Batman

• USA The Batman (viac)

Dva roky po tom, čo Batman (Robert Pattinson) sám seba vymenoval za stelesnenie pomsty v Gotham City, zaútočí zabijak na mestskú elitu sériou sadistických machinácií. Záhadné stopy vedú najlepšieho detektíva na svete do podsvetia, kde sa stretne s postavami ako Selina Kyle alias Catwoman (Zoë Kravitz), Oswald Cobblepot alias Penguin (Colin Farrell), Carmine Falcone (John Turturro) a Edward Nashton alias Riddler (Paul Dano). Keď začne byť prípad príliš osobný a zámery páchateľa jasné, Batman musí nadviazať nové kontakty, odhaliť vinníka a priniesť spravodlivosť do zneužívania moci a korupcie, ktoré už dlho sužujú Gotham City. (Continental film)

Eliott

Váhám. Byť jsem ani na vteřinu nedoufal, že by nový Batman předčil kterýkoli z těch Nolanových, prostě jsem od něj očekával mnohem více. Nechápejte mne však špatně, stále je to velkofilm hodný vidění. Pro mne to však nejspíš bude stačit pouze jednou. Až se nad tím sám podivuji, neboť je vše na první pohled dokonalé. Batman atmosféricky tak temný, jak ho filmový svět ještě nepoznal. Navíc grandiózní rozpočet zajistil mimořádně hvězdné obsazení, dokonalou kameru a špičkové efekty. Obzvláště působivá byla v tomto díle hra se stíny. Navíc děj, ač zdánlivě rozvážně pomalu plynul, byl schopen neomylně zaujmout. Tak co tomu vlastně chybí? Otázka, na kterou nemám jednoznačnou odpověď. Snad to zapříčinil fakt, že finále nebylo nijak zvlášť velkolepé. Proto mne následné vyvrcholení ponechalo naprosto chladným. Pocitově proto nakonec nemohu udělit 5*, i když opravdu mnoho nescházelo. 80% PS: Jsem jediný, komu film svým vývojem tolik připomínal Seven? PSS: Bonusové body za jedinečné namaskovaní Penguina. ()

ClintEastwood

Nebýt tady muž v kostýmu Batmana, se spoustou svých nádherných hraček, jeden by ani neřekl, že se jedná o komiksový film. Tak realistický nový snímek o netopýřím muži je. Temný, místy až hororový thriller, ne nepodobný žánrovým předchůdcům, jako Saw, Zodiac či Sedm. Pomalé tempo, delší (ovšem nenudící) stopáž, prvotřídní Riddlerův plán a skutečně špinavá atmosféra. Plus několik brutalit. Silný zážitek a za mě určitě plný počet hvězdiček, protože víc snad ani od filmu čekat nelze. Nolan má v Reevesovi silnou konkurenci a Pattinson, jako představitel hlavní role, okupuje minimálně medailové pozice, dosud ztvárněných ochránců Gothamu. Batman s dikcí, pohyby, pohledy i slovníkem Clinta Eastwooda. ()

KarelR

Očekávání byla… v podstatě naplněna? Nový Batman je opulentní komiksovou podívanou, která ochránce Gothamu pojala zase trochu jinak. Depka, kterou Matt Reeves roztáčí od první minuty, je opravdu hmatatelná a má blízko k pojetí Phoenixova Jokera. Zároveň se tu však servíruje klasická gangsterka smíchaná s ještě klasičtějším lovem na sériového vraha, což je dobře i špatně. Pozitivní je, že Reeves natočit opravdu temný a suverénní biják, který nikdy nesleví z precizně nastaveného tónu. O to víc proto zamrzí, že si skoro nikdy neřeknete „wow, tohle jsem ještě nikde neviděl!“, protože jednotlivé kusy příběhu důvěrně znáte z jiných filmů. Ano, všechno je tu smíchané brilantně a s patřičnou razancí. Jen se toho seskládalo za sebe zbytečně moc a výsledkem tak je parádní, avšak zbytečně košatá podívaná, která ve finále zůstane ve stínu nolanovek. Dvojku bych si nicméně dal hned! (8/10) ()

Enšpígl

Když by to měl shrnout do jedný věty - plakátovky, tak se jedná o mimořádně povedenou blockbusterovou kriminálku s temným komiksovýmn hrdinou. Pokud byl Robert Pattinson na plátně za Bruce Wayna hrál ho jako ponuře osamocenou postavu a určitě tak stvořil nejdepresivnějšího Bruce Wayna co kdy rajtoval na plátně. Ono tohle pojetí skvěle zapadalo do celého konceptu filmu, který působil hodně temně a opravdu byl víc např. Fincherovým kriminálkám než akčním nářezům. Tím, ale rozhodně nechci říct, že film zklamal, naopak je to profi dílečko na který se skvělé kouká, který umí udržet pozornost po celou dobu navzdory délce stopáže. Kamera je vysloveně pochoutková.  Greig Fraser mě opět dokázal. že je mistr objektivu, mistr záběru, mistr kompozice a dokáže zprostředkovat atmosféru příběhu. Pokud jde o herecký výkony ostatních, nikdo tam nějak nevyčnívá, ale ani nic nekazí což mě vyhovovalo, protože prim hraje story. Trošku zbytečný bylo malinký romantický pomrkávání, ale nic hroznýho. Jedná se o kvalitní biják, který chce velký plátno ideál Imax a umí dopřát téměř tři hodiny kvalitní zábavy. ()

Tom_Lachtan

Batmanovská varianta na Sedm, která by si zasloužila víc prostříhat (já prvních pár desítek minut v kině regulérně usínal!) a taky by někdo mohl štábu vysvětlit, že noirové dramatično se v první půl hodině nevytvoří tím, že se všichni tváří tajuplně a šeptají. Po slabším rozjezdu ale přijde celkem solidní kriminálka, které by to bohužel nejvíc slušelo, pokud by tam nebyl Batman. Není to problém Roberta Patisona, ten si své uhraje, ale  celý film je nakonec tak málo komiksový, že pokud by v něm nebylo známých postav, mohl by být výsledek mnohem stísněnější a dramatičtější, protože by tak neexistovali postavy, které to prostě nemohou schytat, protože proto (Batman, Komisař Gordon). Co se povedlo, to je výrazně ne-komiksový padouch, který svou maniakálností a zvráceností příjemně překvapil a je fajn vidět zas po čase tak neortodoxního komiksového antagonistu. Vymazat Batmana, prostříhat začátek a konec, bude z toho výtečný film, takhle je ale prostě jen fajn, byť se těším na případné pokračování, zkrátka temný origin.  PS: v tomto filmu se nevyskytuje žádná ovčí bytost s chapadly místo kopýtek. A je to asi škoda.   ()

• Film měl být původně jedním z pokračování filmu Liga spravedlnosti (2017) a režírovat ho měl Ben Affleck. Kvůli osobním problémům však od projektu odstoupil a filmu se ujal Matt Reeves. Hlavní zápornou postavou měl být zabiják Deathstroke a děj filmu měl přímo navazovat na jednu ze závěrečných scén tehdy ještě nevydaného filmu Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021), ve které se Deathstroke (Joe Manganiello) setká s Lexem Luthorem, který mu odhalí Batmanovu pravou identitu. Deathstroke pak měl z pomsty systematicky ničit Batmanův život a zaměřit se i na jeho blízké. Velká část filmu se měla odehrávat uvnitř Arkhamského ústavu, kde by se objevili i nejrůznější Batmanovi protivníci, včetně Jokera. Akční sekvence pak měly být inspirovány fanoušky oblíbeným trailerem na videohru „Batman: Arkham Origins“ a po Batmanově boku měla stát i Batgirl. Když se v roce 2017 dokončení filmu Liga spravedlnosti ujal Joss Whedon, došlo k přetáčkám a Deathstrokova scéna byla pozměněna, stále se však počítalo s tím, že se tato změna Batmanova samostatného filmu nijak nedotkne. Když ale Ben Affleck od projektu úplně odstoupil a došlo tak ke změně režiséra i představitele hlavní role, stal se připravovaný film zcela nezávislým na hlavním filmovém univerzu. (TwoFace)
  • Většina lidí zná Riddlera (Paul Dano) občanským jménem jako Edwarda Nigmu. V této verzi se jmenuje Edward Nashton. Nejedná se o tvůrčí novinku, režisér Matt Reeves jen vycházel z multiverza o Batmanovi „New Earth“. Nashton si změní jméno na Nigma později. (Charpy)

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

Hollywood hodlá prioritizovat jistoty

28.09.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023