Šmejdi

• Česko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiálny text distribútora)

playboxguest

Skvělý dokument, naléhavý, poutavý a oči otevírající. A že takovejch grázlů v povaze poznavám, Česká Republika je jejich varná půda. Doufám, že se díky filmu věci někam pohnuly. U některých úseků mi bylo niterně více ouzko jak u Srpskýho filmu. Sympatické je, že opravdu jen prezentuje skutečnosti a nenavadí k sym/antipatiím ani vůči jedné straně a tak člověk sice má chuť plivnout uvedeným prodejcům do huby (že se vůbec podívají sami sobě do očí...), ale stejně tak chce proplesknout lapené dědečky a babičky, aby se vzpamatovali. Stáří jim přece mozek nevymeje, to by musel Gandalf zkoupit celou Narnii. 90% ()

Sinecod

Asi tak jako všichni: Obal je špatný, ale vnitřek už ne tak moc. Nebudu se pouštět do politických keců jako všichni ostatní, je to jen celkem obyčejný, blbě natočený dokument, který ale reaguje na dnešní dobu a doufám, že spoustu lidí, hlavně seniorů ho uvidí a aspoň trochu, trošku prohlédnou. On totiž ne každý starý člověk má rodinu, která mu řekne: Podívej, tati (dědo, babi,strejdo, mami, teto), nejezdi tam, je to špatný, oškubou tě. On totiž ne každý je holt tak strašně rozumný jako vy všichni tady. ()

lenuse

Maminka z jedné předváděčky, které se zúčastnila, odešla sice s pocuchanými nervy, ale bez nákupu. Teta ovšem s dlouhým splátkovým kalendářem. Obě dvě byly dle mého názoru za mlada celkem příčetné. Předváděcí firmy se staly tak trochu obětním beránkem. Copak podobně nenabízí své produkty telefonní společnosti, banky, dodavatelé energie, autobazary ve spojení s leasingovým společnostmi a spousta dalších? Kdyby to byla první vlaštovka, tak dobře. Vydělávat takto je bohužel pro spoustu podnikatelů běžným standardem. ()

Šakal

„Vemte své známé a společně si užijte nezapomenutelný výlet“. V tomto světle, se řeči o klamavé reklamě, jeví býti poněkud lichými. Na tenhle výlet skutečně do nejdelší smrti nezapomenete. To, že jsou zdejší prodejci bezpáteřní hyeny, musí být každému (vyjma zdejších obětí?) jasné, ale jak se říká, každý svého (ne)štěstí strůjce. Pokud se tam někdo (kdokoliv) opětovně dobrovolně vrací a je svéprávný, což je z dokumentu jasně patrné, (byť pravda, dalo by se o tom ve světle skutečnosti pochybovat) je na zvážení, zda-li má na jejich ochranu přispěchat stát (zákony) aneb „nemáme co do huby a bydlíme v maringotce, ale pod postelí, na skříni, ve spíži... se nám válí (nepoužitelných) dvěstěpadesát tisíc“. A na to, že se vám časem zhodnotí, bych moc nespoléhal. Položme si otázku, jaká byla reakce vašich dědů a babiček na počínání zdejších (jejich) vrstevníků?! Stejně tak, je (větší) vina na straně (zdejších) rodičů nebo (jejich) potomků? Znovu opakuji, mluvím zde pouze o opakovaných (dobrovolných) návštěvách. Jeden by lehce nabyl dojmu, že to dotyčné nějakým zvráceným způsobem přitahuje, jak mouchu lejno resp. můru světlo. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že zdejší prasata pardon prodejci, by zasloužila(i) hromadnou zabijačku. Začal bych pozvánkou pro seniory, na zvěřinovou hostinu, na zámku v Klecanech. Alespoň by veškeré to „luxusní“ nádobí konečně našlo uplatnění. K samotnému dokumentu (její formě) bych měl nejednu faktickou výhradu (za všechny samotný závěr), ale nakonec převážila samotná opodstatněnost resp.význam. Ikdyby to odradilo (zachránilo) pouze jednu osobu, mělo to smysl. 60% ()

kingik odpad!

Czech šmejd. Novinářka Silvie Dymáková je absoutně afektovaná pizda, která se nejen chce zviditelnit, nikoliv poukázat na problém podvodných obchodních praktik se seniory, ten je totiž v jejím případě až druhořadý, ale také si užít svých patnáct minut dokumentární slávy a to prosím pěkně v kinosálech. Je k neuvěření, že se tahle hrůza promítala v kinech, kdy před ní museli vyklidit místo filmy jako takové a paskvilně zrežírovaný, nekvalitním mobilem (vydávaným za skrytou kameru) natočený a maximáně bídně ozvučený "holy shit" dokument od přeafektované kravky doma se rozbrečící (uvedla to v rozhovoru o dokumentu) když jí naštvaný prodejce začal tykat, se do nich protlačil. Nevšiml jsem si, že by senioři dobrovolně se účastnící předváděcích akcí byli nesvéprávní. Jednali tudíž ze svého vlastního přesvědčení, chtěli zisk, následně tratili a až pak litovali své účasti. Když bych byl v důchodovém věku, nepojedu na žádné akce, budu doma sedět na zadku, a je to tedy jen a jen jejich chyba pokud se na vlastní náklady vydali za evidentně sračkoidním zbožím. Jistě řada z nich má i nějaké mladší příbuzenstvo nebo známé se kterými jistě cestu na prodejní akci probírali a ti je mohli varovat před možnými riziky. Silvie Dymáková je sice pohledná mladá žena, dost možná i kvalitní novinářka, ale režii s kamerou by pro příště měla přenechat někomu jinému. Zdatnějšímu profesionálovi pokud možno. Senioři hořce litují svých vyhozených peněz za předražené produkty a já lituji svých vyhozených peněz za kino. Mé hodnocení: 0% ()

• Obličeje prodejců jsou v dokumentu rozmazané, aby se autoři chránili před právními kroky ze strany "šmejdů". (L_O_U_S)
  • Výraz „šmejd“ byl do češtiny převzat i se svým původním lexikálním významem ze staré němčiny, kde slovo „schmeid“ znamenalo drobné věci ze železa, mosazi apod. Šmejdem se tedy původně rozuměly nějaké drobné kovové (postupně i jiné, zvláště textilní) předměty, s nimiž se obchodovalo. Prodejci těchto věcí, šmejdíři, patrně poměrně často při výkonu svého řemesla inklinovali k nepoctivému jednání, zvláště vydáváním nekvalitních a bezcenných věcí za hodnotné. (sator)
  • Takzvaný německý soukromý vlastník zámku Klecany, jenž slouží jako sídlo firmy „šmejdů“, se jmenuje Jens Beckhäuser a platí za krále těchto prodejců s nekalými praktikami. (Nick321)

PF 2014

PF 2014