LICHOŽRÚTI! Malé neviditeľné tvory, ktoré môžu za to, že nám ľuďom z každého páru ponožiek často zostáva len jedna. Ponožkami sa totiž živia! Hlavného hrdinu nášho príbehu, malého lichožrúta Chichúnika, čakajú vo filme veľké dobrodružstvá. Keď ho navždy opustí milovaný deduško Lamor, u ktorého vyrastal, musí Chichúnik prekonať strach, vyliezť z okna do veľkého sveta a vydať sa hľadať strateného strýka Padreho. Okrem odvahy mu na novej ceste plnej prekážok pomáha aj to, čo mu celý život vštepoval starý otec - láska k rodine, dobrá výchova a lichožrútske "desatoro". Týmto zásadám verí, ale v novom prostredí sa aj vďaka nim ocitá v nebezpečných situáciách. Keď nakoniec s ťažkým srdcom predsa len poruší dve základné lichožrútske pravidlá "Nikdy nevezmeš celý pár" a "Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej", má na to vážny dôvod. (Forum Film SK)

ModryPlamen

Hlavnou otázkou divákov je, či sa dokázal najnovší český 3D animák vymaniť z tieňa animačnej pohromy a totálneho nevkusu s názvom Kozí príbeh. A aj napriek zlepšeniu sa ani dnes nekoná prípad, že by animovaná tvorba z českej kotliny obletela svet. Zatiaľ čo samotní lichožrúti boli vytvorení celkom slušne, o ľuďoch, ktorí vypadali ako vystrihnutí z hry pre Windows XP sa to povedať bohužiaľ nedá. Navyše, samotný pán profesor vypadá ako niekto, kto ušiel od Tománkovej tvorby. Čo sa týka prostredia Prahy 21. storočia, zlepšenie tam zaznamenané bolo, avšak aj tak sa to so zahraničnou tvorbou porovnávať stále nedá, a to človek nemusí mať na mysli len tvorbu lampičky, napríklad fínsky 8 rokov starší Sobík Niko bol na tom lepšie. Toľko k animácií a teraz dej. Príbeh o konkurencií dvoch gangov, ktoré okrádajú Prahu o ponožky, vyložene nudný nie je. Problémom je málo vydareného, respektíve dosť nevydareného, slabého humoru. Trebárz “Ó sólé míó” scéna, ktorá je ideálna akurát len na krútenie hlavou. Inak celkovo spev ma vyložene nebavil. Na animák pre deti prekvapia aj trocha drsnejšie scény či množstvo úmrtia bez výraznejšej emócie. Osobne som s tým problém nemal, ale je na zváženie či tam dávať takéto scény. Jedným vyloženým pozitívom je aspoň komplikovaná, respektíve dosť zamotaná zápletka na pomery animáku, ktorá sa inak ako zloženou vetou opísať nedá. Teraz už len krátko k postavám, tie kladné sú troška sympatické, najviac Huhlík, darebák celkom dosť drsný. Ale inak moc veľký záujem o postavy tentokrát nebol. Fraška sa dnes nekoná, ale že by som túžil v poradí štvrtý český animák vidieť znova, to zas nie. Dve pozretia stačili. ()

Kingjiri

Lichožrouti sice neohroměj dechberoucí animací (Pixar je uplně jinde), ale uplně špatná nakonec taky nebyla. Jen si člověk musí zvyknout na to, že nejvíc rozpracovaný jsou jednotlivý postavy a okolí je spíš strohý. Nejvíc fajn bylo vidět animovaný pražský reálie, to asi v jinym animáku jen tak neuvidíte. Co ale Lichožroutům chybí po technický stránce, to bohatě vynahraděj svym nápadem a příběhem. Tenhle Lichožroutskej svět, ve kterym se ztrácej ponožky (teda spíš ponožka), mě fakt bavil. Objevilo se i dost fajn nápadů (provaz, namočení ve vodě nebo rivalita gangů) a líbil se mi taky dabing. Pravda, možná se s emocema mohlo pracovat ještě víc (například úmrtí postav se moc neprožívalo), ale myslim, že se z danýho univerza podařilo vyždímat většinu potenciálu. Na český poměry velice sympatický až nečekaný překvapení, čtyři slabší hvězdy. ()

kaylin

Knihu jsem nečetl, ale celá myšlenka okolo ponožek se mi velmi líbí, a nutno říct, že se kolem nich podařilo vystavět celkem napínavý, docela zábavný a relativně originální příběh, který dovede zaujmout nejen dětského diváka, na kterého je primárně cíleno, ale i dospělého diváka, který si tu to svoje najde. ()

Tosim

Už dlouho mě nemrzelo, že film tak řemeslně zvládnutý, podle oblíbené knihy, s jasným poselstvím a vším, co má takový dětský příběh mít, bude taková nuda. Všechno sedělo, ale nepřítomnost tahu na branku a strachu o postavy a celková vyvanulost bylo něco, co jsem nečekal. Pavla Šruta velice ctím jako textaře, ale tohle je celkem krystalicky lehký nadprůměr. ()

heyda

Konečně animovaný film, který se svým vizuálem může blížit holywoodské produkci, jen škoda, že stale u nás nemáme dobré scénáristy. Nicméně když odhlédnu od velmi obyčejného příběhu, tak jsem byl mile překvapen. Je tam spousta skvělých momentů, vtipných situací i vizuálních vychytávek. Tak nízké hodnocení si Lichožrouti rozhodně nezaslouží. Spravedlivé hodnocení je někde okolo 75%. ()

• Film debutoval také v Číně, v Rusku a v Jížní Koreji. (petr.koca)
  • Snímek se stal u diváků nejúspěšnějším ryze českým porevolučním celovečerním animovaným filmem. (P. J. D.)
  • Snímek získal na audiovizuálních cenách TRILOBIT cenu v kategorii Dětské poroty, a to „Berounského medvídka“ pro rok 2017. (P. J. D.)