70. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2015

Hudobný / Dokumentárny
Česko, 2015, 85 min

Réžia:

Tomáš Šimerda

Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu z Obecního domu v Praze. Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany hraje NDR Sinfonieorchester Hamburg s dirigentem Thomasem Hengelbrockem. V historii festivalu to bude letos teprve popáté, kdy Smetanův cyklus symfonických básní zazní v interpretaci zahraničního orchestru. V podání německého orchestru se tak stane vůbec poprvé.
Německý dirigent Thomas Hengelbrock je jednou z nejvýraznějších postav ve světě tzv. autentické provozovací praxe staré hudby. V roce 1985 kupříkladu spoluzakládal Freiburger Barockorchester, který zazářil na Pražském jaru 2014. Jako dirigent asistoval Witoldu Lutoslawskému, Mauricii Kagelovi či Antalu Dorátimu. V letech 2002–2003 působil jako umělecký ředitel vídeňské Volksoper, v roce 2011 pak debutoval na festivalu v Bayreuthu.
NDR Sinfonieorchester Hamburg byl založen v roce 1945. O jeho počáteční úspěchy se významně zasloužil jeho první šéfdirigent Hans Schmidt-Isserstedt. V následujících letech působily u orchestru osobnosti jako John Eliot Gardiner, Christoph Eschenbach či Christoph von Dohnányi. Od roku 2011 stojí v jeho čele dirigent dnešního slavnostního koncertu Thomas Hengelbrock. (Česká televize)

Bart

To, že v době 70. výročí konce 2. světové války hraje tradiční zahajovací koncert Pražského jara poprvé německý orchestr, je zřejmě jistá symbolika a gesto smíření. Nicméně provedení Severoněmeckého symfonického orchestru bylo pro mě otřesné. Nehledě na všeobecnou spokojenost publika. Má vlast byla neskutečně utahaná a někteří hráči orchestru byli v určitých partech nejistí. Po loňském velkolepém a živém pojetí České filharmonie a Jiřího Bělohlávka je tohle neskutečná ostuda. ()