Láskavá komédia o jednej inventúre dokazuje, že aj také neprívetivé miesto, akým je obyčajný sklad tanierov, sa môže stať dejiskom úsmevného príbehu. Jeho hrdinkami sú ženy a dievčatá pracujúce medzi stohmi tanierov vo veľkom sklade istej továrne na výrobu porcelánu. Do skladu nastupuje nová sila, 16-ročná Maruška (Lenka Kořínková). Jej vedúca, paní Světla (Míla Myslíková), ako už mnohokrát predtým, sa opäť vyhráža, že so všetkým sekne a pôjde pracovať inam. Aj napriek tomu, že vytúžený nový skladník, ktorý práve nastúpil, je ochotný prevziať sklad okamžite, Světla trvá na inventúre. To však netuší, akým pedantom je predseda inventúrnej komisie, istý pán Rybička (Mnislav Hofmann). Inventúra pred odovzdaním skladu sa mení na grotesknú nočnú moru, ktorá zaskočí všetkých zainteresovaných aktérov. Naruší nielen pracovný režim zamestnancov, ale dôkladne rozvráti aj súkromný život každej z „dievčat z porcelánu". (TV JOJ)

zdeny99

Normalizační blbost natočená tak, aby se líbila divákovi. Už to herecké složení je normalizačně lživé. Copak vy jste někdy viděli, aby takový holky dělaly ve skladu? A ještě k tomu ve věku od 16, přibližně do 20 let? Ty sedí ve škole a myslí si, že budou managerkami, sekretářkami a když přece na to nemají, tak vezmou práci v nějakém obchodě s oblečením. Ale ve skladu, to opravdu ne. Ale je to tak točené, aby se bylo na co koukat a s tím je spjatý celý tento příběh. Ovšem i ten mi přijde dost ujetý. Copak takový holky pláčou nad tím, že je nikdo nechce nebo že ji opustil chlap kvůli dítěti? Spíš obráceně pláčí nad tím, že nestačí odhánět chlapy. Ale možná před 50 lety to trošku pravda byla. Kromě toho se mi nepozdával i ten sklad. Talíře uložené v rezavých gütterech, které nejsou ani zabalené a ničím označené. Tohle opravdu s praxí nemá vůbec nic společného. Co by na to řekla hygiena a agenda skladu? A stejně i to, že jedna z dívek má v pracovní době mimino na směně? Holky z porcelánu jsou prostě nereálnou normalizační kravinou, na kterou se ovšem dobře dívá. [8705. hodnocení, 178. komentář, 58%] ()

pipapa

Tak tohle jsem nikdy neměla ve velké oblibě. Místy až dekadentní chaos, který nabírá trochu reálné/srozumitelné kontury až v poslední třetině filmu. Naprosto ireálný obraz socialistického podniku a jeho zaměstnanců. Spíše podivný pokus o jakýsi "bohémský cirkus", zasazený do reálného socialismu. Nekomediální komedie s několika dobrými hláškami a scénami, např. scéna s příslušníky SNB. Veškrnová ukázala hned napoprvé svůj velký herecký talent, o němž pochybují nebo ho nevidí jen blbci. Zamýšlený efektní závěr celého cirkusu (roztřískání stovek talířů) je tak průhledný/záměrný,  že z něho veškerá efektnost zmizela a naopak se stal posledním hřebíkem do rakve! ()

Lukoboss

Na jednu stranu je to hrozná kravina, která je vlastně celkem o ničem, a navíc je tady D. Havlová (resp. tehdy ještě Veškrnová) naprosto hrozná, přehrává a ze všech je vlastně úplně nejvíc na facku, přesto se najdou scény, který pobaví, zejména pak slovní souboj hlavní skladnice a jejího exmanžela. Tam se najdou perly, který jsou nejspíš ze života, a to je na tom asi největší zábava. Zbytek je průměr a celkově můžu říct, že stačí tenhle snímek vidět jednou za čas... za delší čas. ()

sud

Mám jednu známou, která pracovala deset let v porcelánce. Říkala že měly s kolegyněmi v práci dost kvalt (tudíž tam opravdu neležely) a na popracovní radovánky nebylo příliš nálady ani času. Bydlely na ponurém a chladném internátu a kluci za nimi moc nechodili (moje známá za celých deset let neměla známost). Alespoň že se v práci nezašpinily a nebyl tam smrad - to byla asi jediná pozitiva. Ale i tak nic nemění na tom, že jsou Holky z porcelánu stále celkem zábavnou komedií. 60%. ()

Maskati

Socik,ale výborný! Vždy se u toho pobavím.Excelentni Rosůlková,Hofmann,Veškrnová,Myslíková,Hartl i všichni ostatní.Bezva hudba.Za nízké hodnocení mohou ti zoufalci,kteří nepřekousli,že to vzniklo za sociku.Troubové neví,že všechno tenkrát podléhalo revizi a kontrole KSČ.Proto klobouk dolů.Pan Herz dokázal udělat ze scénáře o brigádě soc.prc. koukatelnou komedii a vlastně " z prdu kuličku "!!! Obdivuhodné. Vtipné,veselé,člověčí.Nevim,kolik by musely dostat procent některé dnešní americké teenagerovské rádoby komedie s úrovni "íkvé" tykve! Moji dcerce bylo tenkrát šest,když to viděla poprvé a dodnes si pamatuje ústřední písničku i některé hlášky.To hovoří za vše.Tenhle film má své místo mezi českými komediemi. ()

• Adaptace knihy Inventura u světlušek od Jaromíry Kolárové. (BLStryker)
  • Pro roli syna vedoucí skladu vybral režisér Zdeňka Lovečka, známého brněnského motorkáře, který později emigroval do USA a přijal nové jméno Steve Lichtag. (raininface)
  • Dagmar Veškrnová si musela kvůli roli Dany ostříhat vlasy své do pasu dlouhé vlasy a nechat si je obarvit. Místo zamýšlené tmavé blond barvy, ale vznikla zářivá skoro zrzavá barva vlasů. (Wishkah)

Juraj Herz 1934 - 2018

Juraj Herz 1934 - 2018

09.04.2018

V neděli zemřel režisér, scénárista a herec Juraj Herz. Jeden z hlavních představitelů československé nové vlny vystudoval fotografii na bratislavské UMPRUM, následně režii a herectví na loutkářské… (viac)