Balkan Cancer

všetky plagáty

Dokument iránskej Press TV o intervencii NATO proti bývalej Juhoslávii, ktorá neuľahčila utrpenie ľudí v regióne pri zdanlivo nekonečných vojnách. Namiesto proklamovaného rozširovania určitých štandardov zahraničnej politiky prišlo skôr na rozširovanie vojenskej a politickej hegemónie. Dokument sa hlbšie pozerá na situáciu okolo rádioaktívnych materiálov, ktorými NATO „posialo" štáty bývalej Juhoslávie, a smrteľné následky, najmä priam explózia výskytu rakoviny, ktoré tieto činy spôsobujú dodnes. Príbeh sa začína pred vojnou, kedy balkánske ústredie CIA bolo presunuté z Belehradu do bulharskej Sofie. Obsahuje množstvo výpovedí o tamojšom dianí, nad ktorým môžeme zhrozene krútiť hlavou. (Marek1991)

Marek1991

Chápem, že moslimom sa asi tento dokument točil so zmiešanými pocitmi najmä pre konflikt medzi pravoslávnymi a moslimami, ktorý tam bol jednou zo zámienok k ďalšiemu dianiu. Myslím, že to zvládli veľmi dobre, ale podľa mňa aj kvôli politickým treniciam medzi Iránom a NATO. Myslím si však, že to mohlo byť odvážnejšie, investigatívnejšie, informačnejšie vzhľadom na to, že som počul výpoveď Slováka, ktorý tam vtedy pôsobil a podrobne opísal zámery a dianie, ktoré bolo podľa mňa neprimeraným trestom nielen pre vinných, ale hlavne pre množstvo nevinných. ()