Vraždy v kruhu

• angličtina The Zodiac Murders (festivalový názov)
Z nakrúcania  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Česko, 2015, 15 h 16 min (Minutáž: 74–85 min)

Réžia:

Ivan Pokorný

Kamera:

Lukáš Hyksa

Hudba:

Jiří Hájek

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Marek Němec, Hana Vagnerová, Jiří Štrébl, Adéla Petřeková, Pavel Oubram, Martina Eliášová, Petr Panzenberger, Simona Stašová (viac)

Vraždy v kruhu se chtějí přiřadit k detektivkám klasického společensko-psychologického charakteru. Nepřinesou divoké střílečky ani chladnou analytickou práci laboratoří, souhru širokého týmu neosobních kriminalistů, ale především silnou osobnost hlavní postavy – majora Holiny (Ivan Trojan). „Holina není drsňák, ale řídí se svou intuicí. Během své práce pochopil, že zločin vyrůstá stále ze stejného podhoubí, že je ve své rozmanitosti prostý," popisuje svého hrdinu spisovatelka a scenáristka Iva Procházková a dodává: „Úvahy o pohnutkách vraha ho v průběhu jeho profesní kariéry přivedly i k astrologii. Chápe ji jako psychologický rozbor osobnosti a to mu pomáhá úspěšně sledovat stopy zločinu." Diváci spolu s vyšetřovateli zabrousí do všech možných zákoutí společenského i politického života. Hlavními postavami jsou kromě majora Mariána Holiny také jeho nejbližší spolupracovníci – poručík Diviš Mrštík (Marek Němec) a kapitán Rosťa Bor (Richard Krajčo). Společně v každém z dílů řeší jeden případ násilné smrti. Záhadné vraždy jsou navíc volně propojeny se znameními zvěrokruhu, jejichž podstatu pomáhá objasňovat Rosťova manželka Sábina (Hana Vagnerová). „Na postavě Sábiny mě nejvíc bavila ta osobní rovina," říká její představitelka Hana Vagnerová a dodává: „Stála před složitým rozhodnutím ve vztahu s Rosťou, který nefungoval. On se však zranil natolik, že nebyl schopen normálního života. A to dilema, jestli má člověk být sobecký, nebo tam má být pro toho druhého a vykašlat se na to, co by sám chtěl, to se mi moc líbilo." Ivan Trojan o své postavě říká: „Holina je inteligentní chlapík, který si umí dávat věci do souvislostí a oplývá velkým talentem pro policejní profesi. Důležité pro něj je, že nerad prohrává a má vůli věci dotahovat do konce. Zároveň je v něm ale určitá svobodomyslnost a nadhled." (Česká televize)

Z nakrúcania  - Ivan Pokorný, Ivan Trojan

Jezinka.Jezinka

Pozoruhodné je, že seriál, kde zazní věta:"Někde tu musí být ještě jeden lev!" není o safari. Krom Ivana Trojana je plusem příjemně civilní projev Marka Němce a pak to, že Hana Vagnerová dostala konečně roli, kde zmateně necupitá a neječí. Předposlední díl její postavu zklidnil do míry snesitelné i pro druhou řadu seriálu, kdyby došlo na nejhorší a druhá řada byla. Ale iritující ženská postava v seriálu zřejmě být musí, tady ji hraje Adéla Petřeková, která má skutečně velmi hovězí hlas. Ošoupaný zjev Richarda Krajča také oku dvakrát nelahodí. Inu, někdy se člověk na něco dívá s pocitem podobným, jako když si odlupuje strupy z odřeného kolene. ()

triatlet

"Štír rád překračuje hranice." = 1. díl zbytečné řečičky o kruhu snižují průměrný příběh. Trojan nezklamal, Jiří Racek taky přesvědčivý. Hana Vagnerová (nebo spíš její postava) nadbytečná, Richard Krajčo (možná na někoho působí jako reklama, na mě v posledních letech spíš jako antireklama) zbytečný. Prostředí vykresleno dobře. (40%) Ryba smrdí od hlavy - v případě Vražd v kruhu od scénáře... Za hlášky ("Tohle není parník, ale výletní rakev." (...) "Kačeny mu dělaly doprovod. To měl lepší než funus s truchlícíma pozůstalýma.") a nechtěné komediální výstupy 20%. Vize TELEVIZE VIZE bez vize. A jestli ryba nebo Rak? Nuda jako nuda a horoskop tomu nepomůže. 3. díl.: "Je něco zpupnějšího než beran?" - "Dva berani." + vtipná bageta na pracovní cestě = 50%. Střelec Trefa mimo. Klišé přes čáru = odhalit pachatele na základě toho, že oběť nenosí kapesníky a prodavačka si pamatuje, komu prodala fidorku :-) 30%. ---- 5. díl V horoskopech se už neorientuji, neboť je astroložka vykládá prostřednictvím telefonu z Thajska :-) Zbytečná draamtická rvačka mezi policisty a celkově vykonstruovaný příběh = 20%. ()

papaJA21

Docela jsem se těšil... obsazení Trojan, Krajčo, Vágnerová znělo docela slibně. Ale ta naprostá katastrofa prvního dílu, který by měl být sám o sobě prostě co nejlepší. Příšerný tendenční scénář, který opravdu je až někde na okraji debility, otřesné herecké výkony téměř všech vedlejších postav a jedné hlavní (Němec) přímo bijí do očí, úplně zmatená kamera a střih někde v říší amatérismu či studentů prvního ročníku FAMU, tohle jsem vážně nepochopil... Nejhorší kriminální seriál který u nás vznikl. ()

Ampi

Bez Ivana Trojana by to bylo horší. Skutečně pátrat po vrahovi podle horoskopu mi přijde divná. Již zde v komentáři ci hláška: "Někde tu musí být ještě jeden lev!" mne pobavila. Škoda, že tvůrci nepřekvapili a poslední díl by jim do zvěrokruhu nepasoval. V další případné sérii by na stáž k Mariánovi Holinovi (Ivan Trojan) mohl přijet irský a hongkongský kolega. Pak by se mohli hádat, jestli je vrah lev, jilm nebo opice. Některé díly silnější a některé slabší. ()

Wysch

Dvě velmi slušné epizody, dva pro mne velice zajímavé charaktery včetně hereckých výkonů, a k tomu jedna blondýna, ale dohromady v podstatě asi žánrový průměr. Podle mě, kdyby to vlastně celý nebylo postavený na astrologii, ale přímo na postavě Holiny, a kdyby se ignorovalo celý to zelí okolo milostnýho trojúhelníku, bylo by to imho solidní televizní krimi. Takhle holt jen ten televizní průměr. ()

• Jenovéfa Boková v roli houslistky svůj houslový part nahrála sama. Absolvovala totiž Pražskou konzervatoř obor housle. Hrála v uskupení Comenius Quartet a v kapele Wunder Bar Band. (sator)
  • Když major Holina (Ivan Trojan) v prvním dílu vystupuje z taxíku, je vidět licence na dveřích s registrační značkou 1AB 5965, zatímco vozidlo má značku 2AZ 3715. (milaneg)
  • Báseň, podle které nese název tato epizoda, je v originále „Die Liebe ist ein schwarzes Pferd“ a autorkou je Dorothee Eva Herrmann – literátka a ilustrátorka. (sator)