Bohovia sa museli zblázniť

• Česko Bohové musí být šílení (viac)

V púšti Kalahari žije kmeň „ľudí z buše“ v tichej harmónii s nehostinnou prírodou. Civilizácie sem doposiaľ nevstúpila a prelietajúce lietadlá sú považované za podivných vrčiacich bohov. Jedného dňa vyhodí pilot práve tu prázdnu fľašu od Coca Coly. Ľudia z buše sa pokúšajú oslavovať tohoto posla bohov, ale miesto očakávaného dobra prináša fľaša do kľudného života len nesvári a rozkol. A tak je Xi, ktorý ju objavil, vyslaný kmeňom na koniec sveta, aby tam nešťastný predmet bohom vrátil. Xi sa na svojej dobrodružnej ceste stretne s novinárkou Kate, mikrobiológom Andrewom, ale aj s čiernymi teroristami. Tento film bol divákmi na celom svete prijatý ako majstrovská komédia, s nápaditými gagmi, ktorú si nemožno nechať ujsť. (TV Markíza)

MM11

Překvapivě vynikající film, od Botswany bych takovou vtipnou komedii opravdu nečekal. Křovák N!xau hraje úžasně neokázale, což je velká výhra celého filmu. Když k tomu připočtete vtipný a originální scénář (slovo originální se hodí k filmu jako celek) tak Vám vychází až neobvykle kvalitní komedie. Ba co víc - ve svém žánru se řadí k jedné z nejlepších. ()

tron

„To musí pochopiť. Je predsa učiteľka.“ Zjav. To je asi prvé (a najvýstižnejšie?) slovo, aké mi v súvislosti s botswansko-juhoafrickou (!) crazy komédiou z r. 1980 napadne. Od útleho detstva k nej mám vyvinutý nesmierne nostalgický vzťah, keďže si pamätám, ako sme sa v 9O. rokoch s mamou od smiechu pri jej pozeraní na Nove a Markíze šúľali od smiechu. Mohli sme to v repríze vidieť dvadsiaty raz, tridsiaty raz, štyridsiaty tretí raz... vždy to bola bomba. Mnohé hlášky („Ajajajajajaj.“; „Nechcem o tom hovoriť.“) skultoveli. Aj kebyže ma prebudíte o polnoci, okamžite by som si spomenul na jednotlivé postavy, zápletky (fľaša) a scény (džíp na strome). Nedalo mi to a v r. 2023 som si po mnohých, mnohých, proste fakt mnohých rokoch dal reprízu. Bol som zvedavý, ako snímku budem vnímať po štyridsiatke. A musím sa priznať, že netuším, čo si o nej mám myslieť. V prvom rade ma fascinuje „cmukajúci Krovák“ v podaní nezameniteľného, nezabudnuteľného a nenapodobiteľného neherca s jedným z najatypickejších mien v dejinách svetovej kinematografie N!xau. Ak sa nedožijem toho, že o ňom raz natočia autobiografický film, odídem z tohto sveta nešťastný. N!xau tu hrá muža menom Xi, čo obskúrny SK dabing preložil ako „Kiko“. Wtf? Zaujímavé (azda i zvláštne) je, že „Kiko“ pre dej nie je dôležitý. Nesúvisí so vzbúrencami, ani s roztržitým mikrobiológom. Do všetkého sa motá, ale tak nejak nechtiac a napokon zrejme nepochopil 99% vecí, ktoré sa okolo neho diali (resp. ich vyhodnotil úplne inak). „Kiko“ pôsobí dojmom, že si Jamie Uys (réžia, scenár, strih, kamera, cameo, produkcia) v poslednej chvíli spomenul na tento pre Európana vskutku značne špecifické africké domorodé etnikum a povedal si, že by bola škoda nevyužiť príležitosť a nepredstaviť ho divákom. Z toho dôvodu do hotového scenára nasilu dopísal práve „Kika“. Takže do deja sem-tam síce zasiahne, ale skôr sa len tak motá a pokojne by sa snímka bez neho zaobišla. Ono sú to vlastne tri filmy v jednom (vzbúrenci, mikrobiológ, „Kiko“). Vtip je v tom, že „Kiko“ je natoľko osobitá a kuriózna postavička, že by to bola nesmierna škoda a vo výsledku by to pravdepodobne bol úplne iný druh filmu. Inak, Bohovia sa museli zblázniť sú natoľko svojrázny film, že zjavne ani tvorcovia legendárnej knihy Filmy 8O. let netušili, aké stanovisko k nej zaujať a tak o nej nenapísali ani čiarku. Film trvá temer dve hodiny a je naozaj, vážne, skutočne fest zvláštny. Niektoré scény sú kuriózne, v iných momentoch režisér absurdne preradí na pomerne vážnu líniu a ponúkne satirickú sebareflexiu a kritiku spoločnosti (Krováci nepoznajú zhubnú silu peňazí, nič od života nechcú a preto sú šťastní). Občas ale premýšľate, či je to rozumný štýl uvažovania (skutočne môžeme dlhoročné štúdium na školách vnímať ako zbytočnosť? Neskončili by sme bez vzdelania ako Krováci? Bolo by to dobre? Bolo by to zle?). V inej chvíli akoby sme sledovali pokus o dokument, viď. hojné zakomponovanie špecifickej africkej fauny a flóry do deja. Následne sa z toho na chvíľu stane bláznivá romantická komédia. A do toho udrú nečakané scény ako z Ramba (pancierová päsť vs. letectvo). Sympaťák Marius Weyers (o pár rokov neskôr mal skvelú rolu v ďalšom mojom nostalgickom favoritovi a to v podmorskom horore DeepStar Six) je naozaj neskutočne roztržitý zjav, oproti ktorému je aj inšpektor Clouseau nič. Apropo, má skvelú chémiu s naopak mimoriadne ležérnym automechanikom. Nasleduje scéna, v ktorej povstalci prepadnú úrad, rozrazia dvere s rokujúcimi politikmi, dvere sa im zabuchnú pred nosom, na čo ich rozrazia znova a spustia drastickú streľbu ostrými nábojmi. O tri sekundy do miestnosti vtrhne (inými dverami) po zuby ozbrojená ochranka a strhne sa divoká prestrelka. Nie je v tom síce žiadne gore a celé je to natočené „komicky zrýchlene“, zároveň je nám ale jasné, že mnohí to neprežili. Je prekvapivé, že po takom úspechu (5-miliónový rozpočet vs. 60-miliónová celosvetová tržba) dvojka vznikla tak neskoro. 6 rokov po jednotke sa na scéne objavil podobný úspešný komediálny fenomén, tentokrát z iného „zapadnutého kúta Zemegule“ a to z Austrálie. Reč je samozrejme o trháku Krokodíl Dundee a treba povedať, že objektívne aj oveľa kvalitnejšom filme. () (menej) (viac)

thunnus

Překvapivě velmi vtipná, nevtíravá, dá se říct chytrá a místy i poučná komedie, jaké se dnes moc netočí. Ideální film na nějaké víkendové odpoledne, kdy si chce člověk odpočinout. Příběh překvapivě není vůbec primitivní, postavy si člověk oblíbí a hlášku aj ja ja ja ja jaj doslova miluju. Když přičtu spoustu originálních gagů (př. otevírání závory, vytažení auta na strom), je to skoro na maximální hodnocení, tomu jen brání jistá naivita, zejména v dějové lince teroristů, kteří by do filmu tak nějak neměli patřit. ()

Spock

První díl o dobrodružných osudech křováckého lovce Xi. Vlastně je to tak trošku humornější pohled na střed dvou odlišných kultur. Co může způsobit jedna prázdná sklenice od coca-coly? Pro mě povedená komedie, která vás nenásilně osloví svým, někdy možná potrhlým, ale často originálním humorem bez hektolitrů tělních tekutin a stupidních dialogů. Jako nejvtipnější scénku v tomto případě nominuji Xiho jako řidiče auta. :-) ()

SOLOM.

Je pravdou, že mě tato svým způsobem ujetá komedie bavila mnohem víc v mládí, než když jsem jí po hodně dlouhé době viděl znovu, ale své osobité kouzlo neztratila ani po letech. Neúnavný křovák s flaškou od coca-coly prožije během své dobrodružné cesty řadu situací, které jsou nad rámec jeho chápání, ale o to zábavnější to bylo. Zvláště když ta příroda okolo byla prostě nádherná – doslova pastva pro mou cestovatelskou duši. Takže nemůžu jinak, než dát lehce nadprůměrné ohodnocení…70% ()

• Film nepravdivo zobrazuje hyeny ako zbabelé zvieratá, ktoré si na dospelého človeka (alebo dokonca ani na väčšie dieťa) netrúfnu. Hyeny sú v skutočnosti pomerne veľké a agresívne predátory. Aj keď dávajú prednosť menšej koristi a nepohrdnú zdochlinami, jedná sa o aktívne predátory, ktoré dokážu uloviť aj veľkú korisť, vrátane človeka. (ČSFD)
  • N!xau, představitel Xia, se nikdy s kamerou nesetkal, takže pro něj bylo natáčení činností novátorskou, úsměvnou ale hlavně velmi obtížnou. (Karlos80)
  • Na začátku filmu je záběr na město, což je jihoafrický Johannesburg. Avšak jeho název není zmíněn kvůli tehdejšímu silnému embargu. (Jimmy15)