Po tretíkrát prichádza Vašek k dedovi, horárovi Strakovi, do krásnych šumavských hôr, aby tu prežil ďalšie nezabudnuteľné prázdniny. Už pochopil, že prírodu treba chrániť. Je schopný vnímať dedove problémy, ku ktorým patria predovšetkým vrtuľníky, dopravujúce materiál na stavbu rekreačného strediska. Prelietajú totiž tak nízko, že ničia stromy a plašia zver. Navyše horára donútia, aby sprevádzal riaditeľa stavebného podniku, ktorý prišiel na kontrolu a pri tej príležitosti by chcel uloviť muflóna. Nie je však skúseným lovcom, a tak horárovi privodí nejednu vrásku. A tie ďalšie neúmyselne pridá aj Vašek. Situácia sa vyhrotí, keď chlapec niekoľko dní plaší stádo muflónov, aby riaditeľovi prekazil lov, a potom sa snaží situáciu medzi dospelými zachrániť. Našťastie sa všetko na dobré obráti a po rokoch na Šumavu zavíta aj Strakov syn, ktorý s otcom dlhé roky neprehovoril. (TV JOJ)

angel74

V dětství na mě tahle volná trilogie z krásného prostředí šumavských hvozdů působila kupodivu dost depresivně. Nebylo však možné se jí vyhnout, v televizi ji totiž reprízovali každou chvilku. Hajného Straku v podání Gustáva Valacha jsem z duše nesnášela a Tomáš Holý coby jeho vnuk Véna mi taky moc k srdci nepřirostl, jak byl pořád protivný. Když už nic jiného, tak jsem se kochala alespoň hezkou přírodou a zvířátky, kterých se tu dalo spatřit poměrně velké množství. ()

zdeny99

Závěrečný díl příjemné oddychové trilogie pro děti i dospělé ze Šumavy. Tomáš Holý opět přijíždí na prázdniny na Šumavu. Tentokrát se se svým dědou soustředí na boj za záchranu zvěře, jenže v závěru to Véna až moc přehání. Jeho plašení zvěře při lovu je vrcholem celého dílu. [9637. hodnocení, 108. komentář, 61%] ()

ostravak30

Asi jen stručně, protože bych se opakoval co už jsem napsal ke snímku Na pytlácké stezce. Pro mě je každý film s Tomášem Holým zážitek. Jednoznačně nejlepší dětský herec naší historie opět předvádí svůj standartní. výkon. A co je v jeho případě standartní, to je i nadprůměrné. K tomu jeho dětská, trochu naivní, potřeba chránit les a zvířata před odstřelem zvěře pro zábavu za každou cenu. Něco, co bychom se od dětí asi měli naučit taky. Krásná šumavská příroda se točila sama a k tomu i happy end v podání smíření otce a syna. Milý film, který mě potěší a vždy, když ho vysílají si dám říct. Nejen z důvodu mírné závisti. No, kdo by nechtěl mít dědu v tak úžasném prostředí a prožívat zde prázdniny. A ještě něco jsem nezmínil ani u jednoho filmu z trilogie. Mě se moc líbil herecký výkon Gustáva Valacha, kterého jako herce vůbec, bohužel, neznám. ()

Rattlehead

Poslední díl je asi přece jen nejslabší, chybí zde výraznější dějová zápletka. Ale i tak je to pořád pěkná podívaná. Pokud bych měl děti, tak chci, aby se dívaly na podobné snímky, a ne na nějaké americké kreslené mozkožrouty. Rovněž dávám rozhodně přednost lekci ekologie od Tomáše Holého než od Gréty... ()

Orlau32

Roztomilý film pro děti s jejich oblíbeným Tomášem HOLÝM. Není důvod se na tento film "škaredit" je určen jen a jen dětem, ale i dospělý nebude ztrácet čas když se na něj podívá. (Pokud nebude mít zrovna co jiného na práci). Jsou daleko stupidnější filmy pro děti, kde se ještě dozvědí to, co jim doposud uniklo. ()

• Tomáš Holý (Vašek) se nemusel učit nazpamět texty, stačilo, když věděl, co tam má zhruba být. (cariada)
  • Hájovna je ve skutečnosti Klostermannův dům a nachází se v Srní. [Zdroj: filmovamista.cz] (SONY_)