Smetanova Litomyšl 2014

Hudobný / Dokumentárny
Česko, 2014, 96 min

Réžia:

Tomáš Šimerda

II. zámecké nádvoří v Litomyšli ožilo v červnu Symfonickými tanci českých klasiků. V podání Janáčkovy filharmonie Ostrava zazněly skladby B. Smetany, L. Janáčka, A. Dvořáka a K. Slavického. Koncert dirigoval L. Pešek. Průvodní slovo J. Novotná. Před 65 lety v roce 1949 byl v Litomyšli založen náš nejstarší operní festival k poctě zdejšího slavného rodáka Bedřicha Smetany. Od té doby prošel mnoha obměnami, ale jedno zůstalo – mimořádné kulturní zážitky, kvalita uměleckých výkonů a velký zájem diváků. Zvláštností tohoto festivalu je i to, že se mnoho akcí koná pod širým nebem na II. zámeckém nádvoří. Tam se uskutečnil 22. června 2014 zajímavý koncert s názvem Symfonické tance českých klasiků. Jeho ústředním motivem byly především melodika lidových písní, rytmy lidových tanců i jejich posun a originální zpracování ve svébytných symfonických formách mapujících zároveň skvosty naší hudební kultury. Skladby Bedřicha Smetany, Klementa Slavického, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka hrála bravurně Janáčkova filharmonie Ostrava, v jejímž čele tentokrát stanul dirigent Libor Pešek. (Česká televize)