Ip Man 4: The Finale

• Hongkong Jie wen 4: Wan ťie pchien (viac)

Ip Man (Donnie Yen) přijíždí na pozvání Bruce Leeho (Kwok-kwan Chan) do San Franciska. Kromě návštěvy turnaje karate, kde Bruce vystupuje, hledá Man vhodnou školu pro svého syna Ťina. Bruce si svými postoji znepřátelil místní čínskou komunitu a Man jako jeho mistr pocítí následky jeho činů. Kromě čínských mistrů se dostane do konfliktu i s rotmistrem Bartonem Geddesem (Scott Adkins), kterému se nelíbí, že by kung-fu mělo být součástí výcvikového programu mariňáků. (LangiJ)

Ivo

YIP Man se na úvod ocitá už skoro na YIPce (kouříš, Bohumile?) a vše ostatní pak už setrvačností dojíždí jak přes vybledlý otloukací kopírák. Jenom se to tentokrát kvůli krajně nespokojenému synkovi přesunulo z Číny až do Spo(ko)jených Států.... Kromě obvyklých semknutě tleskajících čínsko vlasteneckých nálad je tradičně fascinující zejména zázračná gumová odolnost všech těchto soudruhů, kteří po obdržení multi nadílky mega devastujících fatálních kopů a úderů (kdy za normálních okolností by se už chystal invalidní vozík nebo přímo proslov v krematoriu) vždy z kómatu znovu čerstvě vyskočí a začnou s novou silou a energií bušit a kopat do svého spolutanečníka jakoby nic (včetně speciálního prodlouženého pěstního tremola pana IPa). Pak zase ten druhý během několika vteřin se šamanským úpěním znovu vleže recykluje, slepí, propojí a oživí všechny své zlomené kosti, natržené svaly a poškozenou šedou kůru mozkovou (plus namaže trochu kečupu na rty a kolem očí aby se neřeklo), ladným obloukem z lehu opět nečekaně vystartuje a duo úspěšně a s novou vitalitou pokračuje ve svém výstupu aspoň tak na 10 dalších vyvážených střídaček až do chvíle, kdy jeden konečně souhlasí s neobnovením výpadového cyklu, sbalí se, ukloní a svěže odcupitá domů (a abychom náhodou nic podstatného nepromeškali, pan stříhač nám v klíčových chvílích štědře nabízí i pěkná amatérská záběrová repete). Na pár momentů sem zabruslil dokonce i sám Bruce Lee a v koncentrovaném čase úspěšně předvedl všechny své populární škleby a ksichtíky, včetně obvyklé star dance práce s řetězovými tyčkami i velmi účinných vysokofrekvenčních hlasivkových impulzů. Není však jasné proč stejným způsobem s přehledem nepomohl i hromadně ubíjeným lokálním kung fu mistrům v případě zlého a nepěkně rasisticky nadopovaného desátníka a nechal to jen na svém nemocném a už ne tak výkonném učiteli, jehož zápěstí už občas místy vypadávají ze závitů. Asi byl busy s psaním nové úspěšné knihy? Vypadá ale že bouchací kmen s čnějícími uřízlými větývkami a slušivě pohodlné černé šaty až na zem už asi finálně osiří? Smutné ... ()

iXtr3m3

Počkal som si na kvalitný Bluray bez kórejských titulkov a mám to za sebou. Nebudem objektívny, ale budem hodnotiť od srdca. Určite nie ani zďaleka najlepšia časť, na fenomenálnu jednotku sa podľa mňa nechytá nič, ale... ALE je to záver fenomenálnej série, ktorá je pre ázijské pomery to isté, čo je Rocky pre americké. Keď si k tomu prirátam aj neoficiálny prequel, sequel a spin-off, tak máme v sérii 7 filmov, kde kvalita síce kolíše, ale rozprávajú príbeh legendy a tak sa aj táto séria stane raz legendou. Čo sa nestane, lebo sa to už dávno stalo, tak to je fakt, že Donnie Yen je už legendou, ktorý môže smelo zasadnúť bok po boku ku Jackie Chanovi, Jet Limu a podobným. Videl som približne polovicu jeho filmov, ostatok som nevidel preto, lebo to buď nejde zohnať vôbec, alebo neexistujú titulky, ale aj z tej polovice sa vyprofiloval na slušného herca (vie zahrať aj v komediálnej rovine, aj v dráme, aj v čistom akčňáku, je to multitalent) a hlavne na fenomenálneho fightera, ktorý len tak ľahko protivníka nenájde a to nie je len kvôli Ip Man sérii. Paradoxne sa mi najviac páči vo svojej domácej tvorbe, čím však nemyslím, že v americkej nie, len USA ešte neprišlo na to, ako ho poriadne využiť a tak vždy dostal len vedľajšáky, kde sa síce predviedol vždy excelentne, ale viac priestoru mu nedali, žeby stále rasismuz ako z podtónu tohoto filmu? Alebo len obavy z jeho schopností a formy, kedy ak by to on rozbalil naplno, tak sa ostatní môžu ísť schovať aj s kaskadérmi? Ale späť k filmu. Je to ázijská telenovela so všetkým dobrým ale aj tým zlým. Tu platí jediné pravidlo a to, že pokiaľ ste pristúpili na ich hru, tak si to užijete, pokiaľ s tým bojujete, tak vás to môže aj znechutiť a odradiť. Ja našťastie patrím do prvej skupiny a tak pri súboji s dvomi americkými hajzlíkmi (jeden na oslavách) a jeden v závere som doslova sám hecoval a povzbudzoval a to nahlas (bola noc, všetci spali o pár miestností mimo), aby to tomu hajzlíkovi jednému aj druhému riadne natrel. To sa mi už dlho nestalo. Mixovalo to v sebe prvky od prvej časti až po tretiu, ale to sa predsa dalo čakať, keď to mala byť záverečná kapitola veľkolepej ságy. Slušné cameo postavy Bruce Lee konečne potešilo a aj na malom priestore si dokázal získať diváka. Dráma na pozadí, na ktorú som akosi aj pri poznaní zjednodušeného životopisu skutočného Yip Mana nejako zabudol, aj keď v traileroch to pripomenuli, dokázala pohnúť so srdcom. Otcovské problémy aj na domácej pôde aj v USA mali niečo do seba. Áno, je tam kopa naivít, áno, bez laniek sa to neobíde, ale je to predsa film o legende a legendy predsa nie sú ako my bežní smrteľníci. Prečo vznikajú komixy? Ja som si film užil a už sa teším, ako niekedy, keď to vyjde aj s dabingom, si pozriem celú sériu za sebou. Podobné plány mám už pár rokov aj s Rockym, tak to bude krásna dvojséria s veľkým zážitkom, ktorý odporúčam každému fanúšikovi. Ja dávam totálne subjektívnych a srdcových 100%. Objektívne môžete ubrať hviezdu-dve, je mi to jedno, mne to našťastie nič nepokazí. () (menej) (viac)

Velemír

Coby přímočará pocta konkrétnímu člověku překvapivě vkusné, dojde-li na sentiment, a nehloupé, když pak přijdou ke slovu nezbytné žánrové přísady... nepochybně právě i díky tomu prvému, jakkoli je tu Dobro a Zlo na skutečný životopis odděleno přece jen poněkud černobíle. Za mě nicméně určitě pozitivum, že jsem mezi výtečnými souboji opakovaně úspěšně zapomínal, že je to žánrově v prvé řadě o nich, bravo! ()

raimi

Je to smutný pohled, dívat se na hrdiny mého mládí, jak deklamují patetické fráze v těch nejhrubších propagandistických patvarech. Donnieho kolega Jacky Wu se tomu podal naplno, a nadělal si tím doma spoustu nepřátel. Jeho Wolf Warrior 2 je ale tak over the top přemrštěná, hyperakční vymývárna, že ji nelze brát vážně. Navíc tam cítím silnej nadhled, takže jsem se královsky bavil. Ale Donnie s touhle kýčovitou telenovelou, to je hrůza. A co že jsem se to od tvůrců, a Čínské lidové republiky, dozvěděl? Že běloši jsou největší zlo planety. Ukradli Ameriku indiánům, nechali si od zotročených číňanů postavit železnici, a kam jen přijdou zasévají rasismus. Na škole šikanují rasisti, na policii pracují rasisti, v armádě velí rasisti, důležitá razítka rozdávají rasisti, v útulných domácnostech žijí rasisti a rasistky a vychovávají malé rasisťátka. Je jich tady tolik, že kamkoliv Ip Man přijde, ihned zpoza rohu vyskočí rasista a začne svoje rasistický rapy. Za dveřma rasista, pod postelí rasista, v koupelně rasista, na balkóně dokonce bigotní rasista. Naštěstí jsou tu jejich černí bratři, aby nezištně pomohli v nouzi. A tak stejně jako ve Wolf Wariorovi 2, dělají černoši číňanům idioty v jejich propagadistických hrách. Tož good luck, hoši. ()

Atheas

Ale tady se to pěkně odbylo. Poslední díl mohl mít klidně o dvě hvězdy navíc. Prostor tam byl díky postavě Bruce Lee. Záporák a celý příběh kolem americké armády mi přišel trošku přitažený za vlasy. Škoda, takhle to osrat, ale je tam něco na co se stojí podívat a to je Donnie Yen a jeho Wing Chun. Choreografie a bojové scény jsou parádní a sice už vím, že je to taková pohádka, ale pořád mě baví se na to koukat. ()

• Chris Collins, ktorý stvárnil postavu karatistu Colina Fratera, je bývalý mariňák a wing chun trénuje aj v reálnom živote. (RigorMortis)
  • Dej filmu síce prebiehal v Hong Kongu a San Franciscu, no natáčalo sa v čínskom meste Fo-šan a na viacerých miestach vo Veľkej Británii. (MikaelSVK)