jistě má také absolutní absence charismatických a silných nepřátel. Ani jeden tu nemá nic z nebezpečnosti a kouzla Cornella, Santera či Forrestera. Kdybych měl ještě na závěr shrnout, jak se mi líbily jednotlivé epizody, musel bych to rozebrat následovně. E 01, Nový svět, přislíbila zajímavé podání a dosti jsem se těšil na druhý díl. E 02, Tajemství Stříbrného jezera, totálně pohřbila potenciál, který první epizoda přinesla. E 03, Poslední bitva, pokažený dojem z druhé epizody lehce napravila, avšak jedno je nutné říct. Když Vinnetou (Brice) zemře, usedá srdce dnes stejně tak, jako v době, kdy mi bylo 4, 5 let. V případě umírání Vinnetoua (Xhelilaj) mi to bylo jedno. Ani stopa lítosti či nějakého dojetí nebo zamrazení v zádech. () (menej) (viac)

ti88na

Nepatrím k skalným fanúšikom pôvodnej série ani kníh, takže moje hodnotenie nie je podmienené prehnanou nostalgiou. Musím však skonštatovať veľké sklamanie po vzhliadnutí všetkých troch dielov tejto novinky. Neviem si to inak vysvetliť, iba tak že scenárista knihy alebo ani nečítal, alebo si z čírej namyslenosti povedal, že on to zvládne lepšie ako Karl May. Totiž z predlohy použil len mená hlavných hrdinov a ďalej zmenil ich charaktery a napísal im úplne iný príbeh, ktorému chýba šírka aj hĺbka. Po prvom diely som ešte bola tolerantná a trochu som sa nechala očariť krásnym lokáciami. Tak trochu som ignorovala jednoduchosť a plochosť a absolútne žiadnu chémiu medzi dvoma priateľmi, ktorých priateľstvo ani neviem ako vlastne vzniklo, pretože mu chýbala akákoľvek osudovosť, tak typická práve pre pôvodnú verziu. Tajomstvo strieborného jazera však už bola číra katastrofa, kde každý logicky uvažujúci človek dostal facku na obe líca. Posledný diel som už potom sledovala len jedným okom, pričom som postrehla že sa z nás divákov snažili na konci vyžmýkať veľmi násilným spôsobom aspoň za náprstok emócie, no vzhľadom na predchádzajúci priebeh to bola len márna snaha. Takže ak niekedy budem mať chuť na tento milý príbeh dvoch mužov a ich veľkého priateľstva, radšej si prečítam knihu alebo pozriem pôvodnú filmovú sériu. ()

fragre

Neočekával jsem od tohoto remaku nic moc, takže 1. díl mne vlastně pozitivně překvapil. Celé pojetí Divokého Západu je zde drsnější a špinavější (tedy realističtější). Pojetí Old Shatterhanda jako idealisty, rozumáře a člena rohovnického klubu Saxonia, mělo něc do sebe, byť je zde trochu moc starý. Díl je ještě více proindiánský než verze z 60. let, takže vedle ušlechtilých divochů vypadají průkopníci bílé civilizace jako banda zlodějů, chamtivců, kurev a vrahů. Ovšem, to co tvůrci ukázali v ostatních dvou dílech, zcela zastínilo klady dílu prvého. Chvílemi to vypadalo jako soutěž o nejpitomější nápad, který lze do filmu vrazit. Druhému dílu vévodila úplně trapná mexikánská banda. Měl naprosto nepravděpodobný děj a byl tůze romantický. Na sama Hawkinse směřujícího k Rodinnému štěstí byl trudný pohled. Vinnetou a Old Shatterhand zdečasto jednali jak troupové. Třetí díl byl vyšperkován megalomanským Santerem sr., polskými "instalatéry" a nakonec jednotou indiánskou bojovou frontou. Děj byl též matlanina. U scény konečného pokoření kapitalistického žraloka Santera sr. jsem se musel smát. A zdejší indiáni vůbec nejsou lstiví rudokožci, znají jen jeden způsob boje - všichni bezhlavě zaútočí na nepřítele, když ho předem upozorní na svou přítimnost, takže ztratí i výhodu momentu překvapení. A proč z Apačů udělali tvůrci tohoto šlaku lakotský kmen, neví jistě ani Manitou. ()

Pink.Panther

Možná nebylo z marketingového hlediska jiné volby v kontextu současného filmového establishmentu než natočit pravý opak původních filmů z 60. let. Má to ale háček. Mayovky jsou takové westernové pohádky. Ušlechtilý duch a zidealizovaný v podstatě dětský svět knižní předlohy vzal za své._____S tím mám zásadní problém, kdo četl knihy, ví že je to pacifistická četba. Takže z toho pohledu je drsná realita a skalpující Vinnetou ignorace obsahu literární tvorby Karla Maye a zůstávají tak pouze slavná jména – programové parazitování na předloze? _____No nic, jako děcka jsme hrdiny těchto filmů hodně prožívaly a kde kdo měl doma nějakou tu henryovku či stříbrnou pušku. Jediné co mě na této novodobé reinkarnaci usmiřuje, je fakt, že dnešní děti si už na Vinnetoua a Shatterhanda nehrají - protože takový Franta Voráček ze třetí A skalpovaný blonďatým Vinnetouem ze čtvrté B, to by teda byl na naší základce pěknej průser…! Produkce: Aventin Film ()

Torgal

Snaha tu očividne bola a nepochybne aj odvaha (to je to najpozitívnejšie čo môžem k tomuto uchopeniu predlohy povedať), ale z tieňa klasických filmov s Briceom a Barkerom sa vystúpiť nepodarilo. Nevidím žiadny dôvod sa k tomuto spracovaniu v budúcnosti vracať, je to len taká zaujímavosť na jedno použitie. Viac dojmov k jednotlivým filmom v ich profiloch. 6-/10 ()

• Súčasný typ vysúvacieho rúžu bol vynájdený vo Francúzsku až po 1. svetovej vojne, takže Neke Bah (Emilio Sakraya) ním nemohol krášliť Nscho Tschi (Iazua Larios). [Zdroj: extraplus.sk] (magu)
  • Jazyk Apačů použitý ve filmu je lakotština, nikoliv žádné nářečí příbuzné apačštině. (ČSFD)
  • Epizody se původně měly jmenovat „Winnetou und Old Shatterhand“, „Winnetou und der Schatz im Silbersee“ a „Winnetous Tod lauten“, ale kvůli autorským právům byly přejmenovány. (mar48)