Americká filmová dráma, ktorú nakrútil Denzel Washington podľa hry Augusta Wilsona, ocenenej Pullitzerovou cenou. Niekto stavia ploty, aby ľudia nemohli dnu a niekto preto, aby nemohli von. Troy Maxson (Denzel Washington) odišiel z domu od svojho surového otca, keď mal štrnásť rokov. Živil sa krádežami, odsedel si trest vo väzení a keď stretol Bona, ten odhalil jeho talent basketbalového hráča. Troy hral za čiernu ligu, no nikdy sa nedostal do najvyššej súťaže. V 50-tych rokoch žije v Pittsburghu so svojou ženou Rose a synom Corym. Aby zaopatril rodinu, zarába si ako smetiar. Má ešte jedného syna z bývalého vzťahu, ktorý za ním chodí len preto, aby si požičal peniaze. To Troya rozčuľuje, pretože verí, že každý muž má povinnosť nájsť si vlastnú cestu a postarať sa o rodinu. Keď má Cory šancu dostať sa do vyššieho futbalového tímu, Troy odmietne podpísať žiadosť, pretože nechce, aby skončil ako on... (TV JOJ)

Frajer42

Nejvíce se mi v celém snímku líbila Viola Davis. Jen při jejím sledování jsem měl brutální zimomriavky. Je pro mě parádní satisfakcí, že alespoň několik letošních Oscarů skončilo v těch nejsprávnějších černých rukou. Denzel byl ve své roli rovněž vynikající. Dost se mi líbil komplikovaný charakter hlavní postavy. Kdo se rád pitvá v hlavách lidí, ten by si mohl přijít na své. Jinak celý snímek stojí a padá na dialozích. To, jestli se vám bude líbit se odvíjí právě od toho, či na vás zapůsobí dialogy. Věřím, že hranice mezi tím, či se vám budou dialogy líbit, nebo vás budou nefalšovaně srát, je převelice tenká, přičemž nějakou tu hodinku trvá, než se pořádně rozběhne děj. Denzel sice hraje postavu, která je neskutečně zajímavá. Ovšem nedovedu si představit, že by s ní chtěl někdo strávit více než pár minut. Sype ze sebe životní moudra s neskutečnou kadencí, která životními moudry ani vlastně nejsou a sem tam přidá na zpestření i nějaký kratičký příběh ze svého života, či z života nějakých jiných negrů s těžkým životem a zlým postavením ve společnosti. Hlavní dějová linie je velmi propracovaná, silná, nesmírně originální a celkově prostě dost kvalitní. I přes extrémně dlouhou stopáž snímek nedisponuje slabými místy. S nominací na Oscara nemám nejmenší problém. Snímek si ji právem zaslouží. Jeden z mála negerských filmů, který mi nejenom nevadil, on mě dokonce dost bavil. Lepší 4 hvězdy. ()

DwayneJohnson

Jedna věc jsou kvalitní, herecké výkony, věc druhá je fakt, že je film až moc dlouhý a někdy se doslova utápí v sáhodlouhých monolozích, které jsou tak trošku o ničem. Možná dostala Akademie po loňském roce strach, jinak si nedovedu vysvětlit fakt, že film byl nominován (světě div se!) v kategorii nejlepší film. Jestli nedej bože vyhraje, konvertuju k Islámu, nebo začnu pěstovat na zahradě marijánku. Fakt přísahám. ()

Real Tom Hardy

"SOME PEOPLE BUILD FENCES TO KEEP PEOPLE OUT, AND OTHER PEOPLE BUILD FENCES TO KEEP PEOPLE IN." ------------ Túto konverzačnú odyseu, kde sa jemne a hladko strieda rodinný pokoj s dialógovými vojnami značnej intenzity, dni nezištnosti s dňami postupného rodinného rozpadu, by lepšie nezahral a mnohostrannú kvalitu nepodržal na takej úrovni nikto iný, než Denzel Washington a Viola Davis. Neverím, že áno. ()

MontyBrogan

Áno, nebol to príbeh dokonalej rodiny, ale myslím, že sa nás tvorcovia vôbec nesnažili presvedčiť o opaku. A keď žena pochováva svojho muža, tiež asi nechce hovoriť ani počuť nič negatívne na jeho adresu, aj keď by sa toho našlo dosť. Tak prečo preboha vytýkať postavám ich chovanie, keď sa tu jednalo práve o správanie sa ľudí vo vnútri toho plota? Pokusy o toleranciu, pokusy o rešpekt. Dlhé premúdrelé kecy. O peniazoch, o minulosti, o zodpovednosti. Veď čo iné sa aj dá robiť za všetky tie roky? Ako inak spolu vychádzať než žiť ako každý vie? ()

eLeR

Strašne urozprávaný film, v ktorom sa skrýva príbeh jednej rodiny. Muž-manžel-otec, ktorý nehľadí napravo, ani naľavo, nepočúva a stále si rozpráva len to svoje. A vedľa neho žena-manželka-matka, ktorá sa tak veľmi snaží, aby začal počúvať. A tú ženu zahrala Viola na stodvadsať percent. Dokonalý výkon. ()

• Keď sa Troy Maxson (Denzel Washington) bije so svojím synom na dvore za domom, používa baseballovú palicu. Môžete si ale všimnúť, že pri každom zábere ju drží inak. (Johnny.ARN)
  • Paramount Studios zvažovalo natočenie tohto filmu už v roku 1983, s Eddie Murphym. Nakoniec z toho nápadu upustili, pretože v roku 1987, keď by začalo natáčanie, bol už Murphy príliš starý. (Astonko)
  • August Wilson, autor stejnojmenné divadelní hry z roku 1983, trval na tom, že filmovou verzi musí natočit afroameričan. Režie i hlavní role se zhostil Denzel Washington, který si tímto zopakoval svou roli z obnovené hry roku 2010, za kterou získal cenu Tony, stejně tak i Viola Davis, která si rovněž zopakovala svou roli. (Spidey3)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)