Príbeh rodiny Simmonsovcov sa odohráva v malom južanskom mestečku v Mississippi počas horúceho leta roku 1970. Malý Stu a jeho staršia sestra Lidia prežívajú svoje prázdninové dobrodružstvá v tesnom spojení so svetom dospelých. Otec Stephen, psychicky ťažko poznačený vietnamský veterán, si nedokáže udržať prácu a matka Lois sa zúfalo pokúša sama udržať rodinu nad vodou. Lidia a Stu si s kamarátmi stavajú domček vo vetvách stromu a vedú "vojnu" s deťmi večne opitého vdovca Lipnicka. Zároveň sa len ťažko vyrovnávajú s tým, že ich otec je outsider. Počas leta deti spoznávajú, že nenávisť a nevraživosť vedú len k nezmyselnej a ničivej vojne. Začínajú chápať otcovu filozofiu tolerancie a vzájomnej pomoci, ktorá však nešťastného muža paradoxne pripraví o život. Touto obeťou však otec symbolicky pripraví cestu svojim milovaným deťom. (TV JOJ)

mirec88

Prekvapivo slabo hodnotená dráma, ktorá ma zaujala po všetkých stránkach - či už ťažkým životom Elijaha Wooda, jeho sestry a samozrejme ich rodičom a všetkým okolo toho. Nechcem to tu rozpisovať, lebo by som spoileroval, ale je to uhrančivý a silný zážitok a v závere som plakal. Nádherná dráma. Costner hrá výborne, ale ešte lepšie Elijah Wood, ktorý už ako dieťa bol výborný herec. ()

Riddick77

Psychické a socio-ekonomické následky války aneb vietnamský syndrom v plné kráse. Snímek plyne pomalým a rozvážným tempem, což vystihuje dynamiku života v chudých jižanských státech, kde v této době byla nouze o práci. Americký válečný veterán nesmazatelně poznamenán zvěrstvy války ve Vietnamu a vlastní volbou, kterou musel pod tlakem v mezní situaci udělat, se snaží postavit se na nohy a dát si život do pořádku. Velmi dobře zachycené dobové podmínky a strukturální problémy tehdejší americké společnosti (vláda nebyla schopna generovat pracovní místa pro veterány, které sama poslala do zadržovací války). Trošku mě mrzí, že Avnet nešel trochu hlouběji při zkoumání duševního rozpoložení navrátivšího se otce rodiny (Costner), což by dalo příběhu ještě větší jiskru a dramatičnost. Ačkoliv mě udivuje, jak dokáže po svých zkušenost hlavní hrdina zachovat rozvahu a být stále oddaný morálně čistým a demokratickým hodnotám, tak příběh působí velmi nenásilně a věrohodně. Analogie války a dětských rozporů je zachycena báječně a jen dokresluje fakt, že i v civilizovaných podmínkách mohou být jedinci zatlačeni zpět do fáze barbarství. Samotná projekce postavy Costnera do jeho syna (Wood) je velmi zdařilá, i když v daných životních podmínkách asi dosti problematická. Celkově výborný film o post-traumatickém stresu, o hmatatelných následcích vietnamského dobrodružství pro americké vojáky, o dospívání v ne zcela funkční rodině, o lidské hlouposti, odvaze, odhodlání a určitém životním přesvědčení (když se chce, vše je možné - pokud máte naději). 8/10! ()

filipvrbik

Ne nadarmo se film v orginále jmenuje "The War" - v podstatě všichni hlavní hrdinové v sobě vedou válku o své místo na světě, a i když ve skutečné válce byl jen oted Steven (taky byl pak v léčebně -čti blázinec- a vláda se na něj pochopitelně vybodla). Elijah Wood exceluje a patrně si zde orazítkoval pozdější roli Frodo Pytlíka...Konec je možná trochu přehnaný....ale já jsem spokojen...70% ()

Falko

Siel som na Strom snov do kina s pocitom, ze to bude len nejaka blbost, ale presne naopak. Reziser Jon Avnet ma tymto filmom milo prekvapil, pretoze vedlajsia uloha Kevina Costnera, alebo jeho postava veterana z Vietnamu sa mi velmi pacila aj vdaka myslienkami a nazormi do zivota. Herecky vykon Elijaha Wooda urcite stoji za povsimnutie, aj vdaka zaveru, kde ide o zivot a taktiez nezabudnem na nesympaticku rasisticku ucitelku. Mozno bude film pre mnohych posobit monotonne a nudne, ale na mna tak neposobil a nevadili mi ani tie boje o takzvany Strom snov. Jon Avnet natocil napriklad romanticku dramu INTIMNI DETAILY (1995) s Michelle Pfeiffer a s Robertom Redfordom... 09.04.2010 _______ Elijah Wood - (Stu Simmons) +++ Kevin Costner - (Stephen Simmons) +++ Mare Winningham - (Lois Simmons) +++ Lexi Randall - (Lidia Joanne Simmons) +++ LaToya Chisholm - (Elvadine) +++ Christopher Fennell - (Billy Lipnicki) +++ ()

tron

Vidieť, že Newyorčan Jon Avnet (ZELENÉR VYPRÁŽANÉ PARADAJKY) by rád nakrútil svoje vlastné PRI MNE STOJ! a treba povedať, že napriek prítomnosti skôr rušivého Kevina Costnera sa mu občas darí budovať sympatickú nostalgickú atmosféru dávneho leta, ktoré s auž nikdy nevráti. Ale dĺžka viac ako 120 minút robí bohužiaľ svoje a scenár je taký riedky, že ak si z neho zapamätáte nejakú zaujímavú scénu alebo dialóg, ste fakt dobrí. ()

• Protože hercům v dětských rolí bylo v době natáčení mezi 13–14 lety, byly cigarety, které ve filmu kouřili, vyrobeny ze speciální bylinné směsy. (sator)