Příručka středověkého bojového umění

(TV film)
  • Veľká Británia Medieval Fight Book

Zajímavý segment středověkých dějin Evropy zachycuje rukopis z roku 1459, který má 150 foliantů a je psán ve švábském dialektu. Do nynějška odpočíval, pokryt prachem, v hloubi knihovny. S pomocí moderní techniky však listy rukopisu znovu ožívají a my se můžeme zahloubat do podrobných zobrazení krvavých bitev, válečných strojů, podivuhodných vynálezů a máme možnost prožívat znovuobjevené tajemné příběhy středověké Evropy. (TV Spektrum)

berg.12

Bojová umění nemusí být jen synonymem pro asijskou kulturu. I středověká Evropa má svůj vybroušený styl. Jak dokoazují Lichtenauerův , Talhofferův či tucty dalších rukopisů, je vesměs na hony vzdálen běžné představě, zobrazování ve filmech či prezentaci historickými soubory. S nástupem palných zbraní se zploštil do umění šermu, ale stále rostoucí počet nadšenců křísí jeho skutečnou podobu. Tenhle dokument se věnuje právě Talhofferově knize z r. 1459, která je plná nejen bojových technik, ale i strojů včetně např. potapěčského obleku. Jen těch 45min. na rukopis, který stovky let ležel mimo obecné povědomí, mi přišlo zoufale málo. ()

Petike

Kvalitne spracovaný dokument o menej obvyklých formách vojenstva a bojovania v 15. storočí. Veľmi dobrý výber hosťujúcich odborníkov a dôraz na autenticitu a triezvy pohľad namiesto senzácií. ()

Vavča

Středověk nebyla vůbec primitivní doba pro vojenské umění, vždy jsem se na tuto epochu díval svrchu a s despektem, teď vidím, že to byla chyba a mám po stránce primárních pramenů co dohánět. Fascinující dokument, rekonstruující německý vojenský manuál, dobové zvyky při soudních soubojích. Každý z hostů má co zajímavého říct a ukázat. Je vidět, že o středověku toho stále málo víme a učíme se o něm často nikoliv zásadní fakta. ()