Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Dělníci bulváru (S02E01)

(epizóda)
  • angličtina Tabloid Workers (festivalový názov)

Dokumentární film Víta Klusáka Dělníci bulváru proniká do světa českých celebrit a novinářů. Při práci sleduje především žurnalisty, kteří tyto celebrity vyrábějí i nesnášejí současně. Výsledkem je filmová reflexe, která záměrně není plakátovým odsudkem mediálního světa pomluv, intrik, nevěr a nemocí slavných, ale pozorovatelskou sondou tragikomického fenoménu, který jako jeden z posledních veřejně sdílených zájmů propojuje českou společnost napříč. „Píšu jen to, co moje čtenáře zajímá. A lidi chtěj jen to, co je zabalený mezi kozy a fotbal. Jsem dělník bulváru a jsem jeden z nejlepších," říká Pavel Novotný, šéfredaktor druhého nejčtenějšího bulvárního serveru v Čechách a jeden z protagonistů Klusákova dokumentu. (oficiálny text distribútora)

Hwaelos

Přiznávám, že mi kdysi charakteristický styl Klusáka a Remundy přišel novátorský a provokativní v tom správném slova smyslu. Jak stárnu, tak mě ale jejich výstupy baví míň a míň - hlavně proto, že jsou povrchnější a bulvárnější (a nezáleží přitom na faktu, jestli točí o bulváru jako v tomto případě, nebo ne). Jejich snaha je vlastně vytvořit narativ, tzn. převést cokoli na příběh, ať už je to žádoucí nebo ne (v případě Dělníků tenhle narativ vlastně završuje výstup Štiplové, které začne po nějaké době kamera a s ní související pozornost pozorovatele vadit a následně odkrytí neupřímnosti manželky Novotného, kterou "přece bulvár nezajímá", ačkoli ho po nocích sleduje). Skutečnou hloubku ponoru nebo třeba jen novou informaci, ale dokument nenabízí - divák si jen potvrdí svůj dojem, že lidi z bulváru jsou paraziti a ku*vy (v případě Pavla Novotného dokonce nepříjemně inteligentní ku*vy), ale to je tak všechno. A mezitím jako výplň nemotivovaná dramatická hudba v pozadí stejně nemotivovaných záběrů na suši a vibrátory. ()

Jordan

Je to viac portrét Pavla Novotného a skrze neho jeho bulvárnej stránky, no druhou postavou je fotografka Olga, na konci je "pohovor" na nových potenciálnych "dělníkov" a na rôznych akciách môžeme pozorovať paparazziov a iných novinárov pri práci, čiže to môžeme považovať aj za čiastočný obraz fungovania bulváru a jeho pracovníkov do istej miery generalizovane; Prekvapilo ma, že na konci to malo (pomerne nečakane silnú) emóciu a že sa z pôvodne jednoznačného nastavenia "toto je jeden bezcharakterný čurák" postupne vo filme Novotný stal zaujímavejšou, ambivalentnoi postavou, síce stále "čurák", no do istej miery sebareflexívny a vedomý si svojho čuráctva, inteligentný, no z neznámych (a neobjasnených) príčin akosi rezignovaný... Každopádne na tak krátkej ploche to asi nebolo možné, no fenomén ako bulvár je veľmi komplexný, aby sa do jedného dokumentu rozobral v celej šírke - a preto nemôžem vyčítať, že sa autor nezameral na hlbšie pochopenie príčin bulváru, sociologickejšie zameranú štúdiu koreňov a dôsledkov bulváru - hoci tam sú isté náznaky (vo výpovedi majiteľa bulvárnej stránky, zamilovaného páru v opere, novotného sestry a úvodnej demonštrácie...); ale ako portrét "bulvárneho mága" v celej jeho rozporuplnosti to funguje celkom dobre; a - musím uznať - že to je teda bahno ešte väčšie, ako som si myslel; ()

dr.horrible

Nyman ma tam teda hodne prekvapil, zároveň dodával svojim scénam, presne to čo chcel (manipulovanie s divákom, aké nečakané..). O sile momentu to nebolo, práve naopak. Novotný kritizuje "stádo" na ktorom zarába, divákov bulvárnych médií; pritom nech Klusáka nahliadať do svojho súkromia, čím sa stáva rovnako námetom konverzácie a bulvárnou postavičkou. Ten film za moc nestojí, teda technicky, navyše Novotnému nie je často nič rozumieť, jeho kvality sú hlavne (pre mňa subjektívne) v nehanebnej kritike verejnosti, priznaniu opovrhovania masou (ako sa asi tvárili Novotného čitatelia?) a nasadením (doslova) predať aj vlastného fotra. Toto máme s Pavlom spoločné, náš názor na obyčajných ľudí :) ()

Nathalie

Tablo tabloidu. Je příznačné- a absurdní, když se tvůrce a objekt jeho zájmu chytnou do stejné pasti. Na publikum zbude jen prázdnota a povrchnost. A vůbec nezáleží na tom, zda se dívá liberál, marxista nebo konzervativec, založením skeptik, nebo těšitel. Stačí, aby byl kritickým divákem s otevřenýma očima a myslí, který není líný samostatně přemýšlet, dívat se pod masky a pod pózy, ptát se, proč. Tedy přesně to, čím Klusák není. 50% ()

Rogue

Neni dulezity kdo je celebrita, ale kdo je krasnej. Spousta zivotnich mouder (vecirek, hrbitov, pout a ples v opere maji neco spolecneho a mohou byt krasne. btw Olga je fenomenálně jebnutá) a ukazka, co s clovekem dlouhodobe udela alkohol zdarma. Klusákova montážní vata a konstantní snaha říkat manipulaci dokument začíná být úsměvná. ()

• Díky reakci svého okolí se rozhodla Kateřina Kristelová na sociální síti Facebook komentovat scénu s Pavlem Novotným. Zkráceně se vyjádřila v tom smyslu, že o kameře samozřejmě dobře věděla, k odvysílání svých záběrů dala svolení a že šlo jenom o hru, která jí živí, ale není ji možné brát vážně. (Olík)