Dráma Kolónia režíséra Floriana Gallenbergera je inšpirovaná skutočnými udalosťami odohrávajúcimi sa v kolónii Dignidad v Chille v období Pinochetovho režimu. Dignidad založil a viedol bývalý nacistický lekár Paul Schäfer. V 70-tych rokoch, keď z uzavretej kolónie utieklo niekoľko jej členov, sa uchádzalo, že v sekte dochádzalo k mučniu Pinochetových odporcov a k sexuálnemu zneužívaniu detí. (CinemArt SK)

BMW12

Film podle skutečné události. Náboženské sekty fakt nemám rád, natahají tam hloupé lidi (normální člověk tam nevstoupí) a pak je tam drží a ponižují do konce života. Kolonie Dignidad je však navíc mučírnou chilské tajné policie, takže to vše, co se tam odehrává, je posvěcenou vládou. Je to opravdu hrozné, že ta kolonie existovala tolik let a trvalo tak dlouho, než se na všechno přišlo a lidi z kolonie osvobodili. Film je velice povedený, názorně nám ukázal, jak to v kolonii fungovalo. Herecké výkony Emmy Watson a Daniela Brühla jsou výborné, hlavně jak Daniel dokázal hrát i toho idiota. Jsem rád, že se to natočilo, protože jinak bych se o této události těžko dozvěděl. ()

Vančura

Traumatický námět filmu by mě sám o sobě od jeho zhlédnutí asi odradil (z jakýchkoli sekt mám odjakživa hrůzu a nechci s nimi mít nic společného), možnost vidět na velkém plátně Emmu Watson jsem si ovšem nechat ujít nemohl. To ona je pro mě hlavním důvodem, proč pro mě projekce Kolonie byla nakonec tak skvělý zážitek - celou dobu v kině jsem si říkal panebože, ona je tak nádherná, až to není možný. (Navíc mě na ní fascinuje její cudnost - ona ze sebe v celém filmu nic neukáže, ačkoli se v jedné scéně dokonce objeví nahá - kamera ji však zabírá tak, že je z ní vidět jen malý kousek jejích zad. Já mám btw. navíc tu "výhodu", že jsem nikdy neviděl jediného Harryho Pottera, takže ji nemám spojenou s postavou Hermiony a užívám si její herectví teprve s jejími dospělými rolemi). Jinak mě ten film ovšem až nepochopitelně minul a zaboha jsem se nedokázal s postavami nějak sžít nebo u sledování prožít nějaké emoce (kromě estetického poblouznění z Emmy Watson) - na vině je podle mě to, že ten film je až pozoruhodně krotký a celou dobu se nese až v nečekaně odlehčené a pohodové atmosféře (která vygraduje v samém závěru, který by se mohl zdát až nepatřičně komediální, byť mně osobně se to líbilo a většina lidem v kině asi taky). V realitě to muselo všechno být podle mě mnohem větší peklo a ten film se rozhodl to z nějakého důvodu záměrně potlačit - proto podle mě ani vlastně není vůbec napínavý, protože je dopředu jasné, jak to celé musí skončit. Dojem autenticity narušuje i skutečnost, že se v celém filmu mluví anglicky (pouze občas tam zazní i španělština), ačkoli hlavní postavy byli Němci a v celé kolonii se mluvilo výhradně německy, jak jsem se dočetl. Přesto vznik filmu považuji za záslužný, protože upozornit na takové šílenosti je vždy dobrá věc - sám jsem o Colonii Dignidad dosud nikdy neslyšel, a dost to mnou otřáslo, co se tam všechno dělo. Na tom filmu mě také zaujala ještě jedna věc. Západní civilizace tady přes 2 tisíce let měla pověst o Orfeovi, který se vydal do podsvětí za svou mrtvou ženou jako vzor statečnosti a nehynoucí lásky, a teď na jeho místo nastupuje Emma Watson, aby v tomto filmu projevila nemenší srdnatost, když se vydá za svým přítelem do skutečného pekla. Něco mi říká, že je to dobrým dokladem toho, jak se v našem světě něco podstatného mezi muži a ženami mění. ()

Dadel

Velmi silný film o diktátorském režimu, kterému se filmaři nikdy moc nevěnovali (a takových je bohužel asi ještě hodně), tak snad tento film trochu přispěje ke všeobecnému povědomí. Osobní příběh ústřední dvojice je sice místy trochu přitažený za vlasy, ale jako film to funguje bezchybně. Pro Emmu Watson je to první dospělá životní role a snad už nehrozí, že by zůstala dětskou hvězdičkou (zdravíme Ruperta Grinta). Daniel Brühl je sympaťák i naživo. A Michaelu Nyqvistovi se omlouvám, že jsem ho po severské trilogii zařadil do TOP 5 nejnudnějších herců na světě. Po Kolonii ho povyšuji do TOP 5 nejslizštějších herců na světě. ()

silentname

Neviem prečo, ale "Colonia" si podľa mňa pletie slovíčka "dej" a "cieľ." Pretože film ako taký reálne nemá dokopy žiadny dej. Dívame sa len na život v kolónii Dignidad, no jediné čo film posúva ďalej je cieľ Leny nájsť svojho Daniela, ujsť a žiť ďalej svoju lásku. A potom má človek pocit, že veci sa síce dejú, ale dejú sa len z dôvodu, aby diváci videli, čo sa reálne dialo. Ale chýba tomu podľa mňa nejaký skutočný dôvod. Niečo, čo by to vo filme niekam posúvalo a vytváralo reálnu atmosféru, ktorú by si človek dokázal vychutnať. Príbeh je na môj vkus v tomto plný dier a neskutočných klišé, ktoré sme už veľakrát videli, len sa to odohráva na mieste a v čase, ktoré sú zo skutočného života. Nemyslím si, že je na tom ale rovnako táto love story. Niekedy sú preskoky medzi jednotlivými časmi v kolónii tak obrovské, že človek z toho všetkého dokopy nestihne nič nasať. Lebo film ide ako keby nám ho pustili zrýchlene. Mám pocit, že je tu ešte niekoľko desiatok minút stopáže, ktorú sme nevideli a možno by nám viac ukázala, ako to celé fungovalo a viac by sme mohli potom aj spoznať celú situáciu. Nemyslím si, že je film hrozný, ale podľa mňa mohol docieliť oveľa oveľa viac. Jediné čo film zachraňuje sú podľa mňa herci, ktorí sa snažia dostať zo seba skutočné emócie a nechať vyznieť aj najhoršie vety v dialógoch uveriteľne. A obdivujem ich v tom. Jak Emmu, tak Daniela. Nemyslím si, že by som sa k filmu vrátil a je to predsa len aj sklamanie, ale nemyslím si, že by to aspoň za jedno pozretie nestálo. Možno budem patriť medzi menšinu, no to je reálne môj postoj k filmu "Colonia:" Hodnotenie: C ()

Big Bear

Neuvěřitelná věc. To se musí vidět na vlastní oči. Třást se u toho budete! Již jen ten začátek a převrat v Chile... Obsah jsem nečetl a netušil jsem do čeho jdu. Ohledně převratu jsem už lecos viděl a tak jsem myslel, že tohle bude další pohled na revoluci avšak optikou mladých zatčených socialistů. Jenže převrat sám byl jen okrajová záležitost jak jsem posléze zjistil a řeknu vám, už dlouho jsem nebyl filmem tak zaujatý a tak napnutý jako zde. Neustále jsem si říkal, to přeci není možné! Opravdu je to podle skutečné události? V hlavních rolích hraje nádherná Emma Watson (a měla sakra kliku, že strýček byl na malé hošíky...) a také výborný Daniel Brühl. Správně slizký (navíc v echt sedmdesátkovém ohozu) byl i sám vůdce kolonie Nyqvist. Vůbec přeskočím-li děj a události musím smeknout před zpracováním těch sedmdesátých let. Všechno bylo dokonalé, jako by to skutečně bylo točeno po roce 1970! Němci tu předvedli opravdu velký kus řemesla. Samotný závěr byl pravda trochu jako v Argu a já sám !!SPOILER!! bych postavil jeep do prostřed runwaye a bylo by, ale nechť... Film má bavit. A já se bavil opravdu skvěle po celou dobu! Nemohu jinak, ale tohle bylo za 5 fotografií! * * * * * ()

• Film byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Torontu v roce 2015. (Weasley)
  • Tak CIA, ako aj Simon Wiesenthal predložili dôkazy o prítomnosti nacistického "lekára" z Osvienčimu, Josefa Mengeleho, v kolónii. (De Large)

VOD tipy na konec srpna

19.03.2016

Emma Watson nepřítelem státu

Emma Watson nepřítelem státu

26.06.2015

„Hermiona" pokračuje v zajímavých kariérních rozhodnutích. V minulých letech zkusila Charlieho malá tajemství nebo Aronofskyho Noema, v nejbližší době ji pak uvidíme s psychologickém thrilleru… (viac)