Červená armáda

(festivalový názov)
  • Česko Rudá mašina (viac)

Celovečerní dokument Rudá mašina (Red Army) pojednává o Sovětském svazu a o nejúspěšnějším uskupení sportovní historie - o hokejovém týmu Rudá armáda. Příběh, vyprávěný z pohledu jeho kapitána Slavy Fetisova, popisuje přerod národního hrdiny do role politického nepřítele. Film, který zachycuje jak období SSSR, tak i ruské, zkoumá to, jak se ve sportu odráží společenská a kulturní hnutí, a hledá ve vzestupu a pádu týmu Rudá armáda paralely s vývojem Sovětského svazu. Rudá Mašina je pozoruhodný příběh studené války na zimních stadionech, a muže, který se vzepřel mocnému aparátu a umožnil celým generacím Rusů cestu ke změnám. (Falcon)

ghatos

Fakticky ideální výukový materiál pro ty, které sport vůbec nezajímá. Na základě nejbrutálnějšího hokejového stroje na vítězství uvidíte síť složitých mezilidských vztahů, politiku, psychologii, historii, specifický systém tréninku, mentalitu atd. v komplexních SOUVISLOSTECH. Propojení ideologie do herních systémů, jakožto odraz kultury a hodnot je opravdová vědecká perlička. Ruský fanatický kolektivistický přístup, kde lidská bytost je nástrojem v rukou božích (putinových) byla účinná v době studené války, ale co teď s ní v současném světě? Na příkladu legendárního V. Fetisova uvidíte tu vnitřní nejistotu současného Ruska. Chtějí si vzít z minulosti to dobré, jenže nechápou, že úspěch se hlavně postavil na tom zlém... . Současné generace ruských hokejistů by pod tyranem Tichonovem nevydrželi ani den. Nemohou po nich chtít něco, co patřilo do starého světa. Výsledky národního týmu na OH (částečně i MS) a vývoj KHL dokumentují nestabilní - nelogický koncept celého Ruska roku 2015 nejen v ledním hokeji. 86%. ()

BarryLyndon

Totální šlupka a to to bylo ještě vlastně povrchní a kdo by kdy řekl, že mne dojme dokument o hokeji? 10/10 Jediné mínus je, že mne štve proč něco podobného neumíme natočit u nás? Vždyť v době, kdy RUdá mašina dávala rozdílem třídy týmům z NHL, my měli jedinej mančaft na světě, co jim mohl konkurovat... ()

radektejkal

Sportovní celebrity jsou stejné jako slavní herci, zpěváci, ba i politici. Od sportovců je dělí jen to, že jejich výkonná praxe končí poměrně brzy (pokud se nestanou významnými trenéry jako Tarasov či Tichonov). A také poměr hráče (Vjačeslava Fetisova) k nim tvoří základní dramatickou linku. A ta není jedna, vztah Fetisova ke Kasatonovi a dalším ze slavné pětky tvoří síť linek, za nimiž se dokumentovaná realita (drastické tréninkové metody, učast Rusů v NHL a pod.) skoro ztrácí.... Ruské reprezentační hokejisty známe jako Sovětská sborná, Rudá mašina, nikdy jako Rudá armáda, tím se označovalo cosi (byť ne bytostně) jiného. ()

netahlo

Slava byl a je nejvetsi frajer z cele petky, bez debat. Larionov a Makarov byli excelentni hokejiste. Krutov se potykal z zivotospravou a na NHL nebyl stavenej. Nicmene prisel mi jako hodne ferovej chlap, skoda ho. Kasatonova jsem rad nikdy nemel. Teda ne, ze bych nekdy mel rad sbornou jako takovou. Ale co takhle lajna prevadela na lede, to nema obdoby. Kdyz vidim v cele naseho hokeje Lenera, Jandace a podobne kreaury, rikam si, ze bazy zase nebyly tak spatnym resenim :-) ()

Jara.Cimrman.jr

"Jedenáct měsíců žili v tréninkovém táboře a 36 nocí byli doma." Jak já je nenáviděl a přitom jsem podvědomě věděl, že sleduju to nejlepší, co mi hokej v životě nabídnul. Zkrátka, když na led vyjela sestava 20 Владислав Третьяк - 2 Вячеслав Фетисов, 7 Алексей Касатонов - 24 Сергей Макаров, 11 Игорь Ларионов, 9 Владимир Крутов, tak to vždycky smrdělo šajbou. Samozřejmě jsem věděl o jejich nevolnictví na Bazach, ale to, že trénovali čtyřfázově s tepovou frekvencí 220 úderů za minutu, mi vyrazilo dech. Kdyby si tyto stroje koupil jediný klub NHL, tak by mu stačilo doplnit je o tři checking line a Stanley Cupy by se jen sypaly. Mně se ten dokument samozřejmě líbil, ale k úplné spokojenosti mi chybělo více záběrů na pověstné kolotoče první pětky a taky nějaké to slůvko od Larionova s Makarovem. ()