100 000 dolárov na slnku

• Československo 100 000 dolarů na slunci (viac)

Castigliano vedie prepravnú spoločnosti na okraji marockej púšte. Najme nového šoféra na prepravu tajného nákladu v hodnote 100 000 dolárov. Rocco (Jean-Paul Belmodno) sa o pláne dozvie a ujde aj s korisťou. Castigliano preto ponúkne svojmu najlepšiemu šoférovi (Lino Ventura) veľkú odmenu, ak dokáže ukradnuté auto aj s nákladom získať späť. Naháňačka v drsnom prostredí marockého pohoria Atlas sa môže začať. (STV)

Snorlax

Tento film je trochu jako roksový bonbon. Když máte chuť na sladké a nic jiného není v dosahu, udělá velkou radost. Ventura s Belmondem se potkali před kamerou již ve Velkém risku. 100.000 dolarů na slunci mě určitě bavilo víc, než Velký risk. Nepopiratelnou zásluhu na tom, krom ústřední dvojice, má i tradičně perfektní Bernard Blier. ()

nascendi

Nebolo to zlé, ale mohlo to byť výrazne lepšie. A určite by to bolo lepšie, ak by to bolo kratšie, možno až o pol hodinu. Určite by to bolo lepšie, keby si na hudbu najali niekoho, kto by celý film nerušil hrdinskou, donekonečna opakovanou melódiou. Určite by to bolo lepšie, ak by si na bitky najali odborného poradcu a držali sa jeho rád. A určite by to bolo lepšie, ak by sa odstránilo niekoľko nezmyslov a zbytočností zo scenára. Keďže sa tak nestalo, najlepšími filmami H. Verneuila naďalej ostávajú Sicílsky klan a Melódia podzemia. ()

Rosalinda

Takový jakože western s mírným přesahem. Perfektní film. Skvělý Belmondo a ještě skvělejší Ventura v rolích kovbojských řidičů kamiónů. Herci ve vedlejších rolích rozhodně nezapadají, s herečkami už je to o něco horší. Film, ač má na tehdejší dobu celkem dlouhou stopáž, si to uhání se ctí příjemným tempem a jednoho nenechá vydechnout a pokud nemáte tekutiny plnou skleničku po ruce, nesrknete si až do konce této velice "horké" projížďky. Zatracená poušť! Ta horská honička je naprosto super. Skvělý nápad a ještě lépe natočeno. Na svoji dobu více než uchvacující! Před pánem Verneuilem a samozřejmě před ostatními členy štábu hluboce smekám. Starý český dabing byl dost dobrý, nicméně originál to zkrátka nahradit nemůže. Delereue skvěle podkresluje atmosféru, ač je to na mě občas dost velký "pišťák", ale to bude více tím, že v té době byla hudba dosti ukřičená oproti mluvenému slovu. A že bych zapomněla na tu půvabnou závěrečnou rvačku, kdy chlapácká rána pěstí ještě něco znamenala a leccos se tím dalo vyřešit, pročistit a ujasnit? To nééé, to bych nemohla! Byl to jeden z nejlepších konců filmů, co jsem zatím měla tu čest vidět. Navíc, když už vím, že se ve fontánce potopily na ruce Lina Ventury hodinky, kterých jsem si nemohla nevšimnout, ale také neměla tucha..., nic netušícího Henriho Verneuila, který je jen nevědomky zapůjčil svému asistentovi a ze stínu sledoval, jak se herci potí v plném slunci na "bojišti", zatímco on si srká vychlazenou colu!? No, vždyť si o to vyloženě koledoval. No ne? Pánové, milý žertík se vám povedl. ()

Faidra

Sto tisíc dolarů je směšně nízká částka. Ne, není řeč o současné krizi, ale o ocenění chlapáctví, sympatičnosti a zábavnosti, jakou disponuje ústřední dvojice, se kterou by autorka komentáře, mající jinak notorický odpor k vedru, ochotně havarovala klidně i uprostřed Sahary, akorát by se to potom muselo jmenovat Jako rybě na suchu je Faidře v pouštním pelechu a Faidru by víc než jakékoli dolary zajímalo, kde je nejbližší oáza a jak se chytají dva zajíci, aby člověk lapil oba. Ovšem sto tisíc dolarů na slunci (protože pak se člověk může vymluvit na to, že se jedná o fatu morganu), celé království a půlka princezny (páč takovej nelida, abych se někomu vnucovala celá, zase nejsem) by mohla být adekvátní odměna pro osobu, která mi osvětlí, jak se rozpůlit, abych u podobných filmů neřešila permanentní dilema, komu fandit. Nebo už sakra někdo domluvte Belmondovi, Delonovi a do nebe zaběhněte domluvit Gabinovi a Venturovi, ať koukaj ve všech filmech svorně a bratrsky (nebo radši půl na půl) táhnout za jeden provaz. ()

Martensson35

Frantíci mají patent na specifický žánr filmu - dobrodružné drama z prostředí řidičů náklaďáků. Vzpomenu krom tohohle například Mzdu strachu nebo méně známý Benzín a olej. Dva těžký sympaťáci a sekáči Belmondo a Ventura, pro které má každý pravověrný dobrodruh zvláštní přihrádku v srdci, k tomu Blier (no dobře, tak 3), padouch z nejlepší Bondovky jako jejich zaměstnavatel, člověk který si zahrál v životě ve pouze 4 filmech a sexy buchta z 60kové licí formy, která už je bohužel nenávratně ztracená. A řídí to Verneul, který prostě nešlápne vedle. Každej pořádnej chlap když vidí montrózní trucky hnát se pouští za zvuků hudby jak od Johna Williamse (tehdy se bez toho neobešel žádný dobrodružný film) pochopí, že tady se odvíjí myšlenka na pozadí úžasné atmosféry, která pádí kupředu jak ty obří Berliety, a všechno co kdy proběhlo sérií Rychle a zběsile nasaje a vypšoukne z výfuku. ()

• Roku 1964 byl film vybrán, aby reprezentoval Francii na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. (vesper001)
  • Většina sekvencí se natáčela ve městě Ouarzazate v Maroku. V samotném městě a hlavně okolo něho panovalo obrovské vedro (kolem 50°C) a nikde nebyl ani kousek stínu, což poněkud znepříjemňovalo natáčení. (Pierre)