Rok 1881, vyprahlá krajina poblíž mexické hranice. Čerstvý absolvent West Pointu Britton Davis (Matt Damon) a zkušený poručík Charles Gatewood (Jason Patric) se uprostřed pustiny setkávají s legendárním náčelníkem kmene Apačů Chiricahua - Geronimem (Wes Studi). Nepolapitelný indiánský bojovník se dobrovolně vzdává armádě Spojených států a odchází do rezervace. Generál Crook (Gene Hackman) tímto skvělým diplomatickým tahem potvrdil svou pověst největšího odborníka na indiánskou problematiku. Od této chvíle panuje na obrovských územích jihozápadu mír. Ale Geronimo je válečník. Poklidné živoření v rezervaci ho ubíjí. Divoké instinkty neporazitelného bojovníka znovu vítězí nad moudrostí zralého muže. Stačí malý konflikt s bělochy a Geronimo znovu vede svůj lid do předem ztraceného boje. Ještě pět let bude unikat s hrstkou nejvěrnějších vybraným oddílům armády. Ještě pět let bude velkým náčelníkem, před jehož jménem se bude hrůzou třást každý bílý osadník... (oficiálny text distribútora)

Ruut

Nuda. Hodně slabé, pomalé, líné zpracování bez jiskry. Na filmu se podílejí kvalitní herci i schopný tvurčí tým. Bohužel Geronimovi chybí napětí. Celé je to takové strnulé a melancholické. Vlastně celou dobu se nahání geronimo s dvojicí vojenskch důstojníků jež ho má zajmout a dopravit do vězení. Sem tam Geronimova banda odpraví nějaké bělochy, sem tam vojáci nějakého rudocha. A to pořád dokola v bleděmodrem. Tato jediná dějová linie je proložená ehm hezkými záběry na americké širé pláně. A to je asi tak všechno. Zklamal i Wes Studi v roli samotného posledního velkého náčelníka. Herec, který se proslavil rolí záporáka v Posledním Mohykánovi, působí hodně nesympaticky. Za celý film nepředvede nic zajímavého co by zasloužilo pozornost. Jedinou povedenou stránkou filmu je skvělá kamera. Bohužel líbivé až sem tam kýčovité obrázky americké přírody Geronima nespasí. ()

PALINO

Postava apačského Indiána Geronima je mi známa z počutia a rád by som sa o nej dozvedel i niečo viac, no po zhliadnutí tohto filmu ma trochu prešla chuť. Ani sa nedá povedať, že by GERONIMO: AMERICKÁ LEGENDA bol vyslovene zlý film, je "len" slabý, nenápaditý, nevýrazný, nudný, skrátka bez chuti a zápachu. Na druhej strane ponúka vcelku kvalitné herecké obsadenie, aj keď hlavné postavy neuspeli tak, ako mali. Wes Studi nám v úlohe Geronima nedáva veľa príležitostí, aby sme s ním sympatizovali a Jason Patric zase nedokáže byť takým ťahúňom, takže musíme sledovať film bez výraznejšieho hlavného hrdinu. Príbeh v sebe ukrýva určitý potenciál, no jeho spracovanie bohužiaľ nabáda k tomu, aby sme naň za pár dní zabudli. ()

kingik

Ambiciozní snímek, který nedostál svých ambicí. Příběh rudokožce Geronima bojujícího proti mexickým a americkým utlačovatelům měl na první pohled úplně všechno, co historické drama z dob svobodných indiánů má mít. Jenže zdání klame. Wes Studi v roli náčelníka Apačů se dlouho neumí zatvářit jako postava se kterou by divák dokázal sympatizovat. Je to div, protože v té době měl za sebou roli jiného náčelníka a z jiného kmene a sice Magui, a přehrát se do kladné role po stránce výrazové rozhodně nestihl. Jeho rejstřík hereckých schopností je značně omezený a na jeho výkonu je bezradnost po celou dobu znát. Navíc jeho hrdina nemá ani špetku charisma. Když ústřední postava selže v plné míře, tak těžko můžou napravit něco postavy vedlejší. Gene Hackman, Jason Patric anebo v té době mladičký Matt Damon jsou tak naprosto přehlédnutelní jako široká prérie. Kamera uměla vykouzlit nejeden nádherný záběr krajiny, která jakoby vypadla z popisovaného historického období a rovněž kostýmy jsou dobově autentické. Veterán Walter Hill však svůj snímek koncipoval jako rozvleklou nudu u níž neví jestli chce vyprávět poetický příběh o indiánovi jehož pověst měla svoji legendární váhu anebo jestli chce snímku na poslední chvíli dát akční náboj. Přitom akčních scén tak poskrovnu a to o Hillovi vím, že v akci si lebedí. Každý záběr ve kterém se tetelí horký vzduch jako by symbolizoval, co asi diváka čeká. Věřte, že pozorovat ten vzduch je záživnější než se dívat dvě hodiny na strnulý obličej Wese Studiho, kterému jeho dobráckého indiána ani trochu nevěříte. Hlavní představitel se na kladného hrdinu nehodí a zbytek spasila krajinářská kamera Lloyda Aherna II. Scénář béčkového Johna Miliuse měl shnít na prudkém poledním slunci vyprahlé prérie anebo ho měli sežrat supi. Film nekompromisně komerčně vyhořel. Mé hodnocení: 40% ()

Morholt

Vynikající obsazení, ačkoliv třeba Damon s Patrickem ještě rozhodně nepatřili mezi hvězdy. Výborná byla i westernová atmosféra a výprava se také povedla. Jenže nemělo to jiskru, chyběly emoce. Ani s Geronimem a ani s jeho protihráči jsem se nemohl ztotožnit, nemohl jsem jim fandit a ani posoudit, nakolik je jejich boj oprávněný. Filmem jsem projel jako hezkou, ale monotónní krajinou, která, až na výjimky, nedokázala příliš upoutat. 50% ()

Tommassi3

"Apačové věří, že pouť posiluje ducha.." To jako pouť s Michalem Davidem a kolotoči ?? ;) Tak to díkybohu ne !! Faktem zůstává, že indiáni věřili různým věcem, na spoustě z nichž nelze shledávat vůbec nic špatného.. Ale já taky věřil !! Bláhově věřil, že mě Geronimo pobaví.. Taky kdo by to byl jen řekl, že když se potkají takoví dva ukruvní bouráci, za jaké já prostě Waltera Hilla i Johna Miliuse už léta považuju, vzejde z toho navzdory lahůdkovému obsazení taková filmová nehoda, že ?! Špatný western a veliké zklamání !! ()

• Film byl natáčen ve filmových studiích Sony Pictures v kalifornském Culver City v Kalifornii a v utažském městě Moab. (Lynette)
  • Apačský náčelník a šaman Geronimo (Wes Studi), indiánským jménem Goyathlay nebo Gokhlayeh, znamená v překladu: „Ten, který zívá“, zkráceně Zíval. (sator)
  • Původně měl být do jedné z hlavních mužských rolí postavy poručíka Charlese Gatewooda obsazen herec Patrick Swayze, ale roli nakonec získal Jason Patrick mimo jiné pro jeho mimořádné jezdecké schopnosti, díky kterým se v náročných jezdeckých scénách nenechal nikdy zastupovat kaskadérem. (Lynette)