Psycho II

Třiadvacet let poté, co byl Norman Bates uznán duševně chorým pachatelem dvojnásobné vraždy a zmizel za branami psychiatrického ústavu, byl lékaři uznán za vyléčeného a přes protesty některých lidí propuštěn. Kvůli snížení státního rozpočtu však Normana nečeká žádná "mezistanice", která by mu ulehčila návrat do normálního života a také není určen žádný sociální pracovník, který by ho občas navštívil. Norman se vrátí zpět do starého gotického domu nad Batesovým motelem a najde si práci v kuchyni blízkého motorestu jako umývač nádobí. Spřátelí se se sympatickou číšnicí Mary, která dokonce souhlasí, že se k němu nastěhuje. Jenže pak to začne znovu. Jeho dávno mrtvá "matka" mu začíná telefonovat a zanedlouho dojde k první vraždě. Není divu, Norman, který vypadá jako by se snažil žít v klidu, je neustále pronásledován sestrou své dávné oběti (pamatujete na slavnou vraždu ve sprše?) a navíc se dovídá, že jeho matka ve skutečnosti jeho matkou nebyla. Není divu, že se mu vrací znepokojivý pohled a mrtvých přibývá. Zda však vraždí Norman nebo někdo úplně jiný, to zdaleka není jediné překvapení, které vás v závěru filmu čeká. (oficiálny text distribútora)

Vyhy

Čekal jsem to mnohem horší, ale nakonec se z toho vyklubalo fajn pokračování. Dokonce se našlo i několik zajímavých momentů a nápadů. Jen kdyby nebylo konce. Utnout příběh o cca 10 minut dříve, nebál bych se dát mnohem vyšší hodnocení, protože do té doby jsem fakt netušil, jak to doopravdy je. Pak se ale snažili asi zamotat všem divákům hlavu, ale mě to přišlo už moc přitažené za vlasy. I tak to bylo fajn. ()

Aluska88

Velmi solidní pokračování legendárního Hitchcockova Psycha. Promyšlená zápletka, podmanivá hudba Jerryho Goldsmithe, postupně opět šílející Perkins (hlavně v závěru), děsivě krásný dům na kopci, neznámý vrah s dlouhým nožem a docela šokující konec s příměsí černého humoru, kterým měl však být kult Psycha raději uzavřen. "Opravdu už si nedáte sendvič?" :) ()

Vančura

Musím říct, že jsem byl na tenhle film strašně zvědavý, protože mi už jen samotná myšlenka natočit sequel navazující na původní Psycho - a to dokonce při obsazení postavy Normana Batese stejným hercem - přišla směšná. Opět jsem se ale přesvědčil, že není radno poddávat se předsudkům a že by se k filmům mělo přistupovat s čistou hlavou a otevřenou myslí. Osobně se mi tenhle film totiž vážně líbil. Och - samozřejmě, že nesnese srovnání s Hitchcockovým Psychem, ale mezi námi - to se dá říct nejen o tomto filmu, ale v podstatě o čemkoli, co bylo kdy natočeno. Nevidím důvod, proč tenhle film a priori shazovat jen proto, že původní Psycho nemůže nikdo překonat. Tak nemůže, a co má být? Za sebe nemám problém prohlásit, že mě tenhle horor vážně bavil: a paradoxně částečně i kvůli těm tisícům a jednomu odkazu na původní Psycho, které jsou zde dovedně roztroušené. Anthony Perkins je zde perfektní, stejně tak Meg Tilly, na kterou se velmi dobře kouká. Líbila se mi i kamera, hudba a hromada skvělých fórů, na které se tady dá narazit. Obecně mám slabost pro horory z 80. let, protože si myslím, že to byla zlatá éra pro tenhle žánr, který se oprostil od naivity hororů dřívějších dekád a současně se ještě neutopil v záplavě krve a komerce, kterou přinesla 90. léta, se všemi těmi pitomými Vřískoty, apod. Psycho II vyloženě trpí komplexem toho, že vzniklo ve stínu svého slavnějšího předchůdce, ale osobně mi to nebrání dát mu 4 hvězdy. ()

PKD

Můj nejoblíbenější díl ze série. Nevím, možná je to tím, že jsem ho kdysi viděl jako první a dodnes mě neomrzel. Na rozdíl od originálu. Což neznamená, že by mě orig. omrzel, či tak...ale rozhodně si ho nepouštím tak často jako pokr. A samozřejmě hudba od Jerryho Goldsmithe. Je sice slabší ve srovnání s bezchybným scorečkem od Herrmanna, ale i tak stojí za to. Však taky complete score z 2014 bylo pro fajnšmekry včetně mě, velkým svátkem. Za všechny ty lid (páč hudbu jsem již ocenil;) bych rozhodně pochválil scénáristu. Vše šlape, jak má. Což je zase zásluha režie, samozřejmě.;-) Překvapil Robert Loggia, který zde (k mé hrůze, checht) nehraje snad po1. v životě...mafiána.;-) Sestra Jennifer Tilli (mj. několik dílů Child´s Play) Meg, je sympatická a její postava má svůj význam. Její II. absolutně protivná a panovačná a amorální (Norman je ve srovnání s ní, vzor racionality, na což také naráží v jedné scéně šerif Hunt) matka, která ještě za svobodna, strkala ten svůj všetečný noc, tak kam neměla, jest v tomto dílu po zásluze (konečně!) odměněna. A vůbec celé obsazení je taky ok.;-) A vůbec všechno. A má nejoblíbenější věta/věty? Odmítám v př. série Psycha psáti hláška. ,,Normane, co jsi mi to dal do čaje? Teď uvidíš, co se stane ošklivým malým chlapečkům, kteří sypají matkám do čaje jed. Za tohle tě zabiju´´. ;-) ()

corpsy

Bolo ozaj nutné prízniť originál a natočiť sequel? Na to by vám mohli odpovedať účtovníci štúdia Universal a odkaz nedostižného originálu, veľkou časťou divákov považovaného za jeden z najlepších filmov všetkých čias. V tomto prípade sa snímok zviezol na ( ešte ) vtedy módnej vlne slasherov a je aj tak koncipovaný. Čo je však dosť veľkým prekvapením ( a to v akomkoľvek slova zmyslu ), je scenár filmu. Snaží sa hrať so zvratmi aspoň každú polhodinu a je citeľné, že sa snaží prekonať pôvodný snímok. Veľmi mu to ale nevychádza. V skratke povedané, ide iba o kalkul, viac komerčný ako umelecký. ()

• Meg Tilly nikdy neviděla původní Psycho. Velmi se divila tomu, když Anthony Perkins na sebe strhl veškerou pozornost tisku, který oslavoval jeho comeback. (Chatterer)
  • Natáčelo se od 30. června do 13. srpna 1982 v Kalifornii (USA). (Varan)