Poklad Vikingov

• Česko Ragnarok (viac)

Každý mýtus má svoj pôvod. Aj mýtus o konci sveta z čias Vikingov má reálny základ, a ten je životunebezpečný dokonca ešte aj dnes, po 1200 rokoch...
Archeológ Sigurd Svendsen je už roky posadnutý slávnou vikinskou loďou z Osebergu, ktorá pochádza zo začiatku 9. storočia nášho letopočtu. Je presvedčený, že tento vzácny svedok svojej doby ukrýva kľúč k rozlúšteniu záhady Ragnaroku - mýtu o konci sveta v nórskej mytológii. Sigurd podrobne študuje do lode vryté runy - tajomné symboly, ktorým sa pripisuje magická moc predpovedať budúcnosť, alebo privolávať sily, ktoré ovplyvňujú šťastie a osud človeka. Keď jeho priateľ Allan nájde podobné runy vryté do kameňa, ktorý pochádza z najvzdialenejšieho severu Nórska, Sigurd je presvedčený, že tajomné symboly sú vlastne mapou vedúcou k bájnemu pokladu Vikingov. Allan, Sigurd a jeho dve deti sa spolu vydajú na expedíciu do Finnmarku, najsevernejšej časti Nórska. Ocitnú sa v oblasti medzi Nórskom a Ruskom, ktorá je už celé storočia vyľudnená a kam nikto necestuje. Čo sa tu kedysi prihodilo Vikingom, že zrazu zmizli? Až tu Sigurd odhalí skutočný význam runov. Je to však tajomstvo oveľa nebezpečnejšie, než by si mohol predstaviť v najhoršom sne. A čoskoro už sám pocíti jeho hrôzu na vlastnej koži, keď dôjde k stretu síl dvoch svetov - prastarého a súčasného. (TV JOJ)

misterz

Začiatok bol celkom fajn. Príprava na hľadanie pokladu, tajomná legenda a všetko okolo nej dokázali navodiť tú správnu dobrodružnú atmosféru. Neskôr dejovej linke došiel dych a stratila svoje čaro. Na druhú stranu hadík bol celkom fajn a našlo sa tu aj trocha napätia. Škoda toho konca, zdal sa mi nedorobený a halabala odbitý. Na slabší priemer to však stačí. 55/100 ()

Fr

,,CHCEME SE DOZVĚDĚT, CO TADY VIKINGY, PŘED TISÍCI LETY, POTKALO.“… /// Sigurd natrefil na indicie, že by sám Indiana Jones vokamžitě sbalil kufr. Proto balí parchanty a vyrážej na archeologickou cestu, která nevede do středu Země, nýbrž k jezeru, který obývá příšera z Jurskýho parku… Dobrodružná podívaná pro rodiče a starší potomky, jenž by klidně mohla běžet v kinech a nikdo by se u toho neunudil xsmrti. Je to totiž asi tak 756x zajímavější (možná i 757x…) než ta píčovina s Kopím osudu. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Mám rád příšery, co nerozlišujou národnosti a žerou se stejnou chutí jak Vikingy, tak i Rusáky. 2.) Nebál jsem se s děckama navštívit park Jurský, nevystraší nás ani hvozd Norský! 3.) Thx za titule ,,Sizok“. (S těma švédskejma to fakt nešlo!) /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

Terva

CITÁT - Musíte pochopit....... Námět o Ragnarogu ja podařený, má to své napětí, pár lekaček, ale samotné zpracování má díry a logické trhliny, které se nedají přehlédnout, ikdyž by možná divák i chtěl, je přehlídnout.CITÁT - Zaseklo se to......... Celkem mě překvapilo, kam až se může dostat myšlenka o konci světa. Že příběh zabloudí až někam do zoologie, to mě nějak nenapadlo. Vlastně ta obrovská myšlenka se ztrácí někde v lokačním dramatu. Nejhorší moment byl ten, když se horolezecká skoba rozhodla sama se rozepnout, to byla síla. A nejhorší na tom jE....POZOR SPOILER - že Ragnarog zničí tvrdé jádro Vikingských bojovníků, hrdinnou část Sovětské armády, ale Norská rodina se dvěma dětma mu unikne - KONEC SPOILERU. Dá se na to koukat, existuje spousty horších filmů, a tak se trochu obrňte, nebudete se nudit. ()

PhillM.

Od tohoto jsem čekal mnohé, neboť předešlý norský kousek s tak trochu podobným námětem - Lovec trolů (2010) - mě vyloženě nadchl. A nezklamal jsem se.ani tentokrát, i když do plné palby zde přeci jenom dost chybí. Norové mají tu výhodu, že se můžou ponořit do své mytologie a vždycky něco kloudného vyšťourat. A když jim to ukousne hlavu, pro náročného diváka jedině dobře. Neřičel jsem u toho nadšením jako před třemi lety u Trolljegeren, ale užil jsem si náramně. Je zřejmé, že to jde i bez miliard, provařených obličejů a ultrasupermega efektů. --- U takových filmů si vždycky vzpomenu na pana Vorlíčka a jeho vysvětlování, proč jeho poslední opus magnum Saxána a Lexikon kouzel a triky v něm vypadají jako vytažené z řitního otvoru osmibitového zázraku Didaktik Gama. Tvůrci Gåten Ragnarok prostě věděli na co z hlediska efektů mají, z filmu je to jasně cítil, ale rozhodně z toho není triková sečka na úrovni druhé poloviny 90. let. --- Dávám 4* a s potěšením sleduji, že moje hodnocení film posunulo do červených čísel, kam podle mě patří. ()

kolemjdouc

ale jo dalo se na to koukat.Je to zkrátka norský styl který jde svou cestou a neotravuje diváky spoustou lítaček ,ohně a triků = těch jsem viděla stovky!Děcka se chovají normálně a dospělí vlastně taky..Jinde se takovéto filmy točí extrémě tmavě se spoustou barevných filtrů na kameře.náletů všelijakých odporných příšer jakoby na diváka, tady si vystačili s normálem reálem.Což u mě zabodovalo nejvíc.Dala jsem původně čtyři ale změním na pět.Tečka. ()

• Ostrov v Odinově oku není příliš vysoký, ale jeskyně je velmi hluboká. Hladina vody v jeskyni by měla být mnohem vyšší. (Johnny.ARN)
  • Na lodi Oseberg je runový nápis, který se běžně překládá jako „litet-vis maðr“, což znamená „člověk ví málo“. (Johnny.ARN)
  • V jeskyni najdou ve vodě kovovou vikingskou helmu. To není možné, protože voda kov/železo vůbec neuchová v původním stavu. (Johnny.ARN)