Gabriel (David Dancik) a Elias (Mads Mikkelsen) sa od svojho umierajúceho otca dozvedia, že sú adoptovaní. Ich biologickým otcom je Evelio Thanatos, odborník na výskum kmeňových buniek. Po príjazde na odľahlý ostrov Ork bratia zistia, že majú ďalších troch súrodencov – veľmi neortodoxných... Ako skultivovať trio neotesaných buranov, ktorí chodia spať so sliepkami a vyhľadávajú bitky ? Uznávaný majster čiernych severských komédií sa po dlhšej prestávke vracia s nádherne absurdným filmom o vajíčkach, ktoré padli ďaleko od stromu. (Film Europe)

kulyk

Zústalo to na půli výdutě. Cysty. Cesty! Humáč jako Humenné, nepopíratelně ano. Myšlenka.... by nějaká i byla. Ovšem humoru pomálu, či jsem zrovna přečetl nějaký hodně sofistikovaný recept na pilule a v záchvatu namyšlenosti mi mlácení debilů dementy vycpanými fógly po ploskolebčích kedlubnách nepostačilo. ()

Helmutek

Doteď jsem si myslel, že sklepácká Kritika Bible je jediná svýho druhu, ale ta pětiminutovka u krbu, kde se Gabriel snaží naučit "základy slušnýho chování" (na Bibli) a kritický myšlení (pokus o diskuzi nad ní) lidi, který svoje konflikty normálně řešej na dvorku mlácením se do hlavy vycpanejma zvířatama nebo kusama nábytku, ta se teda Hřmění směle vyrovná. Jinak vymyslet smysluplnější komentář, než kterej je Ghoulmanův, to už asi ani nejde (včetně postřehu o třech patrech sanatoria jako třech rovinách nietzscheovskýho vědomí) - zakázaný horní patro s domnělym otcem dává bratrům jedinou vyšší hodnotu jejich života, kterej se jinak odehrává výhradně v přízemí - a stejně (nebo ještě víc) zakázanej sklep, kam nesmí už vůbec nikdo, se očividně přímo týká jejich nejnižších rovin. A ten prosluněnej konec snad nejde brát jinak než jako idovskou hyperbolu ve stylu "co by kdyby" (podle komentářů ho ale přesto někdo doslovně chápe a považuje to za pozitivum filmu ilustrující, že "každej život je krásnej", což by mě asi nenapadlo - ale přesně tohle je na filmech tak hezký). Ten film je zajímavej a mě osobně obrovsky bavil - třeba ten nepoměr mezi smečkovsky zvířecim chováním bratrů a častejma jejich filozofickejma úvahama nebo knižní mluvou, a taky samozřejmě ty scény, kdy se tam každou chvíli natvrdo a do prvního bezvědomí mydlej válečkama, kovovejma sudama nebo mrtvou drůbeží. // "Františku, nezlobim se, že jsi bratra bacil labutí velkou, to se může stát každýmu." "Vždyť nemůžu hejbat nohama. -Nic ti neni, to se ti jen v týle zpřetrhaly vazy, to se spraví." "Máte vy vůbec nějaký vzdělání? -Jednou jsme měli osla. Naše vzdělání se neslo v tomhle duchu, dá se říct." ()

italka63

Nejdříve jsem se na to dívala se zvednutým obočím, jakože co to proboha je, ale minuty přesto ubíhaly. Když z nádvoří zchátralého sanatoria vyběhla skupinka čehosi skoro retardovaného, vydržela jsem. Oni totiž všichni hráli jako o život a úplně poslední scéna filmu mě odrovnala. Absurdní hořkosladce, černočerně komediální snímek s podtónem toho, že všichni mají nárok na život, ať už jim šílený taťka, genetický inženýr, dal do vínku cokoliv. ()

evulienka3

Anders Thomas Jensen je človek s veľmi bujnou fantáziou. Bizardné postavy a postavičky a ich neobyčajné príbehy. Podobne je tomu aj v tomto filme. Elias, Gabriel, Josef, Gregor a Franz bratia ktorých príbeh by mohol byť kľudne sociálnou drámou či hororom, ale nie je. Je to komédia s jemným dramatickým podtónom, ktorá by v rukách menej zručného autora mohla dopadnúť neslávne. Jensen však tieto témy zvláda s prehľadom. Mohol by točiť aj častejšie! U mňa je to jednoznačných 5 hviezdičiek a tentokrát im ani nemusia pomáhať krásne Davidove oči. ()

Morholt

Tak tohle je docela úlet. Text distributora sice naznačuje, že se bude jednat o klasickou komedii o střetu civilizovaného světa s tím křupanským, ale to je omyl, ze kterého mě film vyvedl krátce po úvodních minutách, protože postava Madse Mikkelsena je jakákoliv, jen ne kultivovaná a normální. No a když přijde na scénu trojice dalších bratrů, začne být film šílenější a šílenější a člověk má pocit, že Jensen nemohl být při psaní scénáře tak úplně smyslech. Nicméně ať byl či nebyl, mě pobavil. Sice ne na jedničku, ale na dobrou dvojku určitě a nebýt místy nesmyslné ukecanosti, bylo by i lépe. 75% ()

• Detský hlas použitý na začiatku a na konci filmu patrí režisérovej dcére Karen Marie Jensen. (Hnacik)
  • Budova v ktorej sa odohráva dej filmu je bývalé sanatórium v meste Beelitz, neďaleko Berlína. Počas prvej svetovej vojny sa sanatórium používalo ako vojenská nemocnica v ktorej sa liečil aj Adolf Hitler. Toto sanatórium bolo tiež použité vo filmoch Pianista (2002 )a Valkýra (2008). (Hnacik)

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)

Scandi II – horký severský koktejl filmů

Scandi II – horký severský koktejl filmů

12.01.2016

Druhý ročník festivalu Scandi nabídne od 13. do 19. ledna přehlídku špičkových severských filmů v komplexním distribučním „cloudu": 13 filmů v deseti českých kinech, 41 VOD titulů na portálech… (viac)