Jazda na tigrovi

• Česko Jízda na tygru (viac)

Jestli chceš zdrhnout z basy, musíš nás vzít s sebou! Útěkářská komedie o trojici zločinců, které brilantně ztvárnili Nino Manfredi, Mario Adorf a Gian Maria Volonté. (Česká televize)

pafka

Sedesat let stary film? Ano, proc ne. Velmi lehce vtipny a spis dobrodruzny film, kde je trosku manic lehka italska potrhlost. Pokud se vam podari nad timhle mavnout rukou, uvidite pekny film o dost nesourode parte, ktera spoli sedi ve vezeni a vydava se na utek. Mate-li tento typ filmu radi, doporucuju. Zklamani nebudete. ()

dopitak

Roztomilý film, který diváka nechává v neutrální poloze. Kdyby totiž Giacinto byl v krimu omylem, dalo by se mu fandit. Takhle ale je sice oběť, ovšem hrdinou být nemůže. Obsah Tervy přinuší chybu, dostal 3 roky. Obsah ČT je rovněž mylný, mělo by v něm být: Jestli chceš přežít, musíš zdrhnout s námi! Původní dabing je tak moc starý, že Cupák ještě ani neměl tolik výrazný hlas. Jinak je to ovšem lahůdka, dále Vejražka, Haničinec, Větrovec, Moučka atd. ()

MickeyStuma

Téma útěku z vězení je pro filmaře vděčné, ale tentokrát je pojato trochu jinak. Tři chtějí utéct a čtvrtý ne. Proč by měl, když mu do propuštění zbývá pouhý rok? Okolnosti ho k tomu však donutí. Už začátek příběhu vypadá zajímavě, ale celkový pocit je takový, že se jedná spíše o tragikomický příběh založený převážně na sociálních základech všech hrdinů. Ten hlavní pochází z dělnické rodiny a ke všemu zaujímá neutrální postoj. Ano, je to tak. Celá koncepce příběhu je obohacena o sociálně levicový pohled, neboť všechny postavy jsou ze středních a nižších vrstev. A proč ne, řeklo by se, ale protože jeden ze scénáristů byl ve své době známým komunistou, není to až takové překvapení. V žádném případě však nejde o komunistickou agitku. Společenská kritika ale ano, která je navíc rovnoměrně okořeněná humorem, který depresivnější atmosféru drží na uzdě, aniž by zbytečně přeháněl. Zápletka je dobře propracovaná, takže není nouze ani o zvraty. Těžko říct, jestli závěr překvapí, ale něco na tom levicovém pohledu na životní peripetie těch chudších prostě je. Takže spíš zábavný než dramatický film, ale dobře zpracovaný a s dobře nastolenou myšlenkou, která by se mohla odehrát i v dnešní době. ()

rikitiki

Drsný neorealistický film slušné druhé ligy, komedie však ani náhodou. Útrapy nedobrovolně z vězení prchlého zlodejíčka ve zbídačelé poválečné Itálii diváky spíš rozesmutní, než by mu vyloudily sebemenší náznak úsměvu. Přidejte si k tomu nepříliš známé herce, strohou kameru a syrové lokace a sledujeme sociologickou sondu ze života chudáků z jihu. SHRNUTÍ: Když je ti za katrem líp než venku. ()

milos.bradik

Italské komedie jsou založeny na úplně jiném druhu humoru než naše a proto je nemám rád, ovšem totéž platí o komediích německých nebo z produkce USA. Mimo našich mne docela baví ještě komedie francouzské a německé. Tato komedie byla navíc ještě pokusem o sociální sondu do života nebohých kriminálníků, takže jediné co na ní oceňuji jsou herecké výkony. Ten hlavní hrdina byl naprostý idiot a jeho "přátelé" z kriminálu nebyli o mnoho lepší. Byla to banda hlupáků, kteří naplánovali perfektně útěk, ale pak už víc nic. ()

• Pole, na kterém Giacinto Rossi (Nino Manfredi) v úvodní sekvenci filmu zakope kabelku a poté nahlásí její krádež, se nachází u Via della Torre Valdaliga v Civitavecchii (Řím). (classic)
  • Úkryt, v němž se hlavní hrdinové ukrývají po útěku z vězení, je bunkr Ponte Galeria na Via della Muratella Mezzana v Ponte Galeria v Římě. (classic)
  • Chatrč u Palidora, kam se po vystěhování přestěhovala manželka Giacinta Rossiho (Nino Manfredi), se nacházela na jihozápadním okraji Říma, vedle mostu Ponte Monumentale di Mezzocammino. (classic)