dr.fish

Ari Folman prostě umí. Dokáže v zemi s vojenským režimem natočit svobodomyslný film, který zcela s úsměvem a láskou tepe do všech nešvarů izraelské společnosti. Základní téma je samozřejmě Holokaust a neschopnost židovského národa vyrovnat se, zapomenout a žít dál. Mladá generace tím v Izraeli hodně trpí. Na to se samozřejmě nabalují další specifika této země uprostřed zástupu Arabů. Každý Izraelec má jiné historické kořeny (Rusové, Maročané, Evropané, Asiati) a ten národ je nesmírně pestrý a je mu těžko vládnout. Film nám ale tohle vypráví jednoduchým road-movie stylem, kdy na scéně je chycený Nacista eskortovaný do Jeruzaléma k soudu, a kolem něj se motá partička rozhodnutá ho odpravit bez soudu. Kolem té cesty vznikne řada velice zajímavých situací. Nejvíce si film samozřejmě užijí diváci, kteří mají s Izraelci nějaké zkušenosti, ostatní tomu asi tak dobře neporozumí. Ale alespoň scéna rozhovoru o výcviku německého ovčáka a úplný závěr, to je jasné poselství, za které musím dát plný počet. 85% ()

rivah

Všechno, co píše dr.Fish tam je, ale dohromady to nedává smysl, chování postav je nadsazené, nesmyslné. Možná to něco říká Izraelcům, možná to má provokovat jejich traumata. ()