O dvanástich mesiačikoch

(TV film)
  • Česko Dvanáct měsíčků (viac)
TV spot

Kľudnú dedinku pod horami, v podvečer Vianoc, naruší návrat rodáka - mladého muža Karola z cudziny, kde sa mu zjavne darilo. Karol sa stane lákavou partiou pre všetky dedinské dievčatá na vydávanie až do tej miery, že zaútočia na jeho chalupu. Ženeniu sa ale Karol chce vyhnúť a tak jeho brata napadne, aby vydajachtivým dievčatám rozdal nesplniteľné úlohy. Vydávať sa chce aj Maruškina sestra Kvetka. Macocha donúti Marušku, aby plnila ťažké úlohy namiesto Kvety. Čo má Maruška robiť? Kto jej zoženie v zime fialky, či jahody? Ako privedie k životu starú jabloň? (STV)

TV spot

flanker.27

Tak, dokoukat se to dalo, což je samo o sobě velký úspěch. Smutné je, že je to jen za cenu totálního vykradení Mrazíka, Tří oříšků pro Popelku a Pyšné princezny (dokonce i některé repliky byly opsané takřka doslovně). Pozitivně se lze zmínit asi jen o představitelce hlavní úlohy (Marie Majkusová působí coby sympatická pěkná holka) a jejích dvanácti měsíčcích, k nimž Maruška získá pozitivní vztah. Zato Vojtek je už na roli švarného junáka docela starej, to se na mě nezlobte. Dlouho jsem byl rozhodnut, že ty milosrdné tři prosincové jahody dám, ale závěrečná píseň to srazila na dvě. Přesto, jak jsem byl pravil v úvodu, dokoukal jsem a nepřepnul, což je za posledních takových 5 let asi poprvé. ()

GeusX

Jak to napsat a neurazit...ehm, snaha tu byla, dokonce jsem se několikrát pousmál, i když spíše jen snaze tvůrců. Např. P.Kříž jako jeden z měsíčků...hahaha. Celkem poupravený námět pohádky do verze připomínající Popelku, ale tak na jedno shlédnutí. Líbila se mi hudba. Dost váhám, zda slabší 3* nebo jen 2*... 55% ()

UncleG

"Hlavního hrdinu si tentokrát vyrobíme z dřeva smrkového. Zabrousíme hoblíkem, na tušenou hlavu přiklížíme paruku a pro pocit autentičnosti opatříme čepicí." ... Z vánočních pohádek druhého desetiletí ještě jedna z těch koukatelnějších. Má to celkem spád, sem tam jiskru a lobotomizačních momentů je tam pomálu. Bavily mě obě holky na vdávání, trochu i karikaturní macecha a svým způsobem i ten tradičně prkennej Vojtek. Zajímavý bylo sledovat zápletku zamilovaného bratra Noska, kterou páni velkofilmaři sice vymysleli hezky, ale pak nenašli způsob, jak ji dramaturgicky využít nebo alespoň uspokojivě ukončit. ()

Radek99

Další veřejnoprávní pohádka, která nevstoupí do zlatého fondu československých filmových pohádek... Nevím přesně, co šéfové z Kavčích hor touhle dramaturgií sledují, ale vypadá to na bojkot čehokoliv trvalejšího. Dejte už konečně peníze na pohádku otci a synovi Svěrákovic a nebo nechte točit Stracha! Kdo se má na tyhle Janákoviny dívat?! (Nebo že by to po loňské primitivně alegorické Bambitce měla být další podařená alegorie současného stavu Česka? Ve velkém se vykrádají peníze z obecních a státních rozpočtů i z evropských fondů, tak necháme symbolicky Karla Janáka vykrást Mrazíka a Tři oříšky pro Popelku? Že by vedení ČT uvažovalo takhle rafinovaně...?) ()

swamp

Pohádka Dvanáct měsíčků sice není v ničem originální, alespoň si však oproti jiným současným pokusům udržuje jednoznačný statut "pohádka". Nikdo ze štábu (jak před, tak za kamerou) nepředvádí žádný exkluzivní výkon, přesto můžu říct, že v rámci svátků jsem ochoten přistoupit na Janákovu hru a nijak zvlášť se neurazit. Zvláště pak, když nám nabídl pohled na spoustu sněhu (navíc ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm), o kterém si v realitě můžeme jen nechat zdát. ()

• Natáčelo se ve skanzenu Rožnov pod Radhoštěm a v Beskydech. (M.B)
  • Hora a zároveň i sídlo Dvanácti měsíčku bylo vytvořeno graficky ve studiu ČT. (TuristikaJi)
  • Při natáčení se Romanu Vojtkovi ztrácely paruky, a tak jich vystřídal hned několik. (Aknah)