Boj za slobodu

• Česko Boj za svobodu (viac)

Skutočný príbeh farmára Newtona Knighta (Matthew McConaughey) sa odohráva v období americkej občianskej vojny. Knight je južan, ale neznáša otroctvo. Vyznáva krédo, že žiadny človek nemá byť majetkom iného človeka a chudobní by nemali prichádzať o život len preto, aby bohatí mohli byť ešte bohatší. Dezertuje z Konfederačnej armády a zjednotí okolo seba skupinu zbehnutých otrokov a drobných farmárov. Podnieti tak povstanie, ktoré vedie k odtrhnutiu mississippského okresu Jones County od Konfederácie a k založeniu vlastného Slobodného štátu Jones. (TV JOJ)

kingik

Otrokářské dějiny, jejichž průvodcem vám bude umolousaný vousáč Matthew McConaughey. Jeho oduševnělý herecký přístup je z celého filmu tím nejlepším. Sveřepě burcuje barevné, verbuje bílé válečné dezertéry i farmáře, nechává se pokousat od psů, v močálech pojídá pejsky, vede povstání proti utlačovanému černému lidu, odmítá Orlík revival. Naopak tím nejhorším na filmu je režie. Ta nenaservíruje příliš kulervoucích scén, nekompatibilní střih ukazuje řadu režijních chyb, film by byl ještě delší, má hodně přes dvě hodiny, tak je řada časových i dějových úseků zredukována na pouhý titulek s popisem. Film má dvě fáze. Dokud v té první fázi zuří občanská válka, je to celkem ok, jakmile válka skončí, film ještě zdaleka nekončí, přichází na řadu druhá, velmi nezáživná fáze, v níž sledujeme tahanice o volební právo černochů, rasistické ku klux klany o sobě dávají vědět, vše je najednou nahuštěné a pořádně nudné. Režie Garyho Rosse je televizně unylá, akční scény postupně úplně vymizí, ty, co ve filmu jsou, mají do velkoleposti i tak daleko. Vrcholem je soudní kauza, probíhající o 85 let později, na kterou se asi pětkrát během základní dějové linie prostřihne. V ní vystupuje potomek hrdinného McConaugheyho, tohle už bylo hodně idiotské. Pokud chcete na vlastní bulvy vidět, jak Newton Knight zatočil s bičem otrokáře, máte možnost. Téma zajímavé, zpracováním se to ovšem blíží televiznímu filmu, kterému chybí nějaký zásadní režijní vrchol. Na filmu jeho rozpočet (50 mega) není vůbec znát. To je jasné, prapředci našich politiků ho rozkradli. 6/10 ()

Martin741

Hm, tak jak pozeram, aj tento film v kinach zhorel. A zase nebolo ani ny vyplaty,a o zisku mozu tvorcovia len snivat. No nic, takze MekKonagy v roli farmara ktory s nejakymi cernochmi vedie ozbrojenu revoltu. No a ciele nemaju zrovna male, ba dokonca chcu rovno zalozit akysi svojrazny Slobodny stat Dzouns. To sa im aj podarilo - aspon vo filme urcite - len skoda, ze dialogy zase vyfucali do prazdna, par bitiek film este "neudela" a MekKonagy myslim miestami aj prehraval : 40 % ()

Morholt

Tak tématicky určitě zajímavé, ale zpracování za mnoho nestálo. První polovina ještě docela ušla a dokázal jsem rozkousat i vizuál, který na mě působil strašně televizně, ale ve chvíli, kdy se začalo bojovat za práva černochů a tu správnou americkou vlajku, šlo to všechno do kopru. A na nervy mi lezl i McConaughey, ale v tomto případě to ani tak nebyla jeho vina, protože nepředpokládám, že byl tím jelitem, které psalo dialogy. nebo spíš monology. Tolik prázdných deklamací najednou aby člověk pohledal. Docela by mě zajímalo, kam se podělo těch 50 mega. 30% ()

Slasher

Docela fascinující storka člověka, co bojoval v bezpráví za spravedlnost v jednom z nejtemnějších období Spojených Států (rezonuje dodnes). Hlavní výtka zahraničních kritik se mi ale potvrdila, bohužel je to dramaticky trošku slabší a přes dvě hodiny dlouhý film je tak zajímavý a poctivý, ale místy bohužel i zívavější. Strhaný zarostlý McConaughey šéfuje, sympatická byla krutost během krvavějších chvilek, tahle civil war epocha mě osobně moc zajímá, nicméně přes slabší spád a celkově "TV feeling" je těch 50 mega $ těžko k uvěření. Z nějakého spotlightu to asi rychle vyšumí, své publikum si ale najde a to ho ocení. ()

corpsy

Snímok, ktorý zrejme vznikol z jediného dôvodu. A to, že sa po svete rozmohol dopyt po diversite, opovrhovanie utláčania menšín, LGBT, proste veci, ktoré tu boli a stále budú, lenže všetkého je akosi moc. Rasisti sú černosi, lesby nenávidia hetero, gayovia nechcú lesby, menšiny kričia za niečo, čo si nezaslúžia. Snímok, ako je tento, v dnešnej dobe ničomu a nikomu nepomôže a tak je zbytočné točiť niečo na silu. Dopadlo to tak ako to dopadlo. Snímok má zopár chvíľ, keď sa aj nezainteresovanému cynikovi zažiada chytiť do rúk spravodlivosť a bežať zachraňovať. Pekne natočené, majúce ale silu zrejme tak pred 30timi rokmi. Dnes, v dobe keď sa drobulinký problém rieši celosvetovou krízou, je to na houby. ()

• Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (griph)
  • Do rolí komparzistů se přihlásilo přes 7 tisíc uchazečů. (ČSFD)