Gottwald, prezident země, Slánský, generální tajemník strany. Muži, jejichž přátelství rozežere komunistická moc. Smrt jednoho jako jediné řešení, nechtějí-li zemřít i ostatní. Gottwald je čtvrtým rokem u moci. Mohl by být šťastný, ale není. Utápí se ve strachu a v alkoholu. Rusové se k němu i k nejvyšším představitelům země chovají jako k pomocnému personálu, nejde to přehlédnout. Teď se v řadách českých soudruhů začíná šířit strach, bude třeba obětovat jednoho z nich, aby dokázali, že nepřátelé socialismu nejsou trpěni ani ve vlastních řadách. Bude třeba čistit, protože v Sovětském svazu už se začalo. Tehdejším politikům – Gottwaldovi, Zápotockému a Čepičkovi – pomalu dochází, že pokud nezabijí Slánského, jsou v ohrožení sami. Bratrovražedný boj, doprovázený rozkladem osobností na vrcholu komunistické moci, začíná. (Česká televize)

otík

Další skvělý a zároveň drsný díl (např. začíná popravou dr. Milady Horákové), který hezky ukazuje přátelství Gottwalda se Slánským, které se po 25ti letech rozplynulo díky nátlaku Moskvy na Gottwalda. Jiří Vyorálek si Gottwalda přímo užil a David Novotný nečekaně dobře zahrál Slánského. Zbytek obsazení většinou už známe z předchozího dílu a není tu nijak zásadní. Tohle byla partie pro dva herce a ti ji dokonale využili. PS: Ano, scéna s Budařem je geniální a krásně ukazuje, jak arogantní a sprostý dokáže být politik ()

Amonasr

Tuto epizodu bohužel silně znetvořil do podoby propagandistické karikatury Kosíkův přepjatý antikomunismus. Všichni komunističtí pohlaváři jsou bez výjimky zobrazeni jako čiré zlo, banda zbabělých a zákeřných hlupáků a sociopatů bez jediné uvěřitelně obyčejné kladné lidské vlastnosti. Sice z toho mrazí, ale takovýto výklad historie je silně povrchní a zavádějící a zároveň i brání skutečnému pochopení historických a společenských souvislostí a hledání příčin. Není třeba samozřejmě tuto dobu temna a její aktéry nějak přikrášlovat, ale v tomto případě Kosík naprosto rezignoval na jakoukoliv snahu o objektivitu, o nějaký hlubší vhled, nemluvě o naprostém uměleckém selhání. Stvořil čirou režimní propagandu, za niž by ho profesně pochválil i sám Václav Kopecký, byť je dělána s opačným ideologickým znaménkem. ()

laepus

Jsem jediný, kdo má z tohoto dílu takový divný pocit, jakoby se mi režisér snažil sdělit, že ti čeští komunisti vlastně za nic nemohli, že byli vlastně jen vystrašení ze Sovětského svazu, a tak raději nic neriskovali a udělali přesně to, o co byli požádáni. Jediná scéna s Miladou Horákovou trochu ukazuje, jaké to byly ve skutečnosti svině, jinak tady vystupují jako zcela normální politici a to já nejsem schopen zkousnout. Prostě nejsem. Stejně tak i některé rozhovory Gottwalda se Slánským působí příliš strojeně a mají divákovi předat mnoho informací, které by si mezi sebou ti dva určitě nikdy ani neříkali. Ale to je nutná slabost celého tohoto formátu. ()

fabecc1222

Tenhle díl je v něčem jiný, než dosavadní díly. Není to souboj ideologií, ale vidíme tu postupný úpadek dvou charakterů a jejich pozvolnou proměnu k absolutnímu zoufalství. Gottwald, minule vykreslený jako až geniální politik a stratég, je tedy pod silným tlakem ze strany SSSR, což se viditelně projevuje na jeho zdravotním stavu. Je opravdu zajímavé vidět to těžké období začátku padesátek z tohoto pohledu. Co všechno i straníci museli ze strachu před SSSR obětovat a překroutit. Slánský, sám určitě velký zločinec, se stal vlastně obětí svých vlastních intrik a kompotů, a dopadl úplně stejně, jako jeho vlastní oběti. Opět výborná práce se scénářem, kdy v rámci každého dialogu vidíme postupné odcizování se mezi Slánským a Gottwaldem, a opět výborné herecké výkony ústřední dvojice. ()

Nach

Nejlepší epizoda celé série. Všechnu moc Stalinovi je pohledem do Gottwaldovy prezidentské pracovny. Ta je pouhým stínem slávy z dob Masaryka a Beneše. Gottwald je namol opilý, vystrašený politik. Dokonce stín sebe sama. Bojí se Rusů, bojí se veřejnosti, bojí se i své vlastní strany. A v této atmosféře strachu se připravuje dle Stalinova scénáře monster proces s hlavami KSČ. A samotný Gottwald v tomto souboji kupodivu nebude vystupovat jako hrdinný šéf KSČ, ale jako ten který se vlastně bojí o svůj život. Po nastudování historických podkladů, velice věrně vykreslená psychika Klementa Gottwalda v závěru jeho života. Poprava Milady Horákové, jakýkoli dialog nebo chování postav, to vše zde je našponované v dramatické rovině k maximu. Jedna z nejponurejších epizod i zároveň nejzajímavějších. Tohle nešlo ani natočit lépe. Vrchol celého Českého století. 95% ()