Zaříkávač lží

(amatérsky film)
Krátkometrážny / Životopisný / Animovaný
Česko, 2014, 15 min

Marek Dvořák

Závěrečná kapitola o vzniku, existenci a konci internetového fenoménu jménem Nejfake. Příběh nás zavede do roku 2007 a i před něj a konečně ukáže důvody vzniku a motivace v následujících 6 letech být skryt pod maskou. Uvědomění si sám sebe, svých schopností a později své mediální moci. Zaříkávače lží lze taky chápat jako zpověď obyčejného člověka, kterého ostatní viděli neobyčejně jen proto, že nevěděli, kdo to vlastně je. (oficiálny text distribútora)

Yesqward

S Nejfejkom je to ako s komunizmom. Počiatočná myšlienka bola fajn, ale nakoniec sa z toho stalo len čisté vymývanie mozgov, ako to niekto poznamenal v diskusií. V tomto priípade si Nejfake zobral na mušku tínedžerov a deti z Jútubu, ktorým motal hlavy číslami a tým, že niekedy odhalí svoju tvár. Čož sa samozrejme nestalo. Za samotné video dávam 40 %, pretože bolo celkom fajn spracované, ale určite nie dojemné ako to tu niektorí písali, a vôbec, ako posledné video to bolo celkom odfláknute. 5% pridávam za jeho príbehy, ktoré sa počas jeho tvorby objavovali na Jútúb, pretože tie boli pekné a možno ako jediné mali zmysel z jeho tvorby. Objektívne hodnotenia tohoto videa určite nečakám, pretože sú tu tri skupiny ľudí: fanúšikovia, ktorí dajú 5 alebo 4 hviezdy len tak, potom hateri, ktorí dajú odpad alebo 1 hviezdu, a potom tí, ktorý video ohodnotia objektívne, ako napríklad ja. Nás je ale strašne málo, za čo môžeme "vďačiť" za to obrovské hodnotenie. Ak to mám celé zhrnúť, som sklamaný. 45% ()

Novom

Až příliš sentimentální a depresivní pojetí, i když co jiného také očekávat. Sledoval jsem poslední dobou občas videa této osoby a přišlo mi, že se dívám spíše na deníček mladého sebevraha, který se chce co nejdříve zabít. Všude by měly téct emoce proudem, každý "teen" by měl mít na krajíčku, ale ve skutečnosti je to jenom o něco delší další z mnoha videí, kde se nikdo pořádně nic nedozví a když už, je to jen recyklace minulých myšlenek. Docela odvážné dávat něco takového na čsfd pod pojmem amatérský film, to máme tedy "filmů" plný internet. Ale zpracování docela pěkné. Tak proč ne tak akorát na 1-1,5*. Alespoň je fajn, že tu zde není kompletní tabulka 5* a lidi mají rozum. ()

animaxis

Přiznávám se, že už nějakou dobu sleduji Nejfaka a i když jsem na nějakou dobu přestal, tak jsem se k němu asi před půl rokem vrátil. A jsem za to rád. Ale tady nebudu hodnotit jeho práci, ale tenhle film. V první řadě jsem nečekal, že to bude z velké části animované, ale nakonec mi to vůbec nevadilo. Nejfakův hlas byl příjemný na vyprávění jeho vlastního příběhu a to je moc dobře. Animace mě tu moc nezaujala, ale splnila svůj účel a to je hlavní. Hudba tu byla moc dobrá a krátké herecké výkony hostů byly dobré. Moc se tu teda předvést nemohli, ale to vlastně nevadí. Tak nakonec dávám čtyři hvězdy a volím si bílou růži. ()

Melios

[1.1.2019] Prajem vám všetkým šťastný nový rok! Ale teraz ku kraťasovi. Nejfake je veľmy talentovaný človek a na to ,že toto natočil v dobe ,keď youtuberi filmy netočili a ani sa nijako neprejavovali tak klobúk dole. Nejfake sa tu aj odhalí no nie svoju tvár ,ale svoju dušu. K tomuto som sa vrátil ,len kvôli príležitosti vydania jeho knihy. Gratulujem! Na amatérov proste skvelé! (A priznajme si to : koľkím amatérom sa podarilo dostať svoj film do kina? ) 80% ()

joker.george

Tak tohle mě velice zklamalo. Nejfakovu tvorbu jsem dříve sledoval, i když ji nijak nehltal. Věděl, co chce a tak si za tím šel... Ale kázat ,,pravdy'' o životě dětem? Neříkám, že je špatné jít jim vzorem, ale ukazovat jim jen jeden ,,správný'' směr a když už se někdo odhodlá s Nejfejkem o něčem debatovat, je to vždy zahráno do autu... A jestli tohle měla být jeho masterpiece, tak jeho snaha, dle mého, vyšumí do prázdna. Ale jestli se aspoň někdo ,,polepšil'', tak to za to asi stálo. Celou jeho tvorbu, to o co se snažil, shrnulo tohle krátkometrážní videjko. Chyběla tomu potřebná gradace a pompa. Příběhy, které na svém kanálu vydával by toto hravě strčily do kapsy. Animace je slušná, ale youtubeři, zde neměli na tak krátkém prostoru šanci předvést nějaké herectví. ()

• Natáčení probíhalo v Praze a v Třebíči. (pavelbedi)
  • 20 minút po odovzdaní filmu na YouTube malo video cez 8 000 "Páči sa mi" a za prvých 25 minút ho okomentovalo cez 1 600 ľudí. (damine178)
  • Na filmu se začalo pracovat již v roce 2011. (pavelbedi)