Starec a more

• Československo Stařec a moře (viac)

Adaptace novely Ernesta Hemingwaye vypráví příběh starého kubánského rybáře Santiaga, který se vydává na svůj poslední velký lov. První filmové zpracování proslulé předlohy, které v roce 1957 za Freda Zinnemanna dokončil John Sturges. V hlavní roli exceluje Spencer Tracy. (oficiálny text distribútora)

Arius

Zisťujem že je pravdepodobne dosť veľká škoda že som vynechal knižné spracovanie, film rozhodne nemohol popísať všetky tie vnútorné boje ktoré sa v starcovi odohrávali, tak živo a autenticky ako by to bola schopná práve kniha. Každopádne aký taký efekt to zanechalo a môj pohľad na vec je taký že Hemingway prostredníctvom Spencera Tracyho ktorý bol ako starec fenomenálny sprostredkoval svoj vlastný príbeh "mrzutého stáři". Osamelosť a skľúčenosť ktoré boli ešte viac podfarbené tou pózou samého vojaka v poli(v tomto prípade v širokom vyludnenom mori kde bol Santiago na všetko sám) zaúčinkovali ako mali. Gro knihy a filmu však bolo predovšetkým v ľudskom odhodlaní ktoré je bezhraničné a jeho prah si staviame sami. Príbeh dosť na zamyslenie, no ako celok na tri hviezdy z nábehom na nadpriemerné štyri. ()

kinderman

Tohle měl natočit František Vláčil. Vyhodil by vypravěče i většinu scén s chlapcem a soustředil by se na duchovní přesah téměř mlčenlivého souboje Rudolfa Hrušínského s merlinem a posléze žraloky. Doprovázeno maximálně tak hudebními ruchy Zdeňka Lišky. Moře by se točilo na Hostivařské přehradě, sny o Africe ve Dvoře Králové nad Labem. Makety merlina a žraloků by vyrobil a rozpohyboval Karel Zeman. ()

Lischai

Režijně bez nápadu. To, že nějakého strace táhne nějaká ryba je ta méně zajímavá část Hemingwayovy předlohy. Docela vyšel kontrapunkt studia a reálů (coby skutečný svět a fantazie, ve které žije Santiago), ale také jsem nepobral, že by se s ním nějak cíleně pracovalo, takže je to spíš předpokládám kouzlo nechtěného. ()

Gyrphos123

Film zpracován dost přesně podle předlohy, ale to je asi tak všechno, co tenhle film má k dobru. Ani jako kniha ani jako film mě to nebavilo, je to skoro o ničem.Chápu, že kniha v sobě má hlubší myšlenku, ale nesedlo mi to. Dost jsem se musel snažit, abych to dokoukl celé. Nedoporučuju nikomu, kdo nechce ztrácet čas, nudit se a nemusí se připravovat k maturitě . ()

Mol

YOU SHOULD'VE BROUGHT MANY THINGS, BUT DID NOT. NOW IS NO TIME TO THINK OF WHAT YOU DO NOT HAVE. THINK WHAT YOU CAN DO WITH WHAT YOU HAVE!! Teda, když ten gigantickej mečoun vyskakoval nad hladinou, tak z toho šla hrůza a strach. Spencer si vedl skvěle, ale film je prostě moc přímej a stává se chvilkami zdlouhaví s pocitem vkrádající se nudy. Za to samo sebou Spencer nemůže, to ten příběh pana Hemingwaye, který ho určitě psal na ubrousek v nějakým tom zapadlým baru, po desátém panáku rumu. ()

• Ve filmu si v malé roli turistky zahrála i čtvrtá žena Hemingwaye Mary. (Ollie235)
  • Ernest Hemingway byl po zhlédnutí filmu nespokojen a prohlásil, že Spencer Tracy vypadal více jako bohatý starý herec, než jako prostý rybář z Kuby. (D3VIL)
  • Ako poradca pri natáčaní bol angažovaný český hudobný skladateľ, fotograf, moreplavec a dobrodruh Eduard Ingriš, ktorý z Česko-Slovenska odišiel roku 1947. Najprv žil v Peru, neskôr v Spojených štátoch amerických. (Šuplík)